Кеторол — протипоказання: заборонений при грудному вигодовуванні

Кеторол, як і всі нестероїдні протизапальні препарати , має досить багато протипоказань для застосування. В першу чергу — це все ерозивно-виразкові процеси в області шлунково-кишкового тракту, так як препарати цієї групи дратують слизову оболонку органів травлення.

Протипоказання для застосування Кеторолу при захворюваннях шлунка

Механізм дії Кеторолу полягає в тому, що він пригнічує діяльність ферменту ціклооксігінази (ЦОГ), яка бере участь в утворенні простагландинів — основних «винуватців» запалення і болю. Але простагландини виконують не тільки цю функцію, їх функції в організмі різноманітні, в тому числі вони захищають слизову оболонку шлунка від різних впливів.

Найперші нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) придушували діяльність всієї ЦОГ, до таких препаратів відноситься і кеторол. У результаті його дії руйнується «захист» слизової оболонки шлунка і на стінках шлунка утворюються ерозії і виразки. При цьому спосіб введення препарату (всередину, внутрішньом’язово або внутрішньовенно) значення не має.

Сьогодні випускаються НПЗП, які пригнічують дію тільки ЦОГ, що бере участь в утворенні простагландинів запалення (ЦОГ — 2), тоді як на ЦОГ — 1, що захищає слизову оболонку шлунка, вони майже не роблять впливу.

У зв’язку з негативним впливом на шлунок, кеторол протипоказаний при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки в стадії загострення. При всіх інших шлунково-кишкових захворюваннях його слід застосовувати з обережністю. Не можна поєднувати застосування декількох НПЗЗ — це дуже шкідливо для шлунку.

Аспіринова бронхіальна астма та інші алергічні реакції — протипоказання для застосування всіх НПЗП

Аспіринова бронхіальна астма проявляється непереносимістю НПЗП, бронхоспазм, поліпами в носі та носових пазухах. Аспірінової її назвали тому, що вперше це захворювання виникло саме від прийому аспірину — першого НПЗП, відкритого в кінці 19-го століття. Сьогодні встановлено, що бронхоспазми при аспірінової бронхіальній астмі, розпочавшись у відповідь на прийом якогось одного НПЗП, в більшості випадків викликаються і іншими препаратами цієї групи. Тому, якщо в минулому у хворого виникав приступ бронхоспазму від прийому якогось НПЗП, йому не призначають більше препарати цієї групи, в тому числі і кеторол.

Зустрічаються і інші алергічні реакції при прийомі НПЗП, наприклад, кропив’янка та ангіоневротичний набряк. Ці реакції також часто виникають на всі або багато препаратів групи нестероїдних протизапальних засобів. Анафілактичний шок може виникати при внутрішньовенному або внутрішньом’язовому введенні Кеторолу.

Протипоказання для призначення Кеторолу з боку крові

Кеторол сприяє зменшенню вмісту в крові кров’яних пластинок — тромбоцитів, які беруть участь у процесі згортання крові. При низькому вмісті тромбоцитів виникає загроза кровотечі, наприклад, в результаті травми, під час операції або в результаті якогось захворювання (наприклад, виразкової хвороби шлунка та пошкодження кровоносної судини).

Тому кеторол не призначають при порушеннях згортання крові будь-якого походження. Загроза кровотечі особливо небезпечна в тому випадку, коли у хворого є зневоднення організму або зменшення об’єму циркулюючої крові — це також є протипоказанням для призначення Кеторолу. Не можна застосовувати кеторол і при геморагічному інсульті, коли відбувається розрив кровоносної судини, розташованого в області головного мозку.

Протипоказання для прийому Кеторолу при тяжких порушеннях функції печінки і нирок

Кеторол розкладається на метаболіти (продукти обміну) частково в печінці і в більшій мірі в нирках. Виводиться він переважно із сечею і тільки невеликий відсоток — з фекаліями. Тому при невеликому порушенні функції печінки і нирок рекомендується зменшувати дозу Кеторолу для того, щоб він встигав вчасно виводитися з організму. Невелике зниження функції нирок і печінки відбувається в літньому віці, тому кеторол після 65 років призначається тільки в невеликих дозах.

При тяжких порушеннях функції нирок і печінки застосування Кеторолу протипоказано, так як він буде накопичуватися в організмі.

Застосування Кеторолу під час вагітності, пологів, годування дитини груддю та дітям

Кеторол може проходити плацентарний бар’єр і потрапляти до плоду, викликаючи в нього аномалії розвитку. Тому при вагітності кеторол протипоказаний. Під час пологів кеторол з метою знеболювання також не застосовується, так як він гальмує утворення простагландинів, що забезпечують скорочення мускулатури матки, і може уповільнити або навіть зупинити перший період пологів — період переймів.

Кеторол проникає в грудне молоко, у зв’язку з чим не застосовується при годуванні дитини грудьми. Він не дозволений для лікування також у дитячому та підлітковому віці до 16 років.

Кеторол має багато протипоказань, тому не може застосовуватися для самостійного лікування.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.