Інсульт — реабілітація: як відновити здоров’я

Інсульт внаслідок пошкодження окремих ділянок мозку може викликати ряд серйозних наслідків — від порушення координації і здатності рухатися до порушення мови. За статистикою, приблизно в шістдесяти відсотках випадків інсульту — гострого порушення кровообігу в головному мозку — потрібна реабілітація.

Для чого потрібна реабілітація

Основна мета реабілітації після інсульту — не лише запобігання повторного порушення мозкового кровообігу, а й відновлення тих здібностей, які внаслідок інсульту були порушені. Потерпілому від інсульту людині може знадобитися заново вчитися виконувати найпростіші завдання з урахуванням тимчасової непорушності одного боку тіла (параліч однієї сторони тіла — одне з найпоширеніших наслідків інсульту) — наприклад, митися, одягатися однією рукою. Реабілітація необхідна і в тих випадках, коли інсульт призвів до пошкодження мовних центрів мозку і, як наслідок, порушення мови — афазії. Якими б не були наслідки інсульту, реабілітація завжди передбачає участь не тільки фахівців, але і пацієнта — тільки від його терпіння, концентрації, волі залежить ступінь успішності відновлення після інсульту.

З чого починається реабілітація після інсульту

Реабілітаційна терапія найчастіше починається відразу ж після стабілізації пацієнта, який переніс інсульт — найчастіше через двадцять чотири — сорок вісім годин після інсульту. Перший етап реабілітації — відновлення рухових здібностей (інсульт часто викликає параліч однієї сторони тіла або суттєве ослаблення організму). На цьому етапі реабілітація припускає найпростіші завдання — зміну пози при знаходженні в горизонтальному положенні, спроби встати, пройтися на коротку дистанцію за допомогою терапевта або самостійно. Надалі завдання ускладнюються в залежності від стану людини, який переніс інсульт, і наслідків, викликаних порушенням мозкового кровообігу.

Відновлення рухових функцій

Парез або параліч однієї половини тіла — досить поширене і одне з найбільш важких наслідків інсульту. Порушення рухових функцій в результаті викликаного інсультом значного ослаблення м’язів або паралічу вимагає тривалої реабілітації, успішність якої залежить від стану пацієнта після інсульту і інтенсивності відновлювальної терапії. Основні методи реабілітації після інсульту в таких випадках — зміцнюють фізичні вправи, масаж, фізіотерапія. Відновити м’язовий тонус, домогтися зміцнення м’язів і, тим самим, відновити рухові функції допомагають програми лікувальної гімнастики, що підбираються індивідуально в кожному випадку. Не менш корисний і масаж, відновлюючий тонус м’язів. Як правило, в ході всього періоду реабілітації після інсульту зміцнюють вправи виконуються під наглядом терапевта. На цьому етапі дуже важливо психологічне участь пацієнта: численні медичні дослідження довели, що чим більше людина користується пошкодженими кінцівками, тим швидше і ефективніше відновлюються рухові здібності після інсульту.

Відновлення мовних функцій

Якщо інсульт викликав пошкодження мовних центрів і, як наслідок, порушення мови-якого роду, для реабілітації необхідна допомога професійного логопеда. Перший етап реабілітації в цих випадках — визначення типу афазії (порушення мови), викликаного інсультом. Порушення кровообігу в головному мозку може викликати як втрату здатності говорити, будувати осмислені пропозиції, зрозумілі оточуючим, так і втрату здатності сприймати чужу мову. Після визначення типу афазії розробляється індивідуальна методика відновлення мовних функцій — вправи на відновлення промови починаються з найпростішого повторення коротких фраз за логопедом і поступово стають складніше. Реабілітація спрямована на відновлення здатності виражати думки правильно вибудованими пропозиціями, правильно сприймати, засвоювати інформацію, отриману від оточуючих, нарешті, правильно називати предмети навколишнього оточення.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.