Індійський лук: обережно, отрута!

Індійський лук відноситься до отруйних рослин, тим не менше , він знаходить застосування в народній медицині як зовнішній засіб. Сік індійської цибулі застосовують для лікування запальних захворювань суглобів, остеохондрозу, невритів різного походження і деяких інших захворювань.

Ботанічна характеристика індійської цибулі

Індійський лук (птіцемлечнік хвостатий) — це багаторічна цибулинна рослина з сімейства лілійних. Вирощують його в основному як декоративна і кімнатна рослина.

Рослина має крупну (до 10 см в діаметрі) круглу, дрібно сидячу зелену цибулину, на якій зверху розташовані жовтуваті лусочки. Безпосередньо від цибулини ростуть чергові плоскі довгі ременеподібні звисаючі листя (ширина — близько 5 см, довжина — близько 30 см), згорнуті на кінцях у трубочки. Кінці листів часто висихають, у той час як у цибулини вони продовжують рости. Щорічно у рослини виростає один лист, тому його вік можна визначити, підрахувавши кількість листя. Під лускою цибулини утворюються численні дочірні цибулинки, їх відділяють від материнської цибулини і вирощують на будь-якому грунті. Коріння у індійської цибулі численні, білі, у вигляді шнурів.

Цвіте індійський лук навесні, в квітні-травні, квітки невеликі, у вигляді зірочок, жовтувато-білі, на зовнішній стороні листочків є зелена смужка. Квітки зібрані в суцвіття, що нагадують гіацинти. Крім квіток у суцвітті є тоненькі зелені голочки, що сидять на квітконіжці. Плід — багатогранна коробочка, містить плоскі круглі насіння чорного кольору. З них можна вирощувати цибулини.

Батьківщиною індійської цибулі вважається Африка, але і в наших умовах його прекрасно вирощують як декоративну і лікарську рослину.

Хімічний склад індійської цибулі та його дія на організм людини

Хімічний склад індійської цибулі повністю не вивчений. Але встановлено, що в його листі і цибулинах міститься багато біологічно активних речовин, у тому числі алкалоїди (азотовмісні речовини, які надають виражену дію на організм людини, часто отруйні) колхіцин і колхамін.

Колхіцин надає протизапальну та знеболювальну дію, перешкоджає відкладенню у тканинах солей сечової кислоти (протиподагричних дію). Але це речовина токсична і може викликати отруєння. Колхамін — це також алкалоїд, але менш токсичний, ніж колхіцин.

Крім того, в індійському цибулі містяться ефірні масла, рослинний білок, органічні кислоти, мінеральні солі, фітонциди (вони мають бактерицидну дію).

Індійський лук поліпшує місцевий кровообіг, зменшує набряклість тканини і відтік лімфи із запалених тканин, активізує обмін речовин, перешкоджає тромбоутворенню.

Як застосовують індійський лук в народній медицині

Застосовують індійський лук тільки зовнішньо при остеохондрозі, запальних процесах і обмінних порушеннях в суглобах, м’язових і невралгічних болях, нападах подагри, укусах комах, синцях.

Для лікування відрізають найстаріші, підсихаючою листя індійської цибулі. Використовують в основному свіжий сік листя, натираючи їм хвору ділянку тіла або прикладаючи до шкіри розрізаний лист, а зверху укутують. Спочатку це викликає сильне печіння, розширення кровоносних судин і прилив крові, після чого біль і запалення поступово зменшуються.

Але буває, що іноді індійський лук випадково приймають всередину і тоді важко уникнути отруєння. Не можна також допускати попадання соку індійської цибулі в очі.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.