Іпохондричний синдром — супроводжує самі різні захворювання

загрузка...

Ознаки іпохондрії описував ще Гіппократ, термін же «іпохондрія »був запропонований в II столітті давньоримським лікарем К.Галеном, який припускав, що причина цього захворювання полягає в розладі в області підребер’я (гіпохондріон — область тіла під хрящовими відділами ребер, у стародавності вважали, що саме тут місцезнаходження хвороби).

Що це таке?

Іпохондричний синдром — це болісно перебільшене побоювання за своє здоров’я, а також переконаність у наявності тієї чи іншої хвороби при відсутності дійсного захворювання.

На ранніх етапах розвитку психіатрії іпохондрія розглядалася як самостійне захворювання, пізніше стали вважати, що це тільки синдром, який супроводжує різні захворювання. Особливості іпохондрії визначаються захворюванням, на фоні якого вона розвивається, тому існує ціла група іпохондричних синдромів (фобічний, депресивний, сенестопатические-іпохондричний, божевільною).

фобічних іпохондричний синдром

фобічний (невротичний) іпохондричний синдром з’являється при неврозах — функціональних (відновлених) розладах нервової системи, які виникли на тлі стресів і тривалих емоційно-психічних навантажень. Зазвичай це думки про важкому серцевому стражданні, злоякісної пухлини, венеричні захворювання і так далі, постійно турбують хворого. Такі думки піддаються переконанню. Відчуття з боку внутрішніх органів при них залежать від супутніх вегетативних порушень (вегетативна нервова система іннервує внутрішні органи і кровоносні судини, вона чуйно реагує на настрій хворого, викликаючи, наприклад, спазми підвідомчій їй гладкої мускулатури) і мають чітке місцезнаходження. В окремих випадках вони можуть виникати на фоні якого-небудь незначного захворювання внутрішніх органів.

Депресивний іпохондричний синдром

Депресивний іпохондричний синдром виникає на тлі депресивного стану. При пригніченому настрої виникають стійкі, що не піддаються корекції думки про яку-небудь невиліковної хвороби. У цьому хворих переконують болісні болі з досить чіткою локалізацією (місцезнаходженням). Депресивний іпохондніческій синдром не піддається переконанню і залишається до тих пір, поки триває депресія. Спостерігається цей вид іпохондрії найчастіше при маніакально-депресивному психозі.

сенестопатические-іпохондричний синдром

сенестопатические-іпохондричний синдром зазвичай виникає при уповільненої шизофренії в період, коли у хворого ще не розвинувся марення (стійке переконання в чому-небудь, не відповідному дійсності). Сенестопатії — це тяжкі незвичайні відчуття на поверхні тіла, під шкірою в голові, в кінцівках, всередині тіла.

Описуючи свої відчуття, хворі говорять про почуття «як ніби до шкіри торкаються хутром, по ній безперервно проводять металевою щіткою, шкіру підігрівають, натягують, під шкірою відбувається якийсь рух, через голову проходять струменя холоду, судини в ній напружуються, лопаються, в суглобах відчувається пісок, кінцівки деформуються, нутрощі пече, вони перевертаються, склеюються і так далі ». Сенестопатії при шизофренії рясні, різноманітні і не порівняні з звичайними відчуттями, вони є постійною і важливою частиною сенестопатические-іпохондричного синдрому. Цей синдром виникає також при органічних захворюваннях центральної нервової системи (травмах, інсультах, пухлинах і так далі). Одиничні сенестопатии зустрічаються при неврозах.

маревні іпохондричний синдром

маревні іпохондричний синдром виникає при шизофренії та може протікати в трьох варіантах: паранойяльному, параноидном і парафренного. Марення — це помилкове судження про що-небудь, обумовлене хворобливими причинами і не підтверджується об’єктивними даними.

При паранойяльному ипохондрическом синдромі розвивається марення з переконаністю в наявності важкого захворювання, докази цього черпаються з переживань минулого. Хворі наполегливо домагаються все нових і нових досліджень, звинувачують лікарів в неуважності. При розростанні такого бреда виникають ідеї переслідування, організовуваного лікарями.

При параноидном ипохондрическом синдромі марення поєднується з явищами психічного автоматизму (думками і голосами, що звучать в голові хворого шизофренією поза його волею). Якщо у хворого раніше були сенестопатии, то вони набувають характеру галюцинацій (наприклад, хворому здається, що по його тілу повзають черв’яки). Виникають ідеї впливу: хворий вважає, що його опромінюють на відстані якимись приладами, невидимі промені проходять через його тіло, руйнуючи мозок і внутрішні органи.

При подальшому розвитку захворювання формується парафренний іпохондричний синдром. Бред набуває фантастичний грандіозний характер. Вплив сприймається як вихідне з інших планет, все тіло руйнується. Бред поєднується з численними галюцинаціями: хворі бачать, чують і відчувають те, чого насправді немає.

Виділяється також нігілістичний іпохондричний марення, коли хворі переконані, що їх нутрощі згнили, немає серця і так далі. Такий бред часто виникає при вікових психозах.

Лікування іпохондричного синдрому — це лікування основного захворювання і чим раніше його почати, тим оптимістичніше буде прогноз для даного хворого.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.