Імунна система — як вона працює?

Чому під час епідемії грипу одні люди хворіють, а інші — ні? Те ж саме було в часи середньовіччя: епідемії особливо небезпечних інфекцій — чуми, натуральної віспи, холери когось вбивали, а когось залишали жити, адже країни не вимерли повністю. Значить, у людей є щось, що захищає їх від страшної небезпеки?

Що таке імунна система

Імунна система — це об’єднання органів і тканин, які захищають організм від захворювань, розпізнаючи і знищуючи вторглися ззовні «чужаків» і свої змінені пухлинні клітини. Знищуються бактерії, віруси, найпростіші, токсини, власні пухлинні клітини і т.д. Всі вони є чужорідними утвореннями або антигенами.

У імунну систему входять вилочкова залоза, кістковий мозок, ембріональна (у внутрішньоутробному періоді) печінка, лімфоїдні освіти кишечника і червоподібного відростка (апендикса), лімфатичні вузли, селезінка, а також знаходяться в крові і тканинах клітини кістковомозкового походження — лімфоцити, моноцити та ін Більшість клітин імунної системи постійно переміщаються по кровоносних і лімфатичних судинах в який-небудь відділ імунної системи і назад.

Клітини імунної системи взаємодіють один з одним і виділяють в навколишнє середовище різноманітні молекули, які надають регуляторний дію у відношенні власних клітин організму і переважна — у відношенні чужорідних. Такі молекули називають цитокінами.

Імунна система вступає на захист організму поетапно. Першою перешкодою для проникнення «чужака» в організм є фізичні бар’єри (шкіра, слизові оболонки). Якщо йому все ж вдалося прорватися через ці бар’єри, то включається система вродженого імунітету, яка націлена на всіх «ворогів» взагалі, а не на щось конкретне. Потім включається набутий імунітет, який виробився за першої зустрічі з даних «порушником», якщо ж зустріч відбувається вперше, то імунна відповідь виробляється в процесі взаємодії з антигеном.

Клітинний (вроджений) імунітет

Клітинний імунітет є більш древнім, в основному вродженим, але його елементи є і в придбаному імунітеті. Охорона організму від «ворогів» здійснюється клітинами імунної системи. Такі клітки називаються фагоцитами, вони знищують чужорідні частинки шляхом фагоцитозу — заковтування і подальшого внутрішньоклітинного перетравлення. Інший варіант роботи фагоцитів (виділення руйнівних частинок при безпосередньому контакті з «ворогом») виникає, якщо антиген має великі розміри (наприклад, глисти).

Всі фагоцити поділяються на мікрофаги (зернисті лейкоцити) і макрофаги (моноцити). Першими до місця появи «чужаків» спрямовуються мікрофаги, за ними — макрофаги. Приваблюють їх на «місце битви» Т-лімфоцити, які виділяють для цього особливі речовини. Деякі фагоцити циркулюють по організму в пошуках проникли в організм «чужаків».

Гуморальний (придбаний) імунітет

Гуморальний імунітет — це вироблення специфічних антитіл на впровадження конкретного антигену. Набутий імунітет удосконалюється в процесі життя людини. Він забезпечує більш виражений імунну відповідь, а також імунологічну пам’ять, завдяки якій кожен чужорідний мікроорганізм запам’ятовується імунною системою і при повторному запровадженні його зустрічають готові антитіла.

Клітинами імунної системи, на які покладені ключові функції по здійсненню набутого імунітету, є лімфоцити (один з видів білих клітин крові — лейкоцитів). Вони діляться на тімусзавісімой (Т-лімфоцити, що розвиваються в вилочкової залозі) і тімуснезавісімие (В-лімфоцити — розвиваються, минаючи вилочкової залози, в ембріональної печінки). Лімфоцити несуть на своїй поверхні молекули, які розпізнають антигени.

Т-лімфоцити поділяються на Т-хелперів (помічників) і Т-кіллров (вбивць). Т-хелпери регулюють гуморальний імунітет, активуючи В-лімфоцити для утворення антитіл спеціальними білками — цитокінами, а Т-кілери руйнують власні клітини організму (наприклад, пухлини) шляхом виділення спеціальних речовин при безпосередньому контакті.

Функція B-лімфоцитів полягає, насамперед, у виробленні антитіл. При взаємодії антитіла з антигеном вони склеюються, чому сприяє комплемент (складна система сироваткових білків). Система комплементу атакує мембрану чужорідних клітин. У нього входять більше 20 різних білків. Комплемент є основним гуморальним компонентом вродженого імунної відповіді. Надалі комплемент руйнує бактерії і віруси, а продукти розпаду виводяться з організму

Як імунна система запам’ятовує зустрічі з антигеном

Особливість роботи імунної системи полягає в тому, що при зустрічі з певним антигеном повторно вона «згадує» першу зустріч і виробляє до нього антитіла, така здатність називається імунною пам’яттю. Імунна пам’ять забезпечується Т-і В-лімфоцитами.

Імунна система — один із найдосконаліших механізмів в нашому організмі.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.