Імуномодулятори: домовляться з захисними силами організму

Імуномодулятори — це речовини, які регулюють чи змінюють роботу імунної системи . Вони можуть діяти як іммуносупрессанти, блокуючи імунну відповідь або як імуностимулятори — речовини, що стимулюють імунні реакції. Іммуносупрессанти використовуються для лікування аутоімунних захворювань, таких як хвороба Крона і чи ревматоїдний артрит, а також для запобігання відторгнення пересадженого органа. Імуностимулятори покращують функціонування імунної системи у людей з хронічними інфекційними захворюваннями, імунодефіцитом і раком.

Імуномодулятори: що про них потрібно знати

Толерогени — речовини, які підвищують толерантність імунної системи, а також зменшують або повністю пригнічують реакцію тканин організму на певні антигени — це третій тип імуномодуляторів.

Неясно, як саме працюють імуномодулятори, проте передбачається, що вони впливають на конкретні речовини і процеси, які є частиною імунної схилу. Наприклад, цитокіни — природні імуномодулятори, які виробляються лімфоретікулярной клітинами, впливають на активність імунної системи декількома способами.

Інтерферони — це група цитокінів, що володіють властивостями стимулювати функцію імунної системи. Гамма-інтерферон покращує презентацію антигенів і стимулює активацію різних імунних клітин, включаючи макрофаги і цитотоксичні Т-лімфоцити. Він використовується для лікування хронічних гранулематозний захворювань. Альфа-інтерферон застосовують для лікування інфекцій, таких, як гепатит В і В, а також ракових захворювань, наприклад, хронічної міелогенние лейкемії, саркоми Капоші, волосатоклітинний лейкоз та злоякісної меланоми. Інтерферони може викликати такі побічні ефекти, як лихоманка, озноб, м’язові болі, головний біль і депресія.

Іншими прикладами імуностимуляторів є левамізол і Талідомід. Левамізол — препарат, спочатку використовувався для лікування гельмінтозу; в даний час його застосовують в терапії раку товстої кишки. Талідомід раніше використовували як засіб проти блювоти при вагітності, але препарат вилучили з продажу через його тератогенної дії. Нещодавно йому було знайдено нове застосування в якості імуномодулятора, який ефективний при ревматоїдному артриті, множинній мієломі і еритемі.

За допомогою імуномодулюючої терапії можна контролювати симптоми запальних захворювань. Приміром, азатіоприн, 6-меркаптопурин, циклоспорин та такролімус можуть застосовуватися для підтримання ремісії при хворобі Крона і виразковий коліт. Мікофенолаг, азатіоприн, циклофосфамід, метотрексат і мофетилу є прикладами антипроліферативну або цитостатичних препаратів; циклоспорин і такролімус відносяться до інгібіторів кальціневріна.

Під час лікування імуномодуляторами необхідно регулярно робити аналізи, щоб стежити за станом пацієнта, особливу увагу приділяючи наслідків прийому цих препаратів для кісткового мозку, нирок і печінки. Жінкам, які вагітні або найближчим часом планують завагітніти, прийом імуномодуляторів може бути протипоказаний, оскільки в деяких випадках вони стають причиною серйозних вроджених вад, а також підвищують вірогідність викидня.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.