Індекс амніотичної рідини: скільки води повинно бути?

Амніотична рідина, або навколоплідні води грають важливу роль у розвитку і здоров’я майбутнього малюка. Адже саме вони оберігають плід від здавлення стінками матки, оберігають пуповину від стиснення, беруть участь в обміні речовин і надають малюкові комфортні умови існування в матці. Але в силу різних причин кількість і якість амніотичної рідини може змінюватися. Іноді це призводить до патологій, таким як маловоддя і багатоводдя. Для визначення об’єму навколоплідних вод користуються спеціальними розрахунками, заключним етапом яких є індекс амніотичної рідини. У сучасному суспільстві жоден грамотний фахівець не ризикне поставити діагноз маловоддя тільки на підставі огляду вагітної жінки.

Визначення кількості амніотичної рідини

Розрахунок індексу амніотичної рідини (ІАЖ) проводиться на ультразвуковому дослідженні. Він може бути як суб’єктивним, так і об’єктивним.

Досвідчений УЗД-діагност оцінює кількість навколоплідних вод за допомогою візуального огляду, проводячи ретельне поздовжнє і поперечне сканування. Якщо візуальне кількість амніотичної рідини, розташованої між передньою черевною стінкою і плодом значне, то у висновку зазначається багатоводдя. При маловодді, навпаки, зменшується число просторів, вільних від ехоструктури.

Щоб розрахувати індекс амніотичної рідини здійснюється поділ матки на чотири квадранти двома перпендикулярними лініями. Поздовжня лінія відповідає білої лінії живота і ділить матку вертикально на дві половини, а поперечна лінія проходить на рівні пупка майбутньої матері і розділяє матку на верхню і нижню половини. У кожному квадранті визначається максимальний вертикальний кишеню, показники цих кишень підсумовуються, що я вважається індексом амніотичної рідини.

Про нормальній кількості навколоплідних вод свідчить показники ІАЖ 6,0-24 см (залежить від терміну вагітності). Якщо величина вертикального кишені дорівнює 5,0-2,0 см, говорять про помірне багатоводдя, при зниженні індексу амніотичної рідини до 2см і менш вважається вираженим многоводием. Перевищення ІАЖ 8 см свідчить про багатоводді.

За даними інших авторів нормальний показник ІАЖ дорівнює 8,1-18см.

Маловоддя

Маловоддя — це зменшення обсягу амніотичної рідини до 500 мл і менше в результаті порушення їх утворення і всмоктування. Запідозрити маловоддя лікар-акушер може вже при огляді пацієнтки і вимірюванні окружності живота та висоти стояння дна матки. До причин маловоддя відносяться:

 • гестоз;
 • гіпертонічна хвороба;
 • інфекційні захворювання, в тому числі і передаються статевим шляхом (токсоплазмоз, мікоплазмоз, хламідіоз);
 • хронічні захворювання матері (тонзиліт, патологія нирок);
 • аномалії розвитку плода;
 • хронічна внутрішньоутробна гіпоксія та інші.
 • Крім розрахунку індексу амніотичної рідини проводять допплерометричне дослідження кровотоку в системі мати-плацента-плід. Маловоддя небезпечно затримкою росту плода (внутрішньоутробної гіпотрофією), яку також визначають на УЗД. Виділяють три ступені гіпотрофії: при першого ступеня плід відстає в розвитку на два тижні, при другій — на два-чотири тижні, і при третій — на чотири тижні і більше. Нерідко при гіпотрофії плода відбувається передчасне дозрівання (старіння) плаценти. Для оцінки стану плода крім допплерометрії контролюють серцебиття малюка за допомогою кардіотокографії (КТГ). Виражене маловоддя, особливо в строках 16-24 тижні небезпечно мимовільним перериванням вагітності або внутрішньоутробної загибеллю плоду. Нерідко маловоддя є маркером вад розвитку плоду. Вагітним з маловоддям проводиться комплексне лікування (поліпшення матково-плацентарного кровоплину, нормалізація метаболічних процесів плода і плаценти). При ефективності лікування відзначається наростання навколоплідних вод і збільшення маси тіла плода. У разі відсутності ефекту від терапії вирішується питання про дострокове пологах (зазвичай шляхом кесаревого розтину).

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.