Карцинома — як запобігти катастрофі?

Карцинома — це злоякісне утворення, яке починає розвиватися в епітеліальних тканинах . Епітеліальні тканини покривають зовнішні поверхні тіла, внутрішні порожнини, і утворюють оболонки залозистих тканин.

Деякі види карциноми:

 • Карцинома кори надниркових залоз — у відповідності зі своєю назвою, розвивається в корі, або зовнішньому шарі наднирників. Клітини кори надниркових залоз виробляють різні гормони, наприклад, стероїди і гормони, необхідні для статевого дозрівання. Коли клітини кори надниркових залоз стають раковими, вони можуть почати виробляти один або кілька гормонів в занадто великій кількості, що може викликати такі ускладнення, як підвищення кров’яного тиск, ослаблення кісток і діабет. Якщо вражені клітини, що виробляють жіночі або чоловічі статеві гормони, можуть відбутися такі зміни, як ріст волосся на обличчі, збільшення статевих органів або грудей і так далі.
 • Карцинома щитоподібної залози починає розвиватися в щитовидній залозі, яка виробляє багато найважливіші гормони, контролює температуру тіла, витрата енергії, а також рівень кальцію в крові.
 • Рак носоглотки.
 • Злоякісна меланома, або рак шкіри.
 • Крім того, до карциномі відносяться рак легені, рак піхви, рак яєчників, рак губи, і деякі інші типи раку.

  Карцинома — найпоширеніший тип раку у дорослих, у дітей зустрічається вкрай рідко. З усіх випадків карциноми близько 30,5% — це рак щитовидної залози, а 30,9% — меланома. Карцинома кори наднирників складає 1,3% від усіх випадків, рак носоглотки — 4,5%.

  Фактори ризику

  Самим значним чинником ризику по розвитку карциноми є вплив іонізуючого випромінювання, як з різних джерел в навколишньому середовищі, так і використовуване в терапевтичних цілях. Інші фактори, які можуть сприяти розвитку карциноми: хімічні канцерогени, віруси (наприклад, вірус Епштейна-Барр і вірус папіломи людини), генетичні фактори (наприклад, відомо, що стравохід Баррета може спровокувати розвиток карциноми), і гормональні чинники.

  Прогноз

  Прогноз залежить від типу карциноми, але, як правило, він дуже сприятливий. Однак у тих випадках, коли пухлина неможливо видалити повністю, а також коли хвороба повертається після операції, прогноз може бути значно гірше.

  Серед пацієнтів з раком носоглотки, що пройшли хіміотерапію і радіотерапію, виживає, як правило, 70-75%.

  Лікування

  Метод лікування карциноми також залежить від її типу. При карциномі кори надниркових залоз найчастіше застосовуються хірургічні методи. Якщо пухлина не вдається видалити або вона вже поширилася на прилеглі тканини, рекомендується хіміотерапія. Однак, оскільки карцинома кори наднирників не дуже чутлива до хіміотерапії, прогноз на пізніх стадіях цього захворювання несприятливий.

  При карциномі носоглотки хірургічна операція неможлива через розташування пухлини, а також через те, що вона часто проникає в прилеглі тканини та лімфатичні вузли. Для лікування призначається хіміотерапія і радіотерапія.

  Рак щитовидної залози зазвичай можна вилікувати тільки за допомогою хірургічної операції — за винятком тих випадків, коли пухлина встигла поширитися на інші тканини.

  У деяких випадках для лікування використовуються такі нові методи, як нейтронна терапія і генна терапія (новітній спосіб лікування раку, який полягає в регулюванні процесу ділення клітин).

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.