Інсульт — наслідки: відновлення і лікування

Наслідки інсульту — гострого порушення кровообігу, в результаті якого приплив крові до мозку припиняється, викликаючи загибель клітин мозку — можуть бути тимчасовими або необоротними. У деяких випадках функції організму повністю відновлюються після інсульту, проте в більшості ситуацій інсульт тягне за собою досить важкі наслідки, аж до паралічу половини тіла.

До найбільш поширених наслідків інсульту відносяться:

 • Слабкість або параліч однієї половини тіла або тільки кінцівок
 • Біль, слабкість, «задерев’янілість» м’язів
 • Порушення координації
 • Мовні порушення (афазія, дизартрія)
 • Периферійна невропатія (пошкодження нервових закінчень, що викликає втрату здатності відчувати біль, перепади температури і так далі)
 • Проблеми з пам’яттю, сприйняттям інформації, увагою
 • Ступінь тяжкості наслідків інсульту і шанси на відновлення залежать від ступеня пошкодження ділянок головного мозку, викликаних порушенням кровообігу, і областю ураження мозку.

  Параліч і порушення моторики: найпоширеніше наслідок інсульту

  Параліч — одне з найпоширеніших наслідків інсульту. Як правило, після інсульту спостерігається параліч тієї сторони тіла, яка протилежна пошкодженому півкулі мозку: якщо порушення кровообігу призвело до пошкодження правої півкулі мозку, то спостерігається параліч лівої сторони тіла. Від паралічу можуть постраждати лицьові м’язи, кінцівки. Параліч м’язів однієї половини тіла, викликаний інсультом, називають гемиплегией, а стан, при якому в результаті інсульту спостерігається слабкість м’язів однієї половини тіла — геміпарезом. Пошкодження мозочка в результаті інсульту може призвести до атаксії — порушення координації та моторики.

  Периферійна невропатія: втрата здатності відчувати

  Ще один наслідок інсульту, що спостерігається досить часто — периферійна невропатія, пошкодження периферичних нервів. Залежно від виду ушкоджених нервів наслідки інсульту можуть бути різними, але найчастіше це втрата здатності відчувати біль, розпізнавати тепло і холод і так далі. Досить часто після інсульту спостерігається таке явище, як парестезія — спонтанно виникає неприємне відчуття оніміння, поколювання, печіння в кінцівках.

  Порушення уродинаміки

  Порушення уродинаміки — найчастіше проявляються нетриманням сечі — часто спостерігаються безпосередньо після інсульту. Такий вид порушень може характеризуватися нездатністю контролювати м’язи сечового міхура, нездатністю розпізнавати позиви до сечовипускання, енурез. Такі наслідки інсульту зазвичай носять тимчасовий характер і пов’язані з пошкодженням вегетативної нервової системи — тобто нервів, що регулюють функції внутрішніх органів.

  Афазія

  Одне з найбільш неприємних і важких наслідків інсульту — афазія, наслідок пошкодження мовних центрів мозку, що представляє собою часткову або повну втрату здатності говорити і сприймати чужу мову. За статистикою, такі порушення спостерігаються у двадцяти п’яти відсотків людей, які пережили інсульт. Викликане інсультом пошкодження будь-якого з мовних центрів мозку може суттєво погіршити здатність до комунікації.

  Головні мовні центри розташовані в лівій півкулі мозку у правшів і багатьох ліворуких. Пошкодження мовних центрів, розташованих в домінантному півкулі мозку — так званому полі Брока — майже неминуче призводить до експресивної афазії. Людина частково або повністю втрачає здатність вголос вимовляти слова, складати з них граматичні правильні, осмислені пропозиції. У протилежних випадках, коли пошкоджений мовний центр, розташований в задньому відділі скроневої звивини домінантної півкулі мозку — так званій зоні Верніке, спостерігається сенсорна афазія. Такий вид афазії означає нездатність сприймати чужу мову, люди з сенсорною афазією часто розмовляють довгими, граматично правильними, але позбавленими сенсу пропозиціями. Нарешті, існує найважчий вид афазії — глобальна, або тотальна афазія, викликана великими ушкодженнями декількох ділянок мозку і призводить до повної втрати мовної функції: людина не здатна ні говорити, ні розуміти чужу мову.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.