Кандидоз у дітей: під пильним наглядом батьків

Найчастіше кандидоз у дітей проявляється у вигляді молочниці. Тому батьки повинні щодня оглядати слизову оболонку порожнини рота немовляти для того, щоб вчасно почати лікування. При своєчасному лікуванні молочниця, як правило, швидко проходить. Але якщо її не лікувати, то кандидоз може поширитися на інші органи.

Чому у дитини може початися кандидоз

У маленьких дітей (а молочниця найчастіше буває у немовлят) імунітет ще незрілий і організм не завжди може боротися з інфекцією. Крім того, слизова оболонка порожнини рота у немовлят тонка, відносно суха (слинні залози недостатньо розвинені), дуже ранима, на ній постійно з’являються мікротравми, які і є вхідними воротами для потрапляння в організм грибків як ззовні, так і своїх власних, які входять до складу умовно-патогенної мікрофлори, постійно мешкає на слизових оболонках. Тому у дітей до року часто виникає кандидоз слизової оболонки порожнини рота. Сприяє цьому і те, що грибки роду Candida прекрасно ростуть на такій живильному середовищі, як молоко.

Особливо схильні кандидозу недоношені діти, ослаблені якими-небудь захворюваннями, в тому числі з перинатальними ураженнями головного мозку, рахітом і так далі. Діти, що знаходяться на штучному вигодовуванні захворюють молочницею частіше, ніж немовлята, які перебувають на природному вигодовуванні, по-перше, тому, що не отримують з молоком матері захисних антитіл, а по-друге, штучні суміші часто бувають занадто солодкими і це сприяє утворенню в порожнині рота середовища, сприятливого для розвитку грибків роду Candida.

Головне в таких випадках — вчасно помітити прояви молочниці і почати лікувати дитину, щоб не дати процесові поширитися.

Як проявляється кандидоз у дітей

Молочниця слизової оболонки порожнини рота може виявлятися у вигляді невеликих білих, легко знімаються нальотів на слизовій оболонці внутрішньої поверхні щік, піднебіння, губ, ясен, язика. При поширенні процесу спостерігається почервоніння і набряклість слизової оболонки, на якій розташовується наліт, білі цятки знімаються вже не так легко і після зняття можуть кровоточити, так як під ними утворюються невеликі ерозії.

У важких випадках білий сирнистий наліт повністю покриває слизову оболонку порожнини рота, язика і ясен, може переходити на піднебінні мигдалини, задню стінку глотки, червону облямівку губ і куточки рота. Наліт дуже міцно з’єднаний зі слизовою оболонкою, і якщо його зняти, то під ним утворюються виразки.

При легкому перебігу кандидозу поведінка дитини не змінюється, але при важких формах він стає примхливий, погано спить, погано їсть і відповідно, втрачає у вазі.

Кандидоз у дітей може виявлятися і на шкірі. Це особливо видно в галузі природничих складочок шкіри — пахові, міжсіднична, пахвових, в області шийки. У цих областях видно почервоніння шкіри з чіткими межами, шкіра мокне, мокнучий білястий епідерміс оточує осередок ураження. Навколо великого вогнища можуть бути так звані відсіви — дрібні вогнища. У деяких місцях вогнище покритий білими сирнистий нашаруваннями, тріщинами, а іноді — бульбашками і лущаться плямами.

Кандидоз статевих органів у дітей також нерідке явище. При цьому на слизовій оболонці статевих органів утворюються такі ж творожистие нальоти, як і в порожнині рота. Слизова набрякає, червоніє і починає свербіти, що дуже турбує дитину. При вираженому ураженні статевих органів дитина стає дуже неспокійним, погано їсть і відстає у вазі.

Кандидоз може поширюватися і далі — на шлунково-кишковий тракт, а також з кров’ю в інші внутрішні органи. Майже завжди в такому випадку уражаються нирки. Важким захворюванням є ураження грибками роду Candida оболонок головного мозку. Зустрічається і генералізовані (з множинним ураженням органів і тканин) форми кандидозу у дітей, які протікають дуже важко і вимагають інтенсивного лікування.

Діагностика та лікування

Легкі форми молочниці добре видно під час огляду і звичайно не вимагають лабораторного підтвердження. Але важкі, особливо, генералізовані форми обов’язково підтверджуються лабораторно. При цьому проводиться посів зіскрібків на живильні середовища з метою виявлення збудника інфекції та його чутливості до різних протигрибкових препаратів.

Лікування неважких форм молочниці зазвичай обмежується застосуванням зовнішніх засобів. Грудничкам після кожного годування порожнину рота протирають серветкою, змоченою в 2% розчині соди (чайна ложка хлібної соди на склянку води). Якщо дитина відригнув, то після цього порожнину рота йому також обробляють содовим розчином. Мати таким же розчином обробляє свої груди перед годуванням. Крім того, порожнину рота дитини можна обробляти слабким розчином марганцівки. Після обробки порожнини рота слизову оболонку змащують водним розчином метиленового синього або водним розчином йодинола, розведеним водою з розрахунку 1:2.

Всю посуд малюка обов’язково ретельно миють і кип’ятять. При легких формах молочниці цього буває цілком достатньо.

Важкі кандидози лікуються в стаціонарі протигрибковими препаратами.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.