Кардіостимулятор: серця полум’яного мотор

Кардіостимулятор — це маленький пристрій, розміром з кишеньковий годинник, яке встановлюють під шкіру, біля серця, для контролю над серцевим ритмом. Він може бути необхідний з цілого ряду причин, головним чином, через аритмії.

Кардіостимулятор можуть імплантувати тимчасово, наприклад, при сповільненому серцебитті після серцевого нападу, хірургічної операції або передозування лікарських засобів. Постійна імплантація кардіостимулятора може бути необхідна при брадикардії; в деяких випадках її використовують для лікування серцевої недостатності.

Кардіостимулятор складається з імпульсного генератора — металевого контейнера, в якому знаходяться батарея і схема, регулююча електричні імпульси, які посилаються в серці, і провідники, по яких імпульси надходять в серці. Пристрій стежить за серцевим ритмом і, якщо він стає занадто повільним, прискорює його, посилаючи електричні сигнали в серці. Крім того, більшість кардіостимуляторів оснащені сенсорами, що визначають ступінь рухливості тіла або частоту дихання, щоб збільшувати частоту серцевих скорочень при фізичному навантаженні, щоб задовольняти зростаючу при цьому потреба організму в кисні.

Крім звичайних, існують бівентрікулярной кардіостимулятори, які використовують для лікування пацієнтів з серцевою недостатністю, електрична система серця яких сильно пошкоджена. На відміну від звичайних кардіостимуляторів, бівентрікулярной кардіостимулятори стимулюють і нижні, і верхні камери серця.

Ризики

Імплантація кардіостимуляторів рідко викликає ускладнення. Тим не менш, існує невеликий ризик наступних ускладнень:

 • Інфекція;
 • Алергічна реакція на барвники або анестетик — під час процедури;
 • Набряки або кровотеча в області імплантації генератора, особливо якщо пацієнт приймає препарати, що розріджують кров;
 • Пошкодження кровоносних судин і нервів поряд із кардіостимулятором;
 • Колапс легені;
 • Пункція серцевого м’яза, що може призвести до крововиливу в перикард, при якому необхідна термінова лікарська допомога.
 • Процедура імплантації кардіостимулятора

  Кардіостимулятор зазвичай імплантують під місцевим наркозом. Процедура триває одну-дві години.

  В ході процедуру у велику вену в області ключиці вводять гнучкий ізольований провід, який за допомогою рентгена просувають до серця. Один кінець дроту прикріплюють до правого шлуночку, а інший — до імпульсного генератору, який зазвичай імплантують під шкіру трохи нижче ключиці.

  Часто ще один провід прикріплюють до правого передсердя, щоб роботи серця була краще координована.

  Як правило, після процедури пацієнт проводить в лікарні як мінімум один день. Кардіостимулятор програмують відповідно до особливостей пацієнта. Через деякий час пацієнт повинен пройти обстеження, щоб переконатися в тому, що кардіостимулятор працює нормально.

  Приблизно протягом місяця після встановлення кардіостимулятора рекомендується уникати інтенсивних фізичних навантажень і підняття важких предметів. У перший час пацієнти іноді відчувають біль в області генератора. Як правило, болі несильні, і їх можна зняти за допомогою безрецептурних знеболювальних, але проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж приймати які-небудь лікарські засоби.

  Запобіжні заходи

  Імовірність того, кардіостимулятор вийде з ладу через електричних перешкод, дуже мала, однак слід прийняти деякі запобіжні заходи.

 • Мобільні телефони. Люди, яким імплантували кардіостимулятори, можуть без побоювань користуватися мобільними телефонами, однак не слід прикладати включений телефон безпосередньо до того місця, де стоїть генератор. Хоча це малоймовірно, кардіостимулятор може прийняти сигнали мобільного телефону за серцебиття і сповільнити його, викликаючи у пацієнта раптову слабкість та інші неприємні симптоми.
 • Системи безпеки. Металодетектори, які стоять в аеропортах і деяких інших місцях, безпечні для кардіостимулятора, але уникайте притулятися до них. Майте на увазі, що металодетектори реагують на кардіостимулятори. Якщо персонал аеропорту наполягає на використанні ручного металодетектора, попросіть не підносити його занадто близько до генератора. Щоб уникнути можливих проблем, носіть із собою документ, що підтверджує, що у вас стоїть кардіостимулятор.
 • Медичне устаткування. Якщо вам належить якась процедура, що передбачає дії електромагнітного випромінювання, повідомте медперсоналу про те, що вам імплантували кардіостимулятор.
 • Енергетичне обладнання. Якщо вам імплантували кардіостимулятор, не підходьте ближче, ніж на метр до зварювального обладнання, високовольтних трансформаторів або мотор-генераторним установкам. Люди, що працюють з таким обладнанням, отримують окрему консультацію.
 • Результати

  Кардіостимулятор служить, в середньому, десять років після імплантації — на такий термін вистачає батареї. Він дозволяє зберігати пацієнтові звичне якість життя, так люди практично не помічають, що в їх тілі присутнє щось чужорідне. Коли заряд в батареї добігає кінця, імпульсний генератор необхідно замінити. Оскільки дроти зазвичай не чіпають, ця процедура займає менше часу, ніж перша імплантація.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.