Інфекції, що передаються статевим шляхом — велика п’ятірка

Щороку реєструється 448 мільйонів нових випадків зараження виліковними інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) (до них відносяться сифіліс, гонорея, хламідіоз та трихомоніаз). Деякі ІПСШ протікають безсимптомно. У вагітних жінок з невилікуваного сифілісом на ранньому етапі розвитку, 25% вагітностей закінчується народженням мертвої дитини, а 14% — смертю немовляти. ІПСШ є основною предотвратимой причиною безпліддя, особливо серед жінок.

Зараження

ІПСШ поширюються, головним чином, через сексуальні контакти. Існує більше 30 видів бактерій, вірусів і паразитів, які можуть передаватися статевим шляхом. Деякі з них, зокрема ВІЛ і сифіліс, можуть також передаватися від матері до дитини під час вагітності.

Найбільш поширені бактеріальні ІПСШ та їх збудники:

 • Neisseria gonorrhoeae (викликає гонорею або гонококковую інфекцію).
 • Chlamydia trachomatis (викликає хламідіоз).
 • Treponema pallidum (сифіліс).
 • Haemophilus ducreyi (м’який шанкр).
 • Вірусні ІПСШ

 • Вірус імунодефіциту людини (викликає СНІД).
 • герпесвірусів 2 типу (генітальний герпес).
 • Папилломавирус людини (загострені кондиломи і, іноді, рак шийки матки у жінок).
 • Вірус гепатиту B.
 • Паразитарні ЗПСШ

 • Trichomonas vaginalis (трихомоніаз).
 • Candida albicans (вульвовагініт у жінок; запалення голівки пеніса і крайньої плоті у чоловіків).
 • ІПСШ без симптомів

  Існують ІПСШ, які протікають без помітних симптомів. Наприклад, до 70% жінок і значна частина чоловіків, що заразилися хламідіозом або гонореєю, не відчувають симптомів. Однак незалежно від наявності або відсутності симптомів ІПСШ можуть призвести до серйозних ускладнень.

  ІПСШ негативно позначаються на здоров’ї жінок

  При відсутності своєчасної діагностики та лікування ІПСШ можуть мати критичні наслідки для репродуктивної функції жінки, для здоров’я вагітної і майбутньої дитини. ІПСШ є основною предотвратимой причиною безпліддя, особливо серед жінок.

  Багато ІПСШ стають причиною запальних захворювань тазових органів, які, в свою чергу, на 40-50% підвищують ризик позаматкової вагітності. Інфекції, викликані деякими типами папіломавірусу людини, можуть призвести до розвитку раку статевих органів, особливо раку шийки матки.

  Несприятливі наслідки вагітності

  невилікуваного ІПСШ пов’язані з ризиком вроджених і перинатальних інфекцій у новонароджених, особливо в регіонах, де показники поширення цих інфекцій залишаються високими, а можливостей для лікування недостатньо.

  Наприклад, за відсутності адекватних профілактичних заходів у вагітних жінок з гонореєю в 30-50% випадків, а з хламідією — в 30% випадків, народжуються діти з серйозною інфекцією очей, яка без раннього лікування призводить до втрати зору. У всьому світі щорічно тільки з цієї причини 1000-4000 новонароджених стають сліпими (переважна більшість таких випадків припадає на країни третього світу).

  ВІЛ

  невилікуваного ІПСШ в 10 разів підвищує ризик як зараження ВІЛ, так і передачі вірусу іншій людині. Щоб знизити цей ризик, потрібно якнайшвидше лікувати будь ІПСШ. Контроль над інфекціями, що передаються статевим шляхом, є не менш важливим для запобігання ВІЛ, ніж використання презервативів і обмеження числа статевих партнером. Тим часом ВІЛ залишається найнебезпечнішою з усіх ІПСШ — хоча зараз носії цього вірусу можуть прожити довгі роки після зараження, необхідність постійно приймати ліки, а також стрес, практично неминуче пов’язаний з цією хворобою, можуть істотно знизити якість життя інфікованих. Запобігання зараження ВІЛ і всіх ІПППП в цілому є одним із пріоритетних завдань систем охорони здоров’я багатьох країн.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.