Індивідуальна гігієна порожнини рота: правильний догляд

загрузка...

Здоров’я порожнини рота більш важливо, ніж ви можете собі уявити. Чи відомо вам, що за станом порожнини рота можна судити про ваше здоров’я в цілому. Або що недотримання персональної гігієни ротової порожнини може спричинити проблеми для всього організму. Який же зв’язок між здоров’ям порожнини рота і загальним станом здоров’я, а також як правильна гігієна ротової порожнини може захистити вас від безлічі захворювань?

Як стан порожнини рота пов’язано зі здоров’ям всього організму

Наш рот кишить бактеріями, але більшість з них нешкідливі. Зазвичай природні захисні сили організму і належна гігієна порожнини рота — щоденне чищення зубів щіткою і зубною ниткою, регулярне використання зубного еліксиру — допомагає тримати ці бактерії під контролем. Тим не менш, шкідливі бактерії можуть іноді виходити з-під контролю, викликаючи інфекційні захворювання порожнини рота і зубів, зокрема, карієс, періодонтит та інші захворювання ясен. Крім того, ліки, стоматологічні та інші процедури, в холе яких знижується слиновиділення, порушують нормальний баланс бактерій у ротовій порожнині або знищують природні захисні бар’єри для поширення бактерій, що полегшує їх попадання в кровотік.

Основи персональної гігієни порожнини рота

Краса нашої посмішки багато в чому залежить від найпростішої гігієни порожнини рота, яка повинна з дитинства увійти у звичку. Навіть дитина повинна вміти двічі на день чистити зуби щіткою і зубною ниткою. Але наскільки правильні ваші звички персональної гігієни? Щоб зберегти здоров’я порожнини рота, скористайтеся наступними рекомендаціями.

Чищення зубів щіткою

Персональна гігієна порожнини рота починається з чищення зубів. Розглянемо основні правила чищення зубів, запропоновані Американської стоматологічної асоціацією:

 • Чистіть зуби не рідше двох разів на день. Коли чистите зуби, не поспішайте. Цій процедурі потрібно приділяти не менше трьох-п’яти хвилин. Особливо проблемними зонами для чищення є внутрішня поверхня нижніх різців (тут найчастіше утворюється зубний камінь), внутрішня (язична) поверхня нижніх жувальних зубів і зовнішня (щечная) поверхню верхніх жувальних зубів.
 • Використовуйте правильні допоміжні засоби. Вибирайте зубну пасту з вмістом фтору і щітку з м’якою щетиною, яка не буде викликати подразнення слизових. Зверніть увагу на електричні зубні щітки або щітки на батарейках зубну щітку — вони особливо зручні тим, хто страждає на артрит або іншими захворюваннями, які заважають нормально чистити зуби. Щітку рекомендується міняти принаймні кожні три місяці, так як вона зношується і «збирає» мікроби.
 • Навчіться правильно чистити зуби. Тримайте зубну щітку під невеликим кутом до зубів і водите нею коротким руху взад і вперед. Не забувайте чистити не тільки зовнішню, але і внутрішню, і жувальну поверхню зубів, а також знімайте наліт з язика. Не тисніть на щітку і рухайте нею дуже енергійно — це може призвести до запалення ясен (ясна будуть кровоточити, а це підвищує ризик попадання в кровотік мікробів).
 • Утримайте зубну щітку в чистоті. Завжди ретельно промивайте щітку проточною водою після чищення зубів. Зберігайте зубну щітку у вертикальному положенні. Намагайтеся не використовувати мокру щітку. Не варто закривати зубну щітку ковпачком або ховати її в футляр — зберігання щітки в закритому контейнері сприяє зростанню бактерій.
 • Чищення зубів зубною ниткою

  За допомогою зубної щітки неможливо позбутися від нальоту і залишків їжі у важкодоступних місцях між зубами або у ясен. Саме тому щоденне використання зубної нитки так важливо. Основні правила чищення зубів ниткою:

 • Не економте нитку. Для одного разу вам знадобиться близько 46 сантиметрів зубної нитки. Обмотайте більшу частину нитки навколо середнього пальця однієї руки, а решту — навколо середнього пальця іншої руки, залишивши близько 3 см для чищення між зубами.
 • Чистіть не більше одного зуба за раз. За допомогою великих і вказівних пальців м’яко простягніть нитку знизу вгору, у напрямку від ясен до верхньої частини зуба, щоб зняти наліт. Проведіть ниткою по поверхні зуба з усіх боків. Для чищення наступного зуба використовуйте нову нитку.
 • Не здавайтеся. Якщо вам важко користуватися зубною ниткою, якщо постійно застряє між зубами, скористайтеся вощеного ниткою. Якщо вощеная нитка вислизає з пальців, скористайтеся утримувачем для нитки або засобом для чищення міжзубного простору, наприклад, спеціальною стоматологічною зубочисткою.
 • Персональна гігієна порожнини рота: кілька порад

  На додаток до щоденної чищенні зубів щіткою і зубною ниткою, періодично полощіть рот антибактеріальним еліксиром для полоскання — він не тільки знищує мікроби, але і знімає зубний наліт.

  Для видалення залишків їжі з зубів скористайтеся іригатором порожнини рота. Це прилад, за допомогою якого можна ефективно очистити міжзубний простір. Потужний пульсуючий натиск води масажує ясна, покращуючи кровообіг. Спеціальні насадки, дозволяють струмені води досягти областей, недоступних при чищенні зубною щіткою або ниткою. Однак пам’ятайте, що іригатор для порожнини рота не скасовує щоденне чищення зубів щіткою і ниткою, так як не видаляє зубний наліт.

  Коли потрібно звернутися до лікаря

  Щоб запобігти каріоз, періодонтит та інші захворювання ясен і зубів, регулярно проходьте стоматологічний огляд і чистку. Як правило, це необхідно один або два рази на рік. Зверніться до стоматолога, якщо ви помітили ознаки або симптоми, які можуть свідчити про наявність стоматологічних проблем, зокрема:

 • почервоніння, запалення або підвищення чутливості ясен;
 • ясна кровоточать під час чищення зубів щіткою або ниткою;
 • корінний зуб розхитався;
 • ясна нещільно прилягають до зубів;
 • змінилося розташування верхньої та нижньої щелепи відносно один одного;
 • з’явилася підвищена чутливість до гарячого і холодного;
 • неприємний запах з рота або незвичайний присмак у роті (постійно).
 • Пам’ятайте, що раннє виявлення та лікування проблем ясен, зубів і ротової порожнини допоможе на довгий час зберегти здоров’я порожнини рота.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.