Інсульт — важке ураження головного мозку

Інсульт розвивається, коли кровопостачання певної ділянки головного мозку виявляється порушено або істотно обмежена, в результаті чого тканини мозку не отримують достатню кількість кисню. Протягом декількох хвилин клітини мозку починають вмирати.

При інсульті потрібна невідкладна медична допомога. Як можна більш ранній початок лікування може зменшити пошкодження мозку і звести до мінімуму подальші ускладнення. Доброю новиною є те, що інсульт можна вилікувати і запобігти. Зараз число смертей в результаті значно менше, ніж було 10-15 років тому. Це пов’язано не тільки з розвитком методом діагностики і лікування, але і з покращувати контроль над основними факторами ризику.

Симптоми

Основні симптоми інсульту:

 • Запаморочення, ослаблення координації рухів і здатності утримувати рівновагу.
 • Порушення здатності виражати свої думки і розуміти сказане. Наприклад, пацієнт з інсультом може довго і насилу згадувати найпростіші слова, що щось сказати або щоб зрозуміти, що сказали йому.
 • Параліч або оніміння м’язів з одного боку тіла та обличчя. Якщо ви підозрюєте, що у вас інсульт, спробуйте підняти вгору обидві руки. Якщо одна з них падає або якщо ви зовсім не можете її підняти, можливо, це дійсно інсульт.
 • Порушення зір. У пацієнтів з інсультом може спостерігати затьмарення зору або його повна втрата в одному або обох очах.
 • Головний біль. Раптова дуже сильний головний біль, іноді супроводжується блювотою, запамороченням і / або зміною стану свідомості, може бути індикатором інсульту.
 • При появі будь-яких симптомів інсульту, навіть якщо вам здається, що вони слабшають або зникають, потрібно негайно викликати швидку допомогу. Не чекайте, поки симптоми пройдуть — можливо, так і буде, але клітини мозку при цьому продовжать руйнуватися. Чим довше інсульт залишається без лікування, тим більш серйозним буде руйнування тканин мозку. Щоб лікування було максимально ефективним, потрібно доставити пацієнта у відділення невідкладної медичної допомоги протягом 60 хвилин після появи перших симптомів інсульту.

  Якщо поруч з вами знаходиться людина з симптомами інсульту, до прибуття швидкої допомоги необхідно уважно стежити за його станом. Якщо у нього почнеться напад блювоти, поверніть його голову на бік, щоб він не задихнувся; не давайте йому їсти й пити. Якщо хворий перестане дихати, робити йому штучне дихання.

  Причини

  Є два основних типи інсульту: ішемічний інсульт, що розвивається в результаті порушення прохідності артерії, що постачає кров у мозок, і геморагічний інсульт, який розвивається через крововилив у мозок.

  Ішемічний інсульт

  У 75-85% пацієнтів з інсультом діагностують ішемічний інсульт. Він розвивається, коли артерії, що постачають мозок кров’ю, звужуються, або виявляються заблокованими, результатом чого стає істотне зниження припливу крові до мозку. Недостатній приплив крові викликає нестачу кисню і поживних речовин в тканинах мозку; в умовах такого «голодування» клітини мозку починають вмирати протягом декількох хвилин.

 • Тромботичний інсульт — тип ішемічного інсульту, що розвивається, коли в одній з артерій, що постачають мозок кров’ю, утворюється тромб. Зазвичай тромби формуються на ділянках, пошкоджених атеросклерозом — захворюванням, при якому на стінках артерій з’являються жирові відкладення.
 • Емболічний інсульт — інший різновид ішемічного інсульту. Він розвивається, коли згустки крові або інші утворення, що з’являються в кровоносних судинах, відриваються і проникають в тонкі артерії мозку. Утворення таких згустків в серце може бути викликано миготливою аритмією.
 • Геморагічний інсульт

  Цей тип інсульту розвивається, коли у мозку розривається кровоносну судину, в результаті чого кров протікає в мозок. Причиною геморагічного інсульту можуть бути різні порушення, що впливають на стан кровоносних судин, включаючи неконтрольоване кров’яний тиск (гіпертензія) і аневризми. Менш поширеною причиною геморагічного інсульту є артеріовенозні мальформації (АВМ) — аномальна зв’язок між кровоносними судинами; як правило, вроджена.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.