Інфекційний мононуклеоз — хвороба студентів

загрузка...

Інфекційний мононуклеоз — це самообмеження інфекція, найчастіше викликана вірусом Епштейна-Барр, або ВЕБ, який є вірусом герпесу людини четвертого типу. Однак приблизно в 10% випадків інфекційний мононуклеоз пов’язаний з цитомегаловірусом. Інфекційний мононуклеоз особливо поширений серед підлітків і дітей. Захворювання зазвичай передається при фізичному контакті і / або при контакті зі слиною зараженої людини.

Симптоми

Симптоми інфекційного мононуклеозу часто приймають за ознаки застуди та грипу. Серед них:

 • Жар
 • Біль у горлі
 • Запалення лімфатичних вузлів (в шиї, пахової області та під пахвами)
 • Слабкість
 • Головний біль
 • М’язова біль
 • Збільшення печінки і селезінки
 • Шкірний висип
 • Болі у черевній порожнині
 • У підлітків і дорослих симптоми інфекційного мононуклеозу можуть бути дуже м’якими, майже непомітними. У дітей, як правило, симптоми суттєво більш виражені; при їх появі слід звернутися до лікаря. Зазвичай симптоми навіть без лікування проходять через 2-4 тижні, але в деяких підлітків слабкість і млявість зберігаються протягом декількох місяців.

  Лікування

  Якщо хворий інфекційним мононуклеозом дитина відчуває нормально, він може продовжувати ходити в школу. Дорослим пацієнтам з цим захворюванням також дуже рідко потрібний лікарняний. Пацієнтам рекомендується відмовитися від занять сортом на три тижні. Це пов’язано з тим, що при інфекційному мононуклеозі існує підвищений ризик розриву селезінки; при фізичних навантаженнях він стає ще більше. Під час хвороби слід утримуватися від вживання алкоголю. Для зняття болю і спека рекомендується приймати парацетамол; якщо він не допомагає, попросіть лікаря порадити вам більш потужні препарати.

  У деяких випадках може знадобитися короткий курс прийому кортикостероїдів. Інші спеціальні медикаменти в лікуванні інфекційного мононуклеозу, як правило, не використовуються.

  У рідкісних випадках при спонтанному розриві селезінки необхідна хірургічна операція; часто з цим станом можна впоратися без хірургічного втручання.

  Ускладнення

  Значне збільшення мигдалин при інфекційному мононуклеозі може призвести до обструкції верхніх дихальних шляхів. Міокардит і порушення серцевої провідності є рідкісними, але можливими ускладненнями інфекційного мононуклеозу. Розрив селезінки також зустрічається рідко, але є потенційно небезпечним для життя. Спленектомія (хірургічна операція з видалення селезінки), в свою чергу, підвищує ймовірність розвитку різних інфекційних захворювань. Крім того, ускладненнями інфекційного мононуклеозу можуть бути: гемолітична анемія, тромбоцитопенія, гострий інтерстиціальний нефрит, гломерулонефрит, неврит зорового нерва, поперечний мієліт, асептичний менінгіт, енцефаліт, менінгоенцефаліт, паралічі черепних нервів (особливо часто зустрічається параліч лицьового нерва), синдром Гійєна-Барре , тривала безпричинна слабкість, депресія.

  Прогноз

  Зазвичай інфекційний мононуклеоз перебігає безсимптомно і / або швидко проходить навіть без лікування. Слабкість і міальгія (біль у м’язах) можуть зберігатися протягом декількох або навіть багатьох місяців після того, як була вилікувана гостра інфекція. Для пацієнтів, у яких стався розрив селезінки, прогноз є сприятливим за умови, що лікування було розпочато вчасно. Імовірність інших важких ускладнень невелика; вона зростає, якщо у пацієнта є серйозні супутні захворювання.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.