Інтерстиціальний цистит — запалення сечового міхура

Інтерстиціальний цистит — захворювання досить рідкісне, яке багато в чому залежить від індивідуальних особливостей будови стінки сечового міхура і обмінних процесів в цій області. Зустрічається це захворювання, як у жінок, так і у чоловіків, але жінки страждають їм, все ж, частіше.

Що таке інтерстиціальний цистит і причини його розвитку

Циститом називається запалення сечового міхура. Цей процес може протікати по-різному, в тому числі у вигляді інтерстиціального нефриту з ураженням усіх шарів стінки сечового міхура, який називають ще простий виразкою сечового міхура.

Запальний процес при цьому починається в підслизовому шарі і поступово просувається вглиб, вражаючи всю стінку сечового міхура. Порушення обмінних процесів у стінці сечового міхура призводить до некрозу (відмирання) тканин і утворення виразок. У тих місцях, де запалення закінчується, тканина стінки сечового міхура рубцюється, замінюючись сполучною тканиною.

У результаті такого процесу сечовий міхур поступово зморщується і зменшується в обсязі, тобто формується зморщений сечовий міхур з порушенням його основної функції — резервуара сечі. Причини, чому починається саме така форма циститу, з’ясовано ще остаточно. Вважається, що це результат порушення нервової трофіки стінок сечового міхура.

Хворіють інтерстиціальним циститом частіше жінки у другій половині життя, після 45 років. Часто це співпадає з клімактеричним періодом, під час якого відбувається розбалансування діяльності центральної нервової системи.

Як протікає

Протікає інтерстиціальний цистит довгостроково, з наростанням ознак захворювання і необоротних змін в сечовому міхурі. Основними його ознаками є наростаючі порушення сечовипускання і поява в кінці сечовипускання крові.

Сечовипускання хворобливі і стають все частіше. По мірі того, як зменшується об’єм сечового міхура, число їх може доходити до декількох десятків разів на добу. Крім того, хворих турбують постійні ниючі болі внизу живота. Іноді, при виражених запальних процесах в стінці сечового міхура, порушується загальний стан, піднімається температура, порушується працездатність.

Діагностика інтерстиціального циститу

Діагноз циститу можна встановити на підставі характерних скарг хворого та аналізів сечі. Але для того, щоб виявити інтерстиціальний цистит, необхідно провести цистоскопію — дослідження стану внутрішньої поверхні сечового міхура за допомогою цистоскопу. Під час цистоскопії на поверхні стінки сечового міхура (частіше на верхівці або збоку) виявляють різко хворобливу виразку круглої форми діаметром до 2 см. Навколо виразки зазвичай немає виражених запальних змін. Звичайно існує тільки одна виразка, яка з часом рубцюється, і тільки потім з’являється нова — так формується зморщений сечовий міхур.

Діагноз інтерстиціального циститу поставити не так просто: виразка часто буває схожою на туберкульозний процес і на деякі види злоякісних пухлин. Тому в процесі цистоскопії іноді береться шматочок тканини на дослідження (біопсія) з метою виключення пухлинного процесу. Виключити туберкульоз допомагають бактеріологічні дослідження — відсутність у виразці мікобактерій туберкульозу.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.