Кандидоз і вагітність: чи можна уникнути?

Розвиток кандидозу (молочниці) під час вагітності спостерігається так часто, що багато хто вважає його нормальним супутником вагітності, але це в принципі неправильно. Кандидоз є патологічним станом і може призвести до різного роду ускладненням, як з боку матері, так і з боку плоду, тому кожна вагітна жінка повинна знати симптоми кандидозу, і проходити лікування при його розвитку.

Причини розвитку та симптоми

Кандидоз при вагітності розвивається внаслідок зниження імунітету, тому зазвичай протікає тривало, з частими рецидивами.

Його протягом посилюють супутні захворювання, як сечостатевої, так і інших органів і систем організму, гормональні порушення, підвищення ваги, порушення мікрофлори кишечника.

Вагітна жінка дуже вразлива в цьому плані, тому кандидоз розвивається у них набагато частіше, ніж поза вагітністю. Проявляється це захворювання досить яскраво: жінка відчуває свербіж вульви або піхви різного ступеня інтенсивності, від легкого до нестерпного. Одночасно з’являються білі творожистие виділення, з кислим запахом. Свербіж значно посилюється після прийому душу, статевого акту, в нічний час. Якщо жінка починає займатися самолікуванням, то ситуація може значно погіршуватися, приводячи до поширення інфекції і погіршення самопочуття.

Діагностика кандидозу у вагітних

При зверненні до гінеколога зазвичай проводиться взяття мазка для бактеріоскопічного дослідження. У нормі виявляються молочні бактерії та лейкоцити в невеликій кількості, поодинокі спори грибків.

При кандидозі виявляються лейкоцити у великій кількості і багато грибкових спор, а от кількість молочних бактерій знижується.

Можна виявити грибки, забравши відокремлюване з піхви для бактеріологічного посіву, при якому на спеціальному середовищі виростають цілі колонії грибків, що й підтверджує діагноз.

Іноді для верифікації діагнозу використовують метод ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції), особливо тоді, коли грибки не виявляються звичайними методами, а характерні скарги є. Метод достатньо точний, але може давати псевдопозитивні результати.

Лікування

Лікування проводиться комплексне, причому одночасно обох статевих партнерів, так як грибкова інфекція легко передається від одного до іншого.

Якщо поза вагітністю переважніше лікувати кандидоз системними засобами (таблетками), то при вагітності вони категорично протипоказані, у зв’язку з їх високою токсичністю для плоду. Єдиний таблетований препарат, який може призначити лікар на сьогоднішній день — це Пімафуцин, не небезпечний для розвитку плода.

Основу лікування під час вагітності складають місцеві засоби у вигляді вагінальних таблеток, свічок або кремів з ністатином, Пімафуцин.

Часто використовують змазування піхви розчином бури в гліцерині, водним розчином зеленки, мірамістином. Препарати наносяться на тампон, яким обробляються стінки піхви. Ці препарати переважні в першому триместрі вагітності, коли потрібна підвищена безпека застосовуваних лікарських засобів.

Якщо лікування проведено неправильно, то існує ризик розвитку інфікування навколоплідних оболонок та навіть самого плоду. При кандидозах піхви частіше спостерігаються передчасні пологи, народження маловагих дітей, а у жінки може розвиватися післяродовий кандидозний ендометрит.

Саме тому потрібно дуже серйозно відноситися до кандидозу під час вагітності та при виникненні перших його ознак звертатися до лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.