Кандидоз легень: чому так складно поставити діагноз?

Кандидоз легень зустрічається не так вже рідко. Найчастіше його виникнення є наслідком безконтрольного прийому антибіотиків при хронічних інфекційно-запальних захворюваннях бронхо-легеневої системи. Кандидоз легень легко заробити, а ось вилікувати його набагато важче.

Чому і як виникає кандидоз легень

Кандидоз легень виникає при зниженні захисних сил організму на тлі хронічних бактеріальних інфекцій бронхо-легеневої системи. А так як при цих захворюваннях доводиться регулярно приймати антибіотики і іноді навіть глюкокортикоїдні гормони, то імунітет знижується настільки, що живуть на поверхні слизових оболонок верхніх дихальних шляхів грибки роду Candida легко долають захисний бар’єр, потрапляють в слизову оболонку, розмножуються там і поширюються по всьому дихальним шляхах, включаючи бронхи і легені. Кандидоз легень — це майже завжди вторинна інфекція, яка виникає на фоні вірусної та бактеріальної інфекції, а також туберкульозу легень.

Кандидоз легень часто супроводжує і рак легенів, при якому призначається лікування, переважна імунітет — хіміо-і променева терапія. Крім того, кандидоз внутрішніх органів (в тому числі і легких) може розвинутися при будь-якому вигляді імунодефіциту. Найбільш яскравим прикладом є хворі на СНІД, які постійно страждають від грибкових захворювань.

При кандидозі легенів у тканини легенів (в альвеолах) з’являються дрібні вогнища запалення з некрозом (розпадом тканини) в центрі і відкладенням фібрину (білка крові) навколо зони некрозу. Такі ж очажки можуть утворюватися і в стінці бронхів. У результаті такого процесу в тканині легенів і бронхів утворюються гнійні порожнини, які з часом рубцюються із заміною легеневої тканини на сполучну. Такий процес називається фіброзом легенів, він призводить до порушення функції легень.

Як проявляється

Кандидоз легень починається з появи нав’язливого сухого болючого кашлю. Іноді в результаті нападу такого кашлю виділяється невелика кількість слизового мокротиння. У мокроті можуть бути прожилки крові. На цьому фоні можуть з’являтися напади бронхоспазмів, хворий починає задихатися від неможливості видихнути повітря з легенів.

Іноді всі ці явища протікають згладжено і їх важко відрізнити від звичайного загострення хронічного захворювання бронхо-легеневої системи бактеріальної або вірусної природи. Температура піднімається невисоко, до субфебрильних цифр, але турбує сильна слабкість, млявість і деколи повна відсутність працездатності. Але в деяких випадках при приєднанні грибкової інфекції температура різко піднімається, з’являється різка задишка, серцебиття, біль у грудях.

Діагностика

Діагноз кандидозу легенів поставити нелегко. Проблема в тому, що грибки роду Candida є постійними мешканцям наших слизових оболонок і невелика їх кількість не є підтвердженням кандидозу. Тим не менш, якщо у мокротинні хворого виявлено велику кількість грибків роду Candida, то це підтверджує діагноз кандидозу. Одночасно проводять посів мокротиння на живильні середовища з метою виявлення грибків роду Candida та їх чутливості до окремих протигрибкових препаратів. Проводиться імунологічне дослідження крові (иммунограмма). Обов’язково роблять рентгенографію легенів. На рентгенограмі можна побачити плямисті тіні (вогнища запалення). Проводиться також бронхоскопія.

Лікування

При хронічних інфекційно-запальних бронхо-легеневих захворюваннях лікувати доводиться змішану бактеріальну і грибкову інфекцію. Тому призначають антибіотики в поєднанні з протигрибковими препаратами, до яких у хворого виявили чутливість.

Найчастіше як протигрибковий засіб сьогодні застосовують флуконазол, який надає дію безпосередньо на грибки роду Candida, пригнічуючи діяльність їх ферментів і збільшуючи, таким чином, проникність клітинної мембрани. У результаті порушується ріст і розмноження грибів. При кандидозі легенів флуконазол призначають внутрішньовенно.

Одночасно призначають загальнозміцнюючу лікування у вигляді вітамінно-мінеральних комплексів і імуномодуляторів. Останні призначаються за результатами імунологічного дослідження крові.

Профілактикою кандидозу легенів є своєчасне і правильне лікування і попередження загострень інфекційно-запальних захворювань легенів під наглядом лікаря. Не менше значення має здоровий спосіб життя, постійне перебування на свіжому повітрі, помірні фізичні навантаження і загартовування в період ремісії. Поза загостренням рекомендується також санаторно-курортне лікування в санаторіях для захворювань легеневої системи.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.