Календар менструації: розуміти, як працює тіло

загрузка...

Виявляється жінка, яка добре орієнтується в особливостях свого менструального циклу, відчуває себе більш захищеною, ніж жінки, які не вникають в цей процес. Адже в житті трапляються всякі, в тому числі екстремальні ситуації (наприклад, забула прийняти таблетку гормонального контрацептиву) і календар менструації допомагає прийняти правильне рішення.

Періоди менструального циклу

У менструальному циклі є два періоди:

 • перший період — з першого дня менструації до овуляції (зазвичай це середина циклу); в цей час в яєчнику під впливом жіночих статевих гормонів естрогенів і гормонів гіпофіза дозріває фолікул, в якому знаходиться яйцеклітина; в момент овуляції яйцеклітина розриває фолікул і виходить з яєчника в черевну порожнину або в маткову трубу;
 • другий період — з моменту овуляції до першого дня наступної менструації; в цей час на місці лопнув фолікула утворюється тимчасова залоза внутрішньої секреції — жовте тіло, яке виробляє жіночий статевий гормон прогестерон, який готує внутрішні статеві органи жінки до вагітності, цьому процесу допомагають і гормони гіпофіза; якщо вагітність не наступає, то відторгається розрослася під впливом гормонів слизова оболонка порожнини матки і починається кровотеча (менструація).
 • Як і для чого потрібно вести календар менструації

  Для того, щоб навчитися добре визначати, який сьогодні день менструального циклу, жінка повинна знати ознаки овуляції. У кожної жінки овуляція проявляється по-своєму. Найчастіше жінка взагалі не відчуває моменту овуляції, але іноді у неї з’являється незначна миттєва хворобливість в нижній частині живота з одного боку. У цей час у жінки можуть з’явитися підвищений статевий потяг і виділення слизу з піхви. Якщо ж овуляція протікає без яких-небудь відчуттів, то її наявність можна визначити, вимірюючи температуру в прямій кишці (базальну температуру, вона вимірюється за допомогою спеціальної методики) або просто вирахувати.

  Справа в тому, що нормальний менструальний цикл жінки зазвичай триває певний час. Найчастіше це 28-денний цикл, при цьому овуляція настає в середині циклу, на 14-15 день. Бувають цикли тривалістю і 21 день, і 35 днів — це дуже індивідуально. Іноді при нормальній дітородної функції менструації у жінки відбуваються через різні проміжки часу. Це також варіант норми, але при ньому встановити день менструації важко.

  Календар менструації ведеться для того, щоб вирахувати час для безпечного сексу або, навпаки, для зачаття. При екстремальних ситуаціях (наприклад, якщо порвався презерватив) жінка, яка веде календар менструації, не панікує, а спокійно підрахує, який сьогодні день, наскільки велика ймовірність завагітніти, і тільки після цього приймає екстрені заходи.

  Крім того, при різних порушеннях менструального циклу лікар повинен точно знати строки настання менструації і її характер, тобто тривалість, ступінь крововтрати, хворобливість. При правильному і акуратному веденні календаря менструації відразу видно відхилення менструального циклу від норми: нерегулярність менструацій, занадто великий або малий обсяг втрачається крові, тривалість і інтенсивності болів.

  Якщо календар менструації ведеться з метою попередження небажаної вагітності або зачаття, то в календарі зазначаються всі дні менструації і день овуляції. Якщо ж у жінки є проблеми з менструальним циклом, то крім цього в дні менструації потрібно відзначати і характер менструації. Зазвичай відзначають інтенсивність кровотечі (дуже слабкий, слабке, середнє, сильне, дуже сильне) і болючість менструації. Усі відмітки робляться за допомогою спеціальних значків (кружечків, квадратиків, рисок) — кожна жінка може придумати їх для себе самостійно.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.