Кандидоз внутрішніх органів: коли ослаблений імунітет

Грибки роду Candida можуть вражати всі органи і тканини. Найчастіше захворювання починається з ураження слизових оболонок, а потім переходить на внутрішні органи з потоком крові. Причиною таких захворювань зазвичай буває зниження захисних сил організму (імунітету).

Чому розвивається кандидоз внутрішніх органів

Кандидоз внутрішніх органів (вісцеральний кандидоз) найчастіше розвивається на тлі тривалого прийому антибіотиків або глюкокортикоїдних гормонів. Антибіотики пригнічують імунітет, викликають дисбактеріоз, який є причиною розвитку умовно-патогенної мікрофлори. Пригнічується розвиток нормальної мікрофлори, яка бере участь в утворенні деяких вітамінів. Все це сприяє розвитку кандидозу у кишечнику. Антибіотики можуть і безпосередньо стимулювати ріст грибків роду Candida у кишечнику, які потім потрапляють в кров і розносяться по різним органам.

Виникає кандидоз внутрішніх органів і при різних видах імунодефіциту. Наприклад, при лікуванні онкологічних хворих використовуються лікарські препарати, що пригнічують імунітет, а також променева терапія. Обидва методи сприяють формуванню вторинного імунодефіциту, на тлі якого часто виникає кандидоз внутрішніх органів. Також схильні до захворювання на кандидоз внутрішніх органів хворі на СНІД.

Ознаки

Найчастіше при кандидозах внутрішніх органів уражаються бронхо-легенева система, шлунково-кишковий тракт, нирки і сечовивідні шляхи, статеві органи. Але можливе ураження будь-якого органу, в тому числі серця і головного мозку. Кандидоз внутрішніх органів може протікати і непомітно, і дуже важко, з різким порушенням стану хворого.

Кандидоз часто приєднується до хронічних інфекційно-запальних захворювань, наприклад, до хронічних бронхітів і пневмоній. Захворювання при цьому приймає тривалий затяжний перебіг. Стан хворого погіршується на тлі прийому антибіотиків. З’являються ознаки бронхіту, пневмонії, іноді захворювання нагадує туберкульоз. Майже завжди уражається ковтка і гортань, з’являється сухий нав’язливий непродуктивний кашель, охриплість голосу, іноді голос пропадає зовсім. Температура найчастіше тримається невелика (субфебрильна), але іноді може підніматися і до високих цифр.

Кандидоз шлунково-кишкового тракту характеризується зниженням апетиту, нудотою, блювотою (у блювотних масах виявляються білі плівки), проносом, здуттям живота (метеоризм), болями в області шлунка і по ходу кишечника. Все це викликає зниження працездатності, слабкість, млявість, загальне нездужання.

Кандидоз нирок і сечовивідних шляхів часто приєднується до хронічного пієлонефриту, обтяжуючи їх перебіг. Характерні стерті прояви запалення у вигляді субфебрильної температури, слабкості, загального нездужання та змін в сечі: поява в ній великої кількості грибків, еритроцитів, білка і ниркового епітелію.

Кандидоз головного мозку за своїми проявами нагадує пухлина або абсцес головного мозку, можуть виникати і ураження оболонок головного мозку грибками роду Candida, тобто кандидозний менінгіт. Менінгіт характеризується появою сильних головних болів, нудоти і блювання, що не приносить полегшення.

Діагностика

Діагностика вісцерального кандидозу складна, так як грибки роду Candida є представниками умовно-патогенної мікрофлори, постійно мешкає на шкірі і слизових оболонках людини. Тому важливо не виявлення грибка, а його велика кількість. Для підтвердження діагнозу вісцерального кандидозу проводяться серологічні реакції, в процесі яких виявляється наявність антитіл до грибків роду Candida. Крім того, проводяться шкірні алергічні проби з кандідааллергенамі.

Проводиться також посів біологічного матеріалу (мокротиння, сечі, калу) на поживні середовища з метою виявлення грибків та їх чутливості до тих чи інших протигрибкових препаратів.

Лікування і профілактика

Лікування кандидозу внутрішніх органів — це непросте завдання. Призначають протигрибкові препарати, як всередину, так і у вигляді ін’єкцій. Одного курсу лікування буває досить не завжди, тоді його після невеликої перерви повторюють. Обов’язково призначають лікарські засоби зміцнюючі імунітет, вітамінно-мінеральні комплекси.

Профілактика кандидозу внутрішніх органів полягає в ранньому виявленні уражень шкіри і слизових оболонок та їх своєчасному лікуванні. Якщо явища молочниці виявляються у вагітної жінки, то її обов’язково проліковують, щоб інфекція не потрапила під час пологів на шкіру та слизові новонародженого.

При захворюванні грудничка молочницею його відразу ж лікують, а всі його речі і посуд ретельно дезінфікують або кип’ятять.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.