Кандидоз мови: в зоні ризику діти і літні люди

Кандидоз мови зазвичай є ускладненням молочниці слизової оболонки порожнини рота, яка найчастіше виникає у дітей і у людей похилого віку. Тому молочницю потрібно лікувати, не чекаючи ускладнень. А ще краще завжди пам’ятати про можливість такого захворювання і проводити його профілактику.

Причини появи кандидозу мови

В першу чергу — це порушення імунітету. У грудних дітей імунітет, переданий їм матір’ю, значно знижується до трьох-шести місяців. У дітей, які знаходяться на грудному вигодовуванні і отримують груди матері, імунітет краще і молочниця у них буває рідше, ніж у искусственников. Живильним середовищем для грибків роду Candida є молоко, що ще більше підсилює схильність грудничков до цього захворювання.

У літніх людей імунітет часто ослаблений на тлі хронічних захворювань. Крім того, хронічні інфекційно-запальні захворювання вимагають частого призначення антибіотиків, що призводить до ще більшого ослаблення імунітету і ймовірність виникнення молочниці порожнини рота і мови збільшується.

Ознаки

Молочниця рідко виникає відразу з мови. Зазвичай спочатку дрібні нальоти білого кольору з’являються на слизовій оболонці внутрішньої поверхні щік, губ і ясен. Вони збільшуються в розмірах, зливаються між собою, утворюючи плівки, переходять на поверхню язика, піднебінних мигдалин. Плівки молочниці схожі на кисле молоко, звідки і пішла назва захворювання. Якщо їх насильно зняти зі слизової, то під ними можна побачити почервонілу набряклу поверхню, а іноді навіть ерозії і невеликі кровоточать виразки.

Якщо інфекція поширюється на язик, то таке захворювання називається дріжджовим глоситом. При цьому на мові з’являються білі плівки, особливо багато їх утворюється в області борозенок. Сосочки мови згладжуються, сама мова набрякає і збільшується настільки, що часом не поміщається в роті.

Молочниця може поширюватися і далі, на куточки губ (заїди), на червону облямівку губ. Губи набрякають. При поширенні кандидозу на піднебінні мигдалини на них з’являються білі творожистие нальоти і білі пробки в лакунах. Це дуже схоже на гнійну ангіну, але, на відміну від останньої, не дуже страждає загальний стан. У літніх людей може бути загальна слабкість, нездужання, порушення апетиту, але все це протікає на тлі нормальної температури. Груднички також можуть бути примхливими, погано сплять і ссуть.

Кандидоз мови може ускладнитися кандидозом шлунково-кишкового тракту. Частіше це трапляється у людей похилого віку.

Діагностика

Діагноз кандидозу мови ставиться зазвичай на підставі огляду лікаря, так як він має дуже характерні прояви. Якщо захворювання протікає важко, то беруться зіскрібки на дослідження. Під мікроскопом у плівках можна виявити клітини грибків і нитки псевдоміцелія. Посів на живильні середовища підтверджує наявність грибків роду Candida.

При необхідності може бути проведений аналіз зіскрібків або крові методом ПЛР, а також аналіз крові на наявність у ній антитіл до грибків роду Candida.

Лікування і профілактика

Лікування кандидозу мови у немовлят проводиться в основному 2% розчином хлібної соди (чайна ложка соди на склянку кип’яченої води). Цим розчином обробляють порожнину рота після кожного годування або зригування. Якщо в порожнині рота не буде живильного середовища (молока), то молочниця зазвичай проходить самостійно.

Літнім людям зазвичай призначають протигрибкові препарати, наприклад, флуконазол. Порожнину рота обробляють 20% розчином бури в гліцерині або водним розчином метиленового синього. Дорослим людям можна для обробки порожнини рота і мови використовувати наступний склад: на півсклянки кип’яченої води додати по чайній ложці соку часнику, цибулі, лимона і меду. Допоможе і морквяний сік, приготовлений безпосередньо перед процедурою (він також володіє протигрибковим ефектом), кислі ягоди і фрукти (агрус, смородина, полуниця і так далі).

Для того щоб уникнути виникнення кандидозу мови, все білизну і посуд грудничков ретельно обробляють. Білизну перуть, сушать на свіжому повітрі і пропрасовують, а посуд кип’ятять. Порожнину рота грудничка потрібно оглядати щодня і при появі перших же ознак молочниці обробляти порожнину рота 2% розчином соди, щоб захворювання не поширилося далі, в тому числі на мову.

У літніх людей профілактика повинна полягати в тому, що якщо їм потрібно тривалий прийом антибіотиків або гормональних препаратів, то разом з ними необхідно призначати та протигрибкові засоби.

Кандидоз мови пройде при систематичному правильно проведеному лікуванні, але якщо його не лікувати, то він може перейти на шлунково-кишковий тракт, що значно ускладнить становище.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.