Календар овуляції — як його правильно використовувати?

Кожна жінка з підліткового віку повинна вести календар овуляції. До заміжжя це дозволить їй своєчасно виявити і пролікувати порушення менструального циклу. Після заміжжя календар овуляції нагоді для того, щоб знати дні, найбільш підходящі для зачаття і дні «безпечного сексу» для попередження небажаної вагітності.

Для чого потрібно вести календар овуляції

Овуляція — це момент виходу дозрілої яйцеклітини з яєчника. Цей момент дуже важливий тому, що він характеризує, наскільки правильно функціонує дітородна система жінки.

Овуляція відбувається в середині менструального циклу. Наприклад, якщо менструальний цикл триває 28 днів, то овуляція відбувається на 14-16 день. Менструальний цикл починають рахувати з першого дня менструації і закінчують — в перший день нової менструації.

Протягом першої половини менструального циклу (до овуляції) під впливом гормонів яєчників естрогенів і фоллікулстімулірующего гормону (ФСГ) гіпофіза відбувається дозрівання яйцеклітини, потім вона розриває пухирець (фолікул), в якому визрівала і виходить з яєчника (це овуляція). Яйцеклітина живе всього добу, за цей час вона повинна потрапити в маткову трубу і зустрітися зі сперматозоїдом, в результаті чого утворюється зародок.

У другій половині менструального циклу «працюють» інші гормони: лютеїнізуючий гормон (ЛГ) гіпофіза і гормон яєчників — прогестерон, вони створюють заплідненої яйцеклітини умови для просування по матковій трубі і впровадження в стінку матки.

Якщо вагітність не наступає, то слизова оболонка порожнини матки відторгається і настає чергова менструація.

Як вести

Календар овуляції потрібен для того, щоб знати дні «безпечного сексу» (природний метод контрацепції) та дні найбільшої ймовірності зачаття. Але перш, ніж почати вести такий календар, потрібно навчитися «вловлювати» ознаки овуляції.

У деяких жінок овуляція проявляється короткочасними болями з одного боку низу живота (там, де дозріла і вийшла з яєчника яйцеклітина), виділенням слизу з піхви і підвищеною сексуальністю. Але іноді овуляція ніяк себе не проявляє, тоді на допомогу може прийти метод визначення базальної температури (в області прямої кишки), яка знижується в день овуляції і підвищується на наступний день.

Овуляцію можна підтвердити й за допомогою тест-смужок (їх можна купити в аптеці), що визначають наявність лютеїнізуючого гормону в сечі. Тести проводять два рази на день з 9 по 15 день менструального циклу. Позитивний результат говорить про те, що овуляція наступить приблизно через 16-28 годин. У жіночій консультації овуляцію можна підтвердити під час ультразвукового дослідження.

Як видно з усього вищевикладеного, найбільша ймовірність зачаття виникає протягом доби з моменту овуляції. А чи можна завагітніти в інший час? Виявляється можна. Справа в тому, що сперматозоїди в основному живуть 1-3 дні, а деякі найбільш завзяті — до 4 днів. Тому вони цілком можуть дочекатися виходу яйцеклітини з яєчника, навіть якщо статевий акт був за 3-4 дні до овуляції.

Знаючи дні своєї овуляції, жінка завжди буде у всеозброєнні, вона може застосовувати природний метод контрацепції або просто не панікувати у випадку, якщо розірвався презерватив. А якщо вона готова стати матір’ю, то вже заздалегідь може розрахувати час для зачаття дитини.

Часто календар овуляції потрібно при порушенні менструального циклу, для постановки правильного діагнозу.

У календарі овуляції відзначається час овуляції і її характерні ознаки. Перш ніж використовувати такий календар для природної контрацепції або для зачаття, його потрібно вести від 6 місяців до року.

Як використовувати календар овуляції для природної контрацепції і зачаття

Така методика підійде тільки у разі регулярного менструального циклу з невеликими відхиленнями. Найбільш ймовірний час для зачаття — це час протягом доби після овуляції.

Час для природної контрацепції — це час, який починається через дві доби після овуляції (зайві добу — поправка на помилку в даті овуляції) і закінчується в перший день наступної менструації. Це час так званої абсолютної стерильності — яйцеклітини немає, і з’явиться вона ще дуже нескоро.

Час відносної стерильності — це перша половина менструального циклу, в цей час яйцеклітина ще не дозріла, але у сперматозоїда є шанс її дочекатися. Більш безпечний час для сексу — це час, найбільш віддалене від овуляції.

Календар овуляції — це прекрасний метод для визначення дня овуляції, і якщо жінка веде його регулярно, то це дозволяє їй гідно виходити з багатьох життєвих ситуацій.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.