Келоїдних рубець — розвивається за своїми законами

келоїдних рубець неможливо ні з чим сплутати. Зовнішній вигляд його характерний: червоний, блискучий і постійно збільшується. Він доставляє масу неприємностей як пацієнтам, так і лікарям і останні далеко не завжди винні в його появі.

Що таке келоїдних рубець

Відомо, що рубець (або шрам) з’являється на шкірі після порушення її цілісності. Він являє собою сполучну тканину, яка розростається замість шкіри і заміщає дефект, що утворився. Процес формування рубця називається дозріванням рубця. До кінця дозрівання (це триває кілька місяців) рубець стає блідим і не дуже помітним на шкірі. А з роками він взагалі майже з нею зливається.

Але в деяких випадках, особливо, після опіків, нормальне дозрівання рубця порушується, в ньому тривало зберігаються кровоносні судини і з’являються атипові за хімічним складом і будовою колагенові волокна, тобто утворюється пухлиноподібних розростання сполучної тканини, яка називається келоїдів.

Причини формування келоїду на сьогоднішній день вивчені недостатньо, але вважається, що основною причиною утворення келоїдна рубця замість звичайного є генетичні, що передаються у спадок особливості сполучної тканини. Ці особливості «змушують» клітини сполучної тканини активно розмножуватися у відповідь на будь-яку травму, з тому числі дуже незначну. У таких людей часто виявляють різні гормональні зрушення, порушення обміну речовин, хронічні інфекції (наприклад, туберкульоз), хронічні вогнища неспецифічної інфекції (наприклад, хронічні гінекологічні інфекційно-запальні захворювання, хронічний тонзиліт).

келоїдних рубець може бути істинним і хибним.

Істинний келоїдних рубець

Істинний келоїд з’являється без будь-яких причин. Найчастіше він виникає у чоловіків на передній поверхні грудної клітки у вигляді невеликого пухлиноподібного яскраво-рожевого блискучої освіти. Іноді на поверхні такого келоїду видно прожилки кровоносних судин (телеангіектазії). На дотик це утворення є щільним, еластичним і абсолютно безболісним. Келоїд починає швидко розростатися, більше в довжину, висота його (піднесення над поверхнею шкіри) зазвичай дорівнює близько 5-10 мм. Від бічних поверхонь такого рубця часто відходять відгалуження, що роблять рубець схожим на клешні рака. Але на загальному стані людини келоїдних рубець не відбивається, являючи собою лише косметичний дефект.

Помилковий келоїдних рубець

Помилковий келоїдних рубець може з’явитися на шкірі після травми (наприклад, вогнепальної або ножового поранення, опіку та навіть просто подряпини). Він може виникнути на місці звичайного рубця, після гнійничкових захворювань шкіри, трофічних виразок.

Якщо келоїд виникає на місці звичайного рубця, то зростання його спочатку непомітний. З’являється відчуття, що рубець просто запалився, але насправді ніяких больових або яких-небудь інших відчуттів в цій області найчастіше не буває. Поступово рубець розростається за рахунок сполучної тканини, стає яскравим (рожевим, червоним або синюшним) і блискучим, підноситься над шкірою. Потім також поступово рубець блідне і набуває звичайний колір рубцевої тканини.

Помилковий келоїд може мати й інші прояви, наприклад, у вигляді точкових розростань сполучної тканини на місці вугрової висипки, що виникає при гормональних сплесках підліткового віку на грудях, спині і обличчі.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.