Кандидоз шлунку: частий наслідок самолікування

Кандидоз шлунково-кишкового тракту — це одне з найпоширеніших захворювань. Виникає він з різних причин, але найчастішою є безконтрольний, без призначення лікаря, прийом антибіотиків. Вилікувати нежить бактеріального походження антибіотиками, звичайно, легко, але лікувати потім кандидоз не так-то просто.

Чому може виникати кандидоз шлунково-кишкового тракту

В першу чергу — це, звичайно, тривалий прийом антибіотиків, який, по-перше, призводить до зменшення обсягу нормальної мікрофлори кишечнику, що в свою чергу є причиною безконтрольного розмноження умовно-патогенної мікрофлори, в тому числі грибків роду Candida. По-друге, після курсу антибіотиків завжди знижується імунітет, і слизова оболонка шлунково-кишкового тракту стає беззахисною перед грибковою інфекцією.

Захворіти кандидозом шлунково-кишкового тракту можна також, заразившись від хворих кандидозом або через уражені грибками роду Candida фрукти і овочі, але при нормальному імунітеті це зустрічається досить рідко. Але в будь-якому випадку потрібно не забувати ретельно мити і облити окропом свіжі овочі і фрукти перед вживанням.

Схильні до поразок шлунково-кишкового тракту люди, які страждають захворюваннями, які супроводжуються зниженням імунітету. Це цукровий діабет, деякі ендокринні захворювання і так далі. Також часто такі ураження виникають у хворих хронічними інфекційно-запальними захворюваннями, які змушені часто приймати антибіотики. Перш за все, це хронічні захворювання бронхо-легеневої системи та нирок. Знижується імунітет і при прийомі глюкокортикостероїдні (стероїдних) гормонів (преднізолону, дексаметазону та інших), тому хворі, які приймають їх постійно або у вигляді частих курсів повинні періодично обстежуватися на кандидоз.

Як протікає кандидоз шлунково-кишкового тракту

Першою ознакою ураження шлунково-кишкового тракту грибками роду Candida зазвичай є зниження апетиту. Часто у хворого з’являється неприємний присмак у роті, змінюється смак тих чи інших продуктів. При ураженні грибком слизової оболонки глотки може порушуватися ковтання. Часто всі ці ознаки супроводжуються появою ознак молочниці в порожнині рота — білих сирнистий виду плівок на внутрішній стороні щік і губ. Але буває і так, що слизова оболонка порожнини рота залишається чистою.

Через деякий час до перших проявів кандидозу приєднуються нудота і блювота. З блювотними масами можуть виділятися творожистие плівки і прожилки крові — ознака запалення і подразнення слизової оболонки шлунка. При продовженні захворювання у хворого може з’явитися рідкий стілець зі слизом і домішкою крові, в ньому також можлива поява невеликих сирнистий включень.

Захворювання може протікати з підвищенням температури, але може і при нормальній температурі. При будь-якому варіанті перебігу страждає загальний стан хворого: з’являється млявість, слабкість, нездужання, значно знижується працездатність.

Кандидоз шлунково-кишкового тракту небезпечний тим, що може перейти на інші органи, а також прийняти генералізовану (з ураженням всього організму) форму.

Діагностика

Запідозрити кандидоз лікар може вже після бесіди з хворим і його ретельного огляду. Кандидоз шлунково-кишкового тракту рідко виникає на порожньому місці. Зазвичай такі хворі або отримували якісь ліки, що сприяють зниженню імунітету (антибіотики, стероїдні гормони), або мали якісь інші причини зниження імунітету (наприклад, зміна гормонального фону або цукровий діабет).

Для підтвердження діагнозу кандидозу проводиться лабораторне дослідження блювотних мас і випорожнень хворого. Під мікроскопом в таких випадках можна побачити скупчення грибків роду Candida та їх ниток. Робляться також посіви блювотних мас і випорожнень з метою виявлення та ідентифікації збудника інфекції.

Виявити збудника можна і методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) — в цьому випадку результат аналізу можна отримати набагато раніше, ніж при посіві.

Антитіла до грибків роду Candida можна виявити в крові за допомогою спеціальних імунологічних реакцій.

Для підтвердження діагнозу проводиться також ендоскопічне (за допомогою спеціальної оптичної апаратури) дослідження шлунка та кишечника.

Лікування і профілактика

Лікування кандидозу шлунково-кишкового тракту проводять за допомогою протигрибкових препаратів (наприклад, флуконазолу). При неважких захворюваннях їх лікують амбулаторно, але якщо захворювання протікає важко, то хворих лікують у стаціонарі. При цьому намагаються усунути фактор, що викликав кандидоз, наприклад, перелічити цукровий діабет або якийсь гормональне порушення.

Профілактика кандидозу полягає в тому, що при тривалому лікуванні антибіотиками або стероїдними препаратами для попередження кандидозу призначають протигрибкові засоби. Необхідна також ретельна обробка посуду, свіжих овочів і фруктів в стаціонарах і місцях громадського харчування.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.