Інфаркт міокарда — самий грізний діагноз

Інфаркт міокарда зазвичай викликаний згустком крові, який зупиняє кровоток в коронарних артеріях. Для запобігання пошкодження серцевого м’яза необхідне термінове лікування, тому при появі симптомів інфаркту потрібно відразу ж викликати швидку допомогу.

Є кілька різновидів інфаркту міокарда, які визначають за допомогою електрокардіограми (ЕКГ). Два основних типи: інфаркт міокарда з підйомом сегмента ST (STEMI) і без підйому сегмента ST (NSTEMI). Лікування залежить від типу інфаркту.

Що відбувається під час інфаркту міокарда

При інфаркті міокарда одна з коронарних артерій або її маленьких відгалужень раптово виявляється заблокована. Та частина серцевого м’яза, в яку надходить кров через цей кровоносну судину, позбавляється припливу кисню. Це може призвести до смерті тканини серцевого м’яза, якщо приплив крові не відновити якнайшвидше.

Якщо заблокована одна з коронарних артерій, може бути уражена значна частина серцевого м’яза; при блокуванні відгалужень коронарної артерії пошкодження буде менше обширним.

У людей, які пережили інфаркт міокарда, протягом кількох наступних тижнів відмерла м’язова тканина заміщується рубцевою тканиною.

При STEMI артерія, постачальна кров’ю частину серцевого м’яза, виявляється заблокована повністю, при NSTEMI — частково.

Причини

 • Тромби
 • Найбільш поширеною причиною інфаркту міокарда є згустки крові, або тромби. Тромби не утворюються в здорових артеріях; вони з’являються в кровоносних судинах, на стінках яких є атероми, або атеросклеротичні бляшки. Ці бляшки утворюються поступово, протягом декількох років, а одному або декількох місцях в коронарних артеріях. У кожної бляшки є твердий зовнішній шар, під яким знаходиться м’яка жирна субстанція. Коли у верхньому шарі атероми утворюється тріщина, в кров потрапляє вміст бляшки, який і запускає процес утворення згустків крові.

 • Інші причини
 • Значно рідше інфаркт міокарда викликаний іншими причинами; серед них: запалення коронарних артерій, колота рана, яка зачепила серце, тромб, що утворився поза коронарних артерій, спазми коронарної артерії (можуть бути викликані, наприклад, прийомом кокаїну), ускладнення хірургічної операції на серці і деякі рідкісні хвороби серця.

  Фактори ризику

  До чинників, які підвищують ризик розвитку інфаркту міокарда, відносяться:

 • Куріння;
 • Підвищений кров’яний тиск;
 • Надмірна вага;
 • Підвищений рівень холестерину;
 • Сидячий спосіб життя;
 • Неправильне харчування;
 • Діабет;
 • Інфаркт міокарда у сімейному анамнезі.
 • Лікування

  Аспірин. При підозрах на інфаркт міокарда пацієнту часто дають аспірин або клопідогрель. Обидва ці препарати розріджують кров, хоча принцип їх дії не однаковий.

  Ін’єкції гепарину зазвичай роблять протягом декількох днів після інфаркту міокарда, щоб запобігти утворенню нових тромбів.

  Знеболюючі. Щоб полегшити стан пацієнта, можуть знадобитися дуже сильні знеболюючі.

  Найважливіша частина лікування пацієнтів з інфарктом міокарда, однак, полягає в тому, щоб відновити приплив крові до серцевого м’яза. Для цього використовуються два основні методи:

  Термінова ангіопластика — кращий варіант лікування, якщо існує можливість його застосування, і якщо можна зробити її протягом декількох годин після появи симптомів. У ході цієї процедури через велику артерію в області паху чи на руці вводять тонкий гнучкий прут, на кінці якого знаходиться пристосування, схоже на маленький надувний кулька. За допомогою рентгена кулька вводять у заблокований ділянку коронарної артерії і там надувають. Потім в артерію вставляють стент — щось на зразок металевої сітки, яка не дозволить артерії знову звузитися.

  Ін’єкція препарату, що руйнується тромб — це альтернатива ангіопластиці. Цей метод використовують частіше — він просто і займає мінімальну кількість часу. Один з найпоширеніших препаратів, які використовуються при лікуванні інфаркту міокарда — стрептокіназа. Пацієнту, якому одного разу робили ін’єкцію стрептокінази, не можна давати його при подальших інфарктах, так як в організмі виробляються антитіла до нього і вдруге він не подіє.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.