Кандидоз порожнини рота — вражає не тільки дітей

загрузка...

Деякі люди помилково думають, що кандидоз порожнини рота вражає в основному новонароджених або грудних дітей. З кандидозом можна зіткнутися в будь-якому віці. Клінічні прояви даного захворювання пов’язані зі станом організму людини, тому найбільш схильні до ризику розвитку грибкової поразки ті люди, які страждають серйозною супутньою патологією.

Чому молочниця може розвинутися в порожнині рота

Дріжджоподібні гриби, які є збудниками кандидозу, відносяться до сапрофітної або умовно-патогенної флори, яка в нормі є у людини і не викликає ніяких хворобливих проявів. Гриби локалізуються в порожнині рота на різних ділянках — кореневі канали, слизова оболонка й інші ділянки. У 70% людей гриби можуть бути виявлені в неактивному стані в невеликій кількості, але це не говорить про наявність кандидозу. Захворювання розвивається тільки за наявності певних факторів, які будуть сприяти появі клінічної картини.

Грибкове ураження порожнини рота протікає в ізольованій формі або з ураженням інших органів і систем. Сприяють розвитку кандидозу ті стани, які викликають зниження імунних сил організму. Можна виділити наступні стани:

 • злоякісні (або онкологічні) новоутворення;
 • інфекційні захворювання, у тому числі туберкульоз, ВІЛ-інфекція;
 • захворювання ендокринної системи (діабет, патологія щитовидної залози або надниркових залоз);
 • захворювання травного тракту, особливо з порушенням кислотності шлункового соку;
 • тривалий прийом деяких лікарських препаратів (кортикостероїдні препарати, цитостатики, антибактеріальні засоби, контрацептивні препарати). На тлі їх прийому відбувається пригнічення імунітету, що сприяє посиленню патогенних властивостей різних видів грибів. З пацієнтами, які перебувають на тривалій терапії, повинна бути проведена роз’яснювальна бесіда про можливі негативних проявах у вигляді молочниці і призначені заходи профілактики;
 • вживання алкоголю і наркотичних засобів;
 • інфікування внаслідок надходження збудника ззовні (від хворої людини, через поцілунок або при статевому контакті), а також в процесі народження дитини, якщо жінка страждає генітальним кандидозом і не пройшла курс терапії.
 • Імунна система сприяють наявності збалансованого стану мікрофлори в організмі. У разі імунного дефіциту створюються ідеальні умови для росту грибкової флори і розвитку симптомів захворювання.

  Обсяг медикаментозної допомоги при кандидозі порожнини рота

  Якщо у людини з’явилися клінічні ознаки захворювання, то необхідно обов’язково звернутися до фахівця і пройти клініко-лабораторне обстеження. Слід обстежитися у лікаря загальної практики або терапевта, щоб виключити наявність супутніх захворювань. Лікувати ізольовано кандидозної ураження в порожнині рота не має сенсу, так як кандидоз відображає стан всього організму людини. Цим можна пояснити, чому в схему лікування необхідно обов’язково включати імуностимулюючі препарати. Протягом місяця рекомендується вживати рослинні природні адаптогени, які досить ефективно сприяють підвищенню захисних можливостей організму — елеутерокок, женьшень та інші засоби. Вони випускаються у вигляді спиртових настоянок, але можна приготувати відвари з рослин. Якщо у людини в процесі обстеження виявляється наявність захворювання з боку інших систем організму, то слід провести лікування у лікаря вузької спеціальності в залежності від виявленої патології.

  Схема протівовогрібковой терапії включає заходи місцевого та загального впливу. Порожнину рота слід обробляти не тільки засобами, що мають антигрибковой активністю, а також різними антисептичними засобами і спеціальними барвниками. Протигрибкові препарати випускаються у формі розчинів, кремів, тому вони підходять для місцевих обробок (наприклад, крем клотримазол). Найбільшого поширення серед барвників отримав розчин метиленового синього, яким змазують уражені ділянки на слизовій порожнини рота. Обробляти ротову порожнину слід кілька разів на день.

  Лікування загальної спрямованості включає прийом препаратів, що надає системний вплив на організм людини. Призначають такі препарати — флуконазол і ітраконазол. Лікувальних схем досить багато, тому тільки лікар може призначити найбільш відповідну схему в залежності від того, як протікає захворювання. При хронічній формі кандидозу слід приймати таблетовані форми зазначених вище протигрибкових препаратів протягом шести місяців.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.