Ким стати, вибір професії

Питання ким стати, вибір професії і визначення в життя встають перед сучасним підлітком дуже рано, це може бути вибір школи, профільного класу, або вибір навчального закладу по закінчення середніх класів, або вибір вищого навчального закладу.

Вибір професії

Як же визначити, чого саме ти хочеш і куди краще піти, адже це важливе рішення. При виборі професії спирайся на три основних критерії: хочу, можу і треба.

 • Хочу — це твої інтереси та схильності. Це твої улюблені предмети в школі, хобі, то, що тобі просто подобається, від літератури і коміксів, до комп’ютерного софта. Те, що тебе захоплює в майбутньому може стати основою твоєї діяльності: подобаються комп’ютерні ігри — вивчися на гейм-дизайнера і бери участь в процесі їх створення, подобається малювати — подумай про кар’єру художника або архітектора, подобається проводити час з друзями та спілкуватися — йди в область де спілкування основа всього вчитель, менеджер або психолог.
 • Можу — це твої навички, вміння і ресурси. Це ті предмети які тобі найкраще даються, ті за якими ти отримуєш найвищі оцінки, а також середній бал твоєї успішності. За своїми можливостями орієнтуйся, що вибрати вищий навчальний заклад, середньо-технічне, технікум, коледж або професійне училище. Оцінюй себе об’єктивно, не перебільшуй свої переваги та можливості. Сюди ж відносяться і матеріальні можливості, чи можуть твої батьки оплатити комерційну освіту, або необхідно орієнтуватися тільки на безкоштовні місця, чи можна поїхати в інше місто або краще залишитися в своєму. Оцінюється спектр доступних навчальних закладів: що є в твоєму місті, що є поруч, що є далеко і що з них доступнішим. Тут оцінюється і ресурс часу, чи тобі незабаром починати заробляти або можна дозволити собі відучитися в магістратурі протягом 6 років.
 • Треба — що затребуване в даний момент. Вибираючи професію думай про те, чим ти будеш займатися по закінчення навчання. Подивися на сайтах доступні вакансії, хто зараз потрібен, кого частіше шукають. Спробуй уявити як зміниться ситуація до моменту закінчення твого навчання, чи буде розвиватися ця область або навпаки вона йде на спад. Тут і рівень заробітку і навчальні заклади, які ти можеш собі дозволити, щоб цей рівень потім отримати. Орієнтуйся не на привабливість професії або престижність такої освіти, а на те, чим ти будеш займатися і де будеш працювати.
 • Корисні поради

 • Визначивши ким стати вибір професії не зупиняй на варіанті відразу, спочатку поговори з тим, хто цим займається. Хто навчався в місці, яке ти вибрав, хто працює на посаді яку ти в перспективі хочеш. Справа в тому, що багато переоцінюють і романтизують професії. «Лікар — це людина, яка рятує інших людей!» Звучить красиво, а ось справжній лікар розповість тобі про те, як важко йому було вчитися і ще важче працювати, розповість про зворотній бік медалі, неприємних пацієнтах, побачивши кров, графік роботи, та і багато ще про що. Тільки той, хто займається певною діяльністю зможе тобі про неї розповісти реальну інформацію.
 • Оцінюй якості свого характеру, які можуть знадобитися в цій професії — терпіння, уважність, посидючість, вміння швидко реагувати і перемикатися, чи здатний ти виконувати монотонну роботу або тобі необхідна постійна зміна діяльності.
 • Якщо ти вдаєшся до допомоги підручників з професійної орієнтації, професіограм та інших спеціальних засобів допомоги, простеж щоб вони були новими. Дані застарівають дуже швидко і інформація 2002го року на даний момент є вже абсолютно не актуальною.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Робота. Додайте в закладки постійне посилання.