Кеторол — інструкція: можливі реакції з боку шлунка

Кеторол — це нестероїдний протизапальний засіб з вираженим знеболюючим дією. Препарат чинить також протизапальну і деякий жарознижувальну дію. Широко застосовується при лікуванні болів різного походження.

Механізм дії Кеторолу

Кеторол (міжнародна непатентована назва — кеторолак) випускається фармацевтичною компанією «Д-р Редді’с Лабораторіс Лтд» (Індія) у таблетках і в розчині для ін’єкцій. Він є сильним знеболюючим засобом, що належать до групи нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), володіє також кілька менш вираженими протизапальними і жарознижуючими властивостями.

За механізмом дії кеторол відноситься до НПЗП першого ряду, які пригнічують дію ферменту ціклоогкігенази (ЦОГ). Так як ЦОГ через ряд біохімічних реакцій сприяє утворенню простагландинів, то її пригнічення викликає зменшення їх надходження в кров і тканини. Простагландини є біологічно активними речовинами, які виконують багато важливих функцій в організмі, у тому числі захищають слизову оболонку шлунка від різних впливів і мають велике значення для формування запалення, болю та підвищення температури тіла.

Всі НПЗП першого ряду викликають пригнічення всіх видів ЦОГ, тому при тривалому застосуванні можуть викликати подразнення слизової оболонки шлунка і навіть виразковий процес. Більш сучасні препарати пригнічують діяльність тільки того виду ЦОГ, який відповідає за біль, запалення і жар, але не зачіпають ЦОГ, яка сприяє виробленню простагландинів, що захищають шлунок. При коротких курсах препарату цей побічний ефект зазвичай не дає про себе знати, але тривалі курси Кеторолу проводити не рекомендується.

Незважаючи на таку недосконалість, кеторол широко застосовується як знеболюючий засіб при лікуванні помірних і сильних болів різного походження та локалізації, так як його знеболююча дія набагато перевищує протизапальний і жарознижувальний.

На сьогоднішній день кеторол є одним з найефективніших знеболюючих НПЗП, його часто застосовують при сильних болях у онкологічних хворих та після травм. При цьому він не надає побічних ефектів, пов’язаних з центральною нервовою системою, не впливає негативно на діяльність серцево-судинної системи.

Негативною стороною Кеторолу є те, що він сприяє зниженню в крові тромбоцитів і подовжує час кровотечі, тому його не варто призначати при підвищеній кровоточивості. У той же час у хворих, у яких немає таких порушень, терапевтичні дози Кеторолу їх не викликають.

Після прийому внутрішньо або ін’єкції кеторол швидко потрапляє в кров (максимальна концентрація його в крові досягається вже через 30-40 хвилин після внутрішньом’язового введення і через 45 — 50 хвилин після прийому всередину). Прийом їжі зменшує швидкість, але не ступінь всмоктування Кеторолу. Потім кеторол розподіляється по тканинах, концентруючись в основному в осередку запалення. Приблизно десята його частина проходить через плаценту, а також потрапляє в грудне молоко. Потім він розпадається на продукти обміну і виводиться в основному з сечею. В організмі кеторол не накопичується.

Показання та протипоказання для застосування Кеторолу

Основними показаннями для застосування Кеторолу є:

 • сильні болі, які виникли після травм, операцій та опіків;
 • сильні болі в онкологічних хворих — короткими курсами, чергуючи препарат з іншими знеболюючими засобами;
 • сильні зубні болі, що виникають при різних стоматологічних процедурах;
 • сильні болі при загостренні хронічних захворювань, що супроводжуються болями, наприклад, при ревматоїдному артриті, остеоартрозі, остеохондрозі — короткими курсами;
 • при нирковій і печінковій коліках, разом зі спазмолітиками.
 • Протипоказане призначення Кеторолу при:

 • ерозивно-виразкових захворюваннях шлунка і кишечника, при підозрі на кровотечу з цієї області;
 • при геморагічних інсультах (наслідок крововиливу в мозок через порушення цілісності кровоносної судини);
 • при схильності до кровотеч;
 • при важких захворюваннях нирок з порушенням їх функції;
 • при алергії на інші НПЗЗ;
 • перед проведенням будь-якої хірургічної операції;
 • у віці до 16 років,
 • при вагітності, під час пологів і годування дитини грудьми;
 • при підвищеній чутливість до препарату.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.