Калорійність продуктів — як не набрати зайвого?

загрузка...

Будь-яка їжа — це калорії (енергія) плюс живильні речовини. Всі калорії складаються лише з трьох елементів: вуглеводи, жири і білки. Живильні речовини є похідними від некалорійним факторів їжі — в тому числі вітаміни, мінерали, волокна і фітокомпоненти. Ці поживні речовини некалорійні, але дуже важливі для здоров’я. Тому щоб контролювати свою вагу, дуже важливо знати енергетичну цінність споживаних продуктів (у вуглеводах, жирах і білках).

Коли ви визначилися з бажаним вагою, потрібно зрозуміти, яку їжу і в якій кількості вам можна вживати. При цьому їжа має бути здоровою, поживної та містити встановлене вами кількість калорій. Можливо, ви їсте достатньо, але вживаєте «неправильні» продукти, не забезпечуючи організм всіма необхідними йому поживними речовинами. Пам’ятайте, що якість їжі не менш важливо, ніж її кількість. Здорове раціональне (правильне) харчування повинно включати наступні компоненти:

 • свіжі фрукти, овочі, продукти з цільного зерна, знежирене молоко і молочні продукти з низьким вмістом жиру. Це основа будь-якої програми здорового харчування, так як фрукти і овочі містять багато поживних речовин, але дуже мало калорій.
 • пісне м’ясо, птиця, риба, боби, яйця і горіхи.
 • незначна кількість насичених і транс-жирів, холестерину, солі (натрію), і цукру, особливо очищеного.
 • Крім того, здорове харчування — це збалансоване харчування, в якому споживання калорій відповідає енергетичним потребам організму, а не перевищує їх.

  Що таке поживні речовини?

  Живильні речовини — це речовини, необхідні для нормальної життєдіяльності організму. До поживним речовин відносяться вітаміни і мінерали, жири, білки і вуглеводи. Живильні речовини містяться в продуктах харчування та дієтичних добавках. Особливо корисні поживні речовини природного походження. Тому якщо у вас є вибір між апельсином і таблеткою вітаміну С, краще з’їсти апельсин.

  У деяких конкретних груп людей потреба організму в певних поживних речовинах вище, тому їм рекомендовані вітамінні й мінеральні добавки. До таких груп відносяться жінки дітородного віку, вагітні жінки (особливо в першому триместрі); літні люди старше 50 років, а також ті, хто рідко буває на вулиці.

  Чому поживні речовини так важливі?

  Дуже важливо забезпечувати організм рекомендованою дозою живильних речовин, адже вони необхідні для нормального росту і розвитку дітей, зміцнення здоров’я і зниження ризику ряду хронічних захворювань.

  Багато людей нехтують потребами організму і не вживають потрібну кількість поживних речовин. Потреба в тому чи іншому живильній речовині розраховується виходячи з вашого віку і статі:

 • Дорослим необхідні: кальцій, калій, клітковина, магній, вітаміни A, C і E.
 • Дітям та підліткам необхідні: кальцій, калій, клітковина, магній, вітамін E.
 • Деяким специфічним групам населення необхідні: вітамін B12, залізо, фолієва кислота, вітаміни E і D.
 • Енергетичні потреби організму (кількість кілокалорій, яких для життєдіяльності людини в день) залежать від багатьох чинників, головні з яких вік і фізичні навантаження. Так, якщо немовля витрачає в день приблизно 800 ккал, десятирічному дитині потрібно вже 2400 ккал. У період статевого дозрівання організм особливо сильно потребує енергії, тому добова норма повинна становити не менше 3200 ккал. При фізичному навантаженні норма підвищується до 4000 ккал у жінок і 5000 чоловіків.

  Як максимально використовувати живильні речовини і калорії

  Багатьом людям важко контролювати споживання калорій і при цьому отримувати достатню кількість поживних речовин. Калорії — це лише один аспект вашого раціону. Інший аспект — вживання продуктів, що сприяють зміцненню здоров’я і запобігання хронічних захворювань. Ви можете вичерпати добову норму калорій, вживши кілька висококалорійних продуктів чи напоїв, але в цьому випадку ви не отримаєте повний комплекс поживних речовин, необхідних для здоров’я організму. Тому слід вибирати найбільш поживні продукти, багаті вітамінами, мінералами, клітковиною і іншими поживними речовинами, але містять менше калорій.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.