Йога — джерело сили організму

Йога — це дуже широке поняття, що охоплюють різні ментальні і фізичні практики. Вона з’явилася більше 5000 років тому; сьогодні нею займаються сотні мільйонів людей у всьому світі. Одна з центральних завдань йоги — досягнення розумової та фізичної рівноваги, релаксація, контроль над стресом і тривожністю. Традиційна філософія йоги вимагає від людини не тільки виконання певних вправ, але і регулярних медитацій, правильного харчування і поведінки. Люди, що живуть у західних країнах, як правило, не виробляють кардинальних змін у своєму способі життя, коли починають займатися йогою — вони слідують лише найбільш підходящим для них практикам, але і це приносить величезну користь здоров’ю, як фізичному, так і психічному.

Безпека при заняттях йогою

Хоча для більшості здорових людей йога безпечна, не слід забувати про можливі ризики. За даними фахівців, серед людей, що практикують йогу, найбільш поширені різні пошкодження шиї, плечей, хребта, колінного суглоба. Найчастіше це просто розтягнення, але зустрічаються і більш важкі травми.

Ризик ушкоджень при заняттях йогою збільшується при наявності таких станів:

 • Важкі форми остеопорозу;
 • Підвищений або знижений кров’яний тиск;
 • Проблеми з хребтом;
 • Вагітність (існує ризик як для матері, так і для плода).
 • Наступні рекомендації допоможуть зробити ваші заняття йогою більш безпечними:

 • Якщо ви вагітні або якщо у вас яке хронічне захворювання, порадьтеся з лікарем, перш ніж займатися йогою;
 • Займайтеся з інструктором. Самостійне вивчення йогою може мати небажані наслідки;
 • Йога не замінить медичної допомоги. Вона дуже корисна і може бути використана в якості додаткового засоби лікування, однак якщо у вас є серйозні захворювання, в першу чергу потрібно звертатися до лікаря, а не до альтернативних практикам;
 • Знайте свої межі і не вимагайте від себе занадто багато. Перед тим, як почати займатися йогою, поговоріть з інструктором, довідайтеся, якого рівня фізичної підготовки вона вимагає, і який напрямок підійде саме вам;
 • Вчіться не кваплячись. Йога — це ні в якому разі не змагання. Починайте з основ і не просувайтеся далі, поки не освоїте їх;
 • розігрівається перед кожним заняттям;
 • Задавайте питання. Якщо вам щось незрозуміло у вправі, відразу ж звертайтеся за допомогою до інструктора;
 • Слухайте своє тіло. Йога не повинна завдавати болю; якщо вам боляче — зупиніться. Якщо біль не пройде через день, зверніться до лікаря. Якщо ви відчуваєте біль у грудях, запаморочення, нудоту, негайно припиніть тренування і викличте швидку допомогу, якщо ці відчуття не пройдуть через кілька хвилин.
 • Гнучкість

  Напевно, з усіх властивостей тіла йога сильніше за все асоціюється з гнучкістю. Саме тому багато людей так і не починають їй займатися, боячись, що вони занадто старі або просто недостатньо гнучкі для йоги. Насправді, ніколи не пізно зробити своє тіло більш гнучким.

  Численні пози йоги, або асани, спрямовані на безпечну розтяжку м’язів. Під час занять секретується молочна кислота, яка зазвичай застоюється в м’язах, викликаючи їх ригідність, напруга, біль, а також сприяючи швидкої втоми при фізичних навантаженнях. Крім того, йога збільшує діапазон рухливості суглобів і поліпшує їх мастило. У результаті з’являється відчуття легкості і гнучкості у всьому тілі.

  Під час занять йогою розтягуються не тільки м’язи, але і всі м’які тканини організму, в тому числі зв’язки, сухожилля, і фасціальні оболонки м’язів. Результати тренувань стануть помітні дуже скоро. Одне дослідження показало, що все через вісім тижнів занять йогою гнучкість збільшується, в середньому, на 35%.

  Сила

  Деякі стилі йоги, наприклад, аштанга і силова йога, сприяють підвищенню м’язового тонусу. Але й інші стилі, які більше зосереджені на певних позах, ніж на русі, допомагають розвивати м’язову силу і витривалість. Регулярні заняття йогою допоможуть людині залишатися фізично (і внутрішньо) сильним, незалежно від віку.

  Дихання

  Оскільки йога вимагає глибокого, вдумливого дихання (тобто — вам потрібно буде думати про те, як ви дихаєте), вона сприяє збільшенню об’єму легенів. Це допомагає не лише поліпшити свої спортивні показники, але і краще контролювати свої емоції в повсякденному житті.

  Менше стресу, більше спокою

  Навіть після першого заняття йогою багато людей відчувають себе більш спокійними. Деякі стилі йоги використовують спеціальні медитативні техніки для зупинки постійної «внутрішньої балаканини». Іноді застосовується глибоке дихання в поєднанні з концентрацією уваги тільки на диханні. Коли це відбувається, розум заспокоюється, і тут задіяні не тільки психологічні, але біохімічні процеси. Наприклад, у людей, що практикують такі стилі йоги, відзначається зниження рівня катехоламінів, гормонів, які підшлункова залоза виробляє, реагуючи на стрес. Також спостерігається зниження рівня дофаміну, норадреналіну та адреналіну. Деякі дослідження показали підвищення рівня окситоцину під час занять йогою — це гормон, який пов’язують з почуттям спокою, довіри, і внутрішнього зв’язку з іншими людьми.

  Концентрація уваги і настрій

  Це важче довести і обгрунтувати з наукової точки зору, однак поліпшення концентрації уваги — це ще одна особливість йоги, про яку говорять практично всі, хто регулярно їй займається. Те ж саме стосується настрою — багато людей відзначають, що завдяки йозі вони стали почувати себе більш щасливими й умиротворення. Нещодавно почалися дослідження впливу йоги на людей, які страждають від депресії. Вчені припускають, що поліпшення постачання мозку киснем під час занять йогою може сприяти поліпшенню стану хворих. Крім того, йога розглядається в якості додаткового терапевтичного засобу для полегшення симптомів обсесивно-компульсивного розлади.

  Здоров’я серця

  Відомо, що йога знижує кров’яний тиск і зменшує частоту серцевих скорочень, таким чином, надаючи благотворний вплив на людей з гіпертонією, хворобами серця та підвищеним ризиком інсульту. Йога зменшує рівень тригліцеридів, що також дуже корисно для серця.

  Інші захворювання

  У деяких медичних центрах йога, в поєднанні з іншими методами лікування, використовується при клінічної депресії і хворобах серця, вона полегшує симптоми астми і артриту. Можливо, в найближчому майбутньому йогу будуть застосовувати в лікуванні безсоння та розсіяного склерозу.

  Інші корисні властивості йоги

  Багато вчених вважають, що йога надає позитивний ефект на здатність до навчання і запам’ятовування. Вона також може уповільнити процес старіння і, що важливіше, допомогти людині приймати себе як є, незалежно від віку та вікових ознак.

  Інші корисні властивості йоги важче піддаються вивченню. Наприклад, вважається, що йога підвищує рівень духовності і сприяє появі в людини почуття спільності, єднання зі світом — не тільки з людьми, а з усіма його складовими. Деякі з тих, хто займається з йогою, навіть стверджують, що вона сприяє поліпшенню стосунків у шлюбі і на роботі. До таких заяв можна ставитися як завгодно, але найкращий спосіб дізнатися, що дійсно дає йога — зайнятися їй, і зробити свої висновки.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.