Інтроверт — не ломить себе

Існує тисячі визначень для опису особистості людини — балакучий, працьовитий, організований або навіжений. Психологи виявили, що багато рис особистості часто йдуть рука об руку і об’єднали ці супутні характеристики в п’ять категорій, зазвичай звані «великою п’ятіркою»: сумлінність, екстраверсія, нейротизм, ужівчівость і відкритість / інтелект. Ця теорія відома як «п’ятифакторна модель особистості».

Екстраверсія (або її протилежність — інтроверсія) — це фактор, що визначає спосіб взаємодії особистості з іншими людьми. Екстраверти люблять знаходитися поряд з іншими людьми, їм подобаються галасливі компанії і спілкування, в той час як інтроверти віддають перевагу самотність або невеликі групи добре знайомих людей. Дослідження показали, що екстраверти більш напористі і ініціативні, вони потребують визнання, отримують велике задоволення від заохочення і чутливі до критики.

Інтроверти, навпаки, цінують самотність і не женуться за визнанням суспільства. Більш того, нав’язливе спілкування для них часто нестерпно, так як від занадто інтенсивних соціальних контактів інтроверти швидко втомлюються, і їм потрібен час, щоб «переварити» отриману інформацію.

Дослідження

Однак чим пояснюється цей феномен? Нещодавно вчені провели дослідження сприйняття людського обличчя і неживих об’єктів екстравертами і інтровертами. До черепу учасників дослідження прикріплювали електроди, реєструючі електричну активність в головному мозку (цей метод відомий як електроенцефалографія або ЕЕГ).

Дослідники вивчили особливості зміни електричної активності мозку, відомої як P300. Зміна, яке проявляється у вигляді відхилення на ЕЕГ, може бути викликана певними завданнями або раптовими змінами в навколишньому середовищі, наприклад, таке відхилення виникає, якщо в тиші раптом лунає гучний шум. Реакція мозку відбувається протягом 300 мілісекунд, після чого людина усвідомлює це зміна і адаптується до нього.

Щоб викликати реакцію P300, учасникам показували серію дуже схожих зображень, в даному випадку чоловічих осіб, а потім раптово включали в серію зображення жіночого обличчя. Учасникам також показували фотографії фіолетових квітів, що чергуються із зображеннями квітів жовтих.

Виявилося, чим вище рівень екстраверсії, тим сильніше P300 реакція на людські обличчя. Інакше кажучи, екстраверти звертають більше уваги на людські обличчя (P300 можна розглядати як індикатор уваги), ніж на неживі об’єкти. Інтроверти ж однаково реагують на людські обличчя і квіти; для них соціальний подразник значимий не більше, ніж будь-який інший.

Це підтверджує думку про те, що інтроверти, або вірніше їх мозок, байдужі до людей — інтроверти в них не потребують. Мозок інтроверта сприймає взаємодії з людьми точно так само, як контакт з будь-якими іншими, неживими, об’єктами.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.