Ішемічний інсульт — симптоми: на що слід звернути увагу

Ішемічний інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу , яке виникає при утворенні в кровоносній судині, що живить тканину головного мозку, тромбу, при сильному раптовий спазм судин або при різкому зниженні мозкового кровотоку. Все це викликає відмирання тканини мозку, яку плекав цю посудину.

Що відбувається в головному мозку при ішемічному інсульті

Тяжкість ураження тканини головного мозку при ішемічному інсульті залежить від діаметра ураженого кровоносної судини і тривалості відсутності кровопостачання тканини. Вона може коливатися від змін окремих структурних елементів нервової тканини до утворення великих вогнищ з грубими пошкодженнями мозку. При ішемічному інсульті в тканини головного мозку розвиваються інфаркти — вогнищеві некрози (змертвіння), обумовлені недостатнім припливом крові. Інфаркти можуть бути білими, геморагічними (з дрібними крововиливами) і змішаними.

Що передує

Ішемічний інсульт або інфаркт мозку розвивається частіше у хворих середнього та похилого віку, але іноді може бути в молодому віці. Чоловіки страждають від цього захворювання частіше, ніж жінки.

Розвитку ішемічного інсульту в більшості випадків передують тимчасові порушення мозкового кровообігу, ознаки яких швидко проходять. Такі напади порушення мозкового кровообігу називаються транзиторними, вони виникають через короткочасного порушення кровопостачання окремих областей головного мозку. Найчастіше саме в цій області потім розвивається ішемічний інсульт. Безпосередньо перед інсультом число таких транзиторних порушень кровообігу збільшується.

Перед ішемічним інсультом внаслідок тромбозу судини головного мозку нерідко виникають провісники захворювання у вигляді запаморочення, короткочасного порушення свідомості, потемніння в очах.

Початок

Ішемічний інсульт може розвиватися в будь-який час доби, але найчастіше він розвивається під ранок або вночі. Іноді хворі відзначають, що перед початком інсульту у них були значні фізичні чи емоційні навантаження, алкогольні ексцеси, гаряча ванна, якесь інфекційне захворювання або значна крововтрата.

Початок ішемічного інсульту найчастіше буває поступовим, з наростанням неврологічних порушень протягом декількох годин, а іноді і днів. Характерне так зване «мерехтіння симптомів», коли ознаки порушення мозкового кровообігу то наростають, то зменшуються протягом двох-трьох днів. Іноді ознаки наростають дуже повільно, протягом декількох тижнів або навіть місяців. Таке повільний розвиток інсульту часто спостерігається у хворих з вираженим кардіосклерозом — розростанням сполучної тканини в серцевому м’язі, що знижує її скоротливу здатність.

Але в деяких випадках початок ішемічного інсульту буває гострим, коли раптово з’являються відразу всі його ознаки у своєму максимальному прояві. Такий варіант розвиту захворювання найчастіше буває при тромбоемболії — відриві тромбу десь на периферії і закупорці їм судини головного мозку.

Основні ознаки

Для ішемічного інсульту характерне переважання місцевих порушень чутливості і рухів (вогнищевих порушень) над загальномозковими симптомами, які часто взагалі відсутні (при геморагічному інсульті співвідношення зворотне).

Осередкові порушення залежать від того, яка область головного мозку постраждала, а також від діаметра просвіту ураженої судини і умов для розвитку колатерального (в обхід ураженої судини) кровообігу. Так, для ураження внечерепних ділянки внутрішньої сонної артерії характерно виникнення транзиторних порушень зору на одне око в поєднанні з короткочасними порушеннями рухів (парезами) на протилежній половині тіла. Надалі розвиваються стійке зниження зору на боці ураження і паралічі на протилежній стороні. При порушенні прохідності лівої сонної артерії часто виникають порушення мови, зрідка — судомні напади.

При порушенні прохідності хребетних артерій з’являються виражене запаморочення, похитування при ходьбі, шум у вухах, судомні посмикування очних яблук (ністагм), зниження слуху і порушення зору на обидва ока, перепади артеріального тиску, напади слабкості з порушеннями рухів, скандували мова. Всі ці симптоми посилюються при повороті голови, особливо, при різкому.

Для ураження судин в області стовбура головного мозку характерні окорухові розлади, ністагм, запаморочення, порушення мови, розлади ковтання, координації рухів, головний біль.

Блювота при ішемічному інсульті розвивається рідко. Також рідко виникають і інші загальномозкові симптоми у вигляді судом, втрати свідомості і так далі.

Ішемічний інсульт на відміну від геморагічного (з розривом кровоносної судини і крововиливом у мозок) протікає поступово, що дає шанс його вчасно помітити і пролікувати.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.