Ішіас (запалення сідничного нерва) — ще не хвороба

Болі в спині — явище дуже поширене: за статистикою, періодично болі в спині відчувають вісім з десяти дорослих людей. Особливо часто зустрічаються болі в поперековому відділі спини: періодично «прихоплює» поперек не тільки у людей похилого віку, але й у цілком, здавалося б, молодих і працездатних тридцятирічних. Причини болю в спині можуть бути самими різними — від патології нирок до захворювань суглобів (ревматоїдний артрит, анкілозуючий спондиліт). Одна з дуже поширених причин болю в нижньому відділі спини — ішіас, або так званий попереково-крижовий радикуліт.

Що таке ішіас

Сам по собі ішіас не можна вважати окремим захворюванням — в сучасній медицині ішіас розглядається скоріше як симптом певних порушень або захворювань, що супроводжуються пошкодженням корінців попереково-крижового відділу спинного мозку і сідничного нерва — найдовшого нерва в людському організмі. Запалення, подразнення або пошкодження сідничного нерва, яке стає причиною болів при ішіасі, може бути викликано безліччю різних причин — таке різноманіття факторів, що провокують ішіас, пов’язано з тим, що сідничний нерв пов’язаний з багатьма внутрішніми органами і структурами (наприклад, з органами малого таза , хребтом, спинним мозком). Найчастіше, однак, ішіас стає прямим наслідком захворювань хребта, що призводять до здавлення, ущемлення або іншим видам ушкодження нерва.

Причини

У групу найбільш поширених причин, що викликають ішіас, входять, в першу чергу, різного роду порушення і захворювання хребта. Це, наприклад, міжхребцева грижа в попереково-крижовому відділі хребта, деформація міжхребцевого диска, при якій майже завжди відбувається здавлення корінця нерва і, як наслідок, спостерігається ішіас. Крім того, викликати болі в попереково-крижовому відділі може таке спинальний стеноз — звуження спинномозкового каналу, що викликає здавлення нервового корінця.

До іншим причинам ішіасу можна віднести:

 • Захворювання міжхребцевих дисків дегенеративного характеру — деформації міжхребцевих дисків, викликані природним і неминучим процесом старіння і супроводжуються роздратуванням нерва.
 • Захворювання інфекційного характеру, що вражають безпосередньо нерв
 • Переохолодження
 • Травми спини
 • Вагітність — особливо в третьому триместрі, коли виявляється додаткове навантаження на спину
 • Ознаки та симптоми

  Основна ознака ішіасу — біль, що локалізується в області попереку або ж поширюється по ходу сідничного нерва на нижні кінцівки: больові відчуття можуть поширюватися на задню поверхню стегна, гомілку, стопу. Болю при ішіасі можуть зачіпати як одну кінцівку, так і обидві ноги (такий стан називається двосторонньою ішіалгії і спостерігається, на відміну від однобічної ішіалгії, досить рідко). За характером біль може бути різною: в області попереку можуть спостерігатися відчуття поколювання, печіння або різка «стріляючий» біль. У деяких випадках запалення сідничного нерва може привести до парезу (ослаблення м’язів) кінцівки, викликати відчуття оніміння в нозі. Відмінна риса ішіасу — нападоподібний характер болів: під час приступу біль, що виникає раптово, може бути настільки сильною, що людина тимчасово не здатний рухатися або навіть знаходитися у вертикальному положенні.

  Лікування

  Методи лікування ішіасу залежать від того, який причиною викликано пошкодження сідничного нерва. Якщо в легких випадках придушити симптоми ішіасу допомагають лікувальна фізкультура і масаж, то в найбільш важких випадках — наприклад, при значному пошкодженні міжхребцевих дисків у попереково-крижовому відділі хребта — може знадобитися хірургічне втручання. Для придушення гострих больових відчуттів при ішіасі застосовуються стандартні болезаспокійливі препарати — нестероїдні протизапальні засоби (ібупрофен), анальгін, парацетамол. У важких випадках можуть знадобитися більш потужні наркотичні анальгетики або новокаїнова блокада.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.