Інфекційний поліартрит — вимагає своєчасного і адекватного лікування

загрузка...

Інфекційний артрит — це важке захворювання суглобів, яке може протікати з сильними болями в суглобах, високою температурою, ознобом, почервонінням і набряком одного або декількох суглобів і порушенням його функції. Хворий інфекційним артритом потребує невідкладної медичної допомоги.

Що таке інфекційні специфічні артрити і їх види

Інфекційні специфічні артрити складають групу уражень суглобів при бактеріальних, грибкових, вірусних і паразитарних захворюваннях. Незважаючи на те, що ці артрити виникають на тлі якої інфекції, протягом їх продовжується і після одужання від інфекції, що викликала артрит.

Розрізняють бактеріально-метастатичну і токсико-алергічну форми захворювання. Для першої форми характерно важке ураження одного або декількох суглобів з наявністю збудника під внутрішньосуглобової (синовіальної) рідини. Друга форма проявляється запаленням багатьох суглобів або болями в них без видимих об’єктивних змін. Бувають і змішані форми інфекційних артритів з ураженням багатьох суглобів і наявністю збудників в синовіальній рідині.

За походженням інфекційні специфічні артрити можуть бути бактеріальними (бруцеллезнимі, гонорейного), вірусними, грибковими, паразитарними.

Бактеріальний гонорейний артрит і поліартрит

Гонорейний артрит розвивається у хворих гострою і хронічною гонореєю переважно в молодому віці. Він може бути, як бактеріально-метастатичний, так і токсико-алергічним. Найчастіше розвивається гостре запалення навколосуглобових сумки (синовіт) з серозним або гнійним випотом, а потім у процес утягують зв’язки і сухожилля.

Початок захворювання, як правило, гострий, з високою температурою і болями у багатьох суглобах, але потім процес зазвичай локалізується в одному суглобі, частіше це колінний, гомілковостопний або променевозап’ястний суглоб.

Найбільш характерний метастатичний жене (ураження колінного суглоба) з гострим і підгострим перебігом. При цьому з’являються сильні болі в ураженому суглобі, висока температура, важкий загальний стан хворого. Дуже швидко розвиваються деформація суглоба і неможливість згинати ногу в коліні (згинальних контрактура), зменшення в об’ємі (атрофія) м’язів.

Показники лабораторних досліджень говорять про активність запального процесу. В рідини, взятої з порожнини суглоба за допомогою пункції, виявляються гонококи.

Якщо хворий не отримує своєчасного адекватного лікування, то суглобові поверхні кісток швидко руйнуються і функція суглоба стає повністю втраченою.

Токсико-алергічний гонорейний поліартрит часто виникає на тлі хронічної гонореї після переохолодження або травми. При цьому запальний процес розвивається у двох-трьох великих суглобах. При правильному і своєчасному лікуванні такого поліартриту у більшості випадків наступає одужання, але можливий розвиток хронічного гонококовому поліартриту і спондилоартриту (ураження суглобів та хребта).

Вірусні, грибкові та паразитарні артрити

Вірусний артрит, іноді виникає на фоні вірусних інфекцій, може з’явитися в будь-якому періоді захворювання. Наприклад, артритом може починатися вірусний гепатит. При грипі артрит вважається рідкісним ускладненням, для нього більш характерні артралгії — болі в суглобах без їх зовнішніх змін, які є наслідком загальної інтоксикації. Артритом або поліартритом можуть починатися такі вірусні інфекції, як краснуха, свинка (епідемічний паротит), кір.

Паразитарний артрит може розвиватися при ехінокковом ураженні кісток. Ехінокок найчастіше локалізується в хребцях, міжхребцевих дисках, рідше — в кістках тазу і довгих трубчастих кістках. Суглобові болі при цьому пов’язані з реактивним синовітом, викликаним процесом в довколишній кісткової тканини.

Грибкові артрити зустрічаються при таких грибкових інфекціях, як актиномікоз, бластомікоз, кокцідоз та інших. У суглоб збудник інфекції зазвичай переходить з прилеглої, ураженої грибком кістки. У деяких випадках грибкові захворювання (наприклад, актиномікоз) поширюються з током крові, тому можуть дивуватися суглоби і кістки, розташовані далеко від основного вогнища інфекції.

Для всіх грибкових уражень кістково-суглобового апарату характерно утворення свищів (виходів на поверхню тіла) і тривалий рецидивуючий перебіг.

Лікування

Лікування має бути комплексним і почати його краще в умовах стаціонару, особливо, якщо артрит перебігає важко. Призначається специфічне лікування. В залежності від причини захворювання, це антибактеріальна, противірусна, протигрибкова або протипаразитарна терапія.

Призначаються також нестероїдні протизапальні препарати, що зменшують запалення і біль, десенсибілізуюча терапія (знімаюча алергічний настрій), спокій для суглоба. Якщо немає високої температури, то призначається спочатку сухе тепло на уражені суглоби, а потім фізіотерапевтичні процедури. Після того, як тільки гострі явища запалення проходять, призначають лікувальну гімнастику.

Наскільки швидко і повністю вилікується інфекційний артрит, залежить від своєчасності і адекватності призначеного лікування.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.