Капілярна гемангіома — неприємний дефект шкіри

Гемангіоми бувають різних видів, але найбільш поширеним видом є капілярна або проста гемангіома. Капілярні гемангіоми можуть бути як поодинокими великими, так і множинними дрібними. Підхід до лікування таких гемангіом зазвичай різний.

Що таке капілярна гемангіома і як вона проявляється

Капілярна (плямиста, проста, плоска) гемангіома — це поверхнева, розташована в області шкіри доброякісна пухлина, яка складається з переплетених і місцями з’єднаних між собою стінками дрібних кровоносних судин. Ряд капілярів цієї пухлини знаходиться в спав стані і являє собою витягнуті тяжі. Капілярні гемангіоми схильні до інфільтруючим (проникаючому) зростанню.

Найчастіше зустрічаються капілярні гематоми шкіри і слизових оболонок, розташовані в області голови та шиї. Вони з’являються або відразу після народження, або в перші три місяці життя і збільшуються в міру росту дитини. Така гематома може займати велику площу на обличчі і шиї і створювати значний косметичний дефект.

Зовні капілярна гемангіома являє собою гладке або нерівне пляма рожевого, червоного або синюшно-багряного кольору, яке або знаходиться врівень зі здоровою шкірою, або злегка виступає над нею. Форма і розміри капілярної гемангіоми можуть бути дуже різними. При натисканні на гемангиому вона блідне, а потім швидко відновлює свій колір. Іноді гемангіома має в центрі точку, від якої у вигляді променів розходяться дрібні розширені кровоносні судини. Це так звана зірчаста форма капілярної гемангіоми.

Зустрічаються змішані форми гемангіом, коли поверхнева капілярна поєднується з підшкірної кавернозної, у вигляді порожнин, розділених на відсіки. У такому випадку зовні на шкірі видно пляма, під яким розташований вузол більш глибокої гемангіоми.

Капілярна гемангіома рідко малігізіруется, тобто перероджується в злоякісну пухлину, тим не менш, такі випадки бувають. Набагато частіше гемангіоми виразкуватись, особливо у маленьких дітей. У такому випадку невеликі гемангіоми можуть мимовільно вилікуватися. Обширні гемангіоми після виразки не проходять, навпаки, їх перебіг може ускладнюватися приєднанням інфекції і кровотечами.

Діагностика

капілярних гемангіом можна визначити за зовнішнім виглядом. Але не завжди при цьому можна дізнатися ступінь її поширення в оточуючих тканинах. Для того щоб це з’ясувати, проводять ультразвукове дослідження, яке показує, як далеко проникає гемангіома.

Іноді для того, щоб виявити живить гемангиому кровоносну судину, проводять рентгенографію судин (ангіографію), це буває необхідно для лікування.

Лікування

Лікування капілярної гемангіоми залежить від її величини, розташування і ступеня росту. Найчастіше при невеликих гемангіомах їх лікують тільки в разі прогресуючого зростання. У цьому випадку вважається, що чим раніше провести лікування, тим краще. При виразці невеликий (до 1,5 см в діаметрі), не схильної до швидкого зростання капілярної гемангіоми за нею просто спостерігають.

Капілярна гемангіома, як правило, повинна видалятися в ранньому дитячому віці, поки вона ще не розрослася. Пухлина можна сікти хірургічним способом відразу всю або поетапно, частіше так видаляють великі капілярні гемангіоми. Маленькі капілярні гемангіоми можна видалити методом електрокоагуляції (впливом електричним струмом), але це болючий метод.

склерозуючий терапія капілярної гемангіоми — це введення в пухлину спеціальних розчинів, які викликають спочатку запалення, а потім запустеваніе кровоносних судин пухлини і розвиток на їх місці сполучної тканини. Лікування хворобливе і тривалий. Так лікують тільки невеликі капілярні гемангіоми, а після склеротерапії великих капілярних гемангіом можуть залишатися грубі рубці.

Кріохірургія — видалення капілярних гемангіом холодом — це більш щадний метод, сьогодні він досить розповсюджений, застосовується для лікування дрібних і середніх капілярних гемангіом. Найчастіше з цією метою застосовують рідкий азот. Методика ефективна при невеликих капілярних гемангіомах.

Променева терапія також досить щадна методика, яка має свої показання та протипоказання. У ранньому віці радіочутливим є капілярні гамангіоми синюшного і багряного кольору.

Застосовують також гормональну терапію — вплив на капілярні гемангіоми глюкокортикоїдних гормонами.

Капілярна гемангіома — це, перш за все, косметичний дефект, який найкраще прибирати в ранньому дитячому віці, поки пухлина не розрослася.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.