Імунітет новонароджених: годуєте свою дитину грудьми

Відразу після народження діти рідко хворіють на простудні захворювання, при природному вигодовуванні вони можуть з’являтися до кінця першого півріччя життя, у искусственников — раніше. Вся справа в тому, що ще в організмі матері дитині передаються антитіла до основних інфекціям. Надходять антитіла і після народження з жіночим молоком — саме тому педіатри наполягають на грудному вигодовуванні.

Імунітет і його види

Імунітет — це несприйнятливість організму до інфекційних та неінфекційних агентів і речовин, які мають чужорідними (антигенними) властивостями.

Імунітет людини ділиться на вроджений і набутий. Уроджений імунітет забезпечується спеціальними клітинами, які поглинають і розчиняють всередині себе віруси і бактерії. До таких клітинам відносяться деякі клітини крові (нейтрофільні або зернисті лейкоцити) і тканинні клітини (макрофаги). Це не специфічний імунітет (вбиваються всі антигени поспіль) і перша лінія захисту організму від зовнішніх «ворогів». Ці клітини інформують також інші ланки імунітету про те, з яким саме антигеном вони зіткнулися. У крові, слині та тканинах організму знаходяться також бактерицидні білкові речовини, що вбивають збудників інфекції (наприклад, лізоцим, комплімент, інтерферон).

Набутий імунітет поділяється на клітинний і гуморальний. Клітинний імунітет забезпечується клітинами крові Т-лімфоцитами. Коли Т-лімфоцити вперше стикаються з якимось конкретним антигеном (наприклад, з вірусом кору) в них відбувається зміна, яка дозволяє назавжди запам’ятати цей антиген (сенсибілізація). Потім частина Т-лімфоцитів вбивають антиген (це, так звані, кілери), а частина просто запам’ятовує інформацію, щоб наступного разу гідно зустріти «ворога». Вони ж передають інформацію по ланцюжку далі — гуморального імунітету. Є і Т-лімфоцити, які пригнічують виражені імунні реакції — це так звані супресори.

Гуморальний імунітет здійснюється спеціальними білками — імуноглобулінами, які виробляються В-лімфоцитами. Імуноглобуліни розділяються на 5 видів: IgA (він захищає слизові оболонки), IgM (циркулює в крові і першим зустрічає ворога), IgG (також в крові, але з’являється пізніше, більш специфічний), IgD (його функції остаточно не з’ясовані), IgE ( рівень збільшується при алергії і глистових інвазіях).

Особливості імунітету у новонароджених

Новонароджена дитина народжується стерильним і відразу ж оточується величезною кількістю самих різних антигенів. Уроджений імунітет у нього недосконалий, шкіра та слизові оболонки тонкі, і також не можуть захистити дитину від проникнення в організм бактерій і вірусів. Придбаний клітинний імунітет ще не працює на повну потужність — він адже вперше стикається з різними антигенами, тому Т-лімфоцити ще не навчилися розпізнавати «ворогів», а кілери вбивати їх.

І, тим не менш, дитина захищена. Ще в організмі матері він отримав достатню кількість IgG до всіх тих антигенів, з якими стикалася мати. IgG має невелику масу і добре проходить крізь плаценту, тому в крові у доношеної дитини на момент народження його міститься стільки ж, скільки у матері. У недоношених дітей IgG значно менше, так як він надходить в організм дитини в останні тижні вагітності. Кількість IgG, переданого матір’ю дитини, поступово знижується і вже до напівроку практично сходить нанівець. Саме з цього часу немовля і починає підхоплювати всіляку інфекцію.

Інший захистом для новонародженої дитини є IgA, який надходить в організм дитини вже після народження з молоком матері. Цей імуноглобулін стоїть на захисті слизових оболонок і на місцевому рівні не допускає потрапляння в організм дитини інфекції. Він захищає слизові оболонки дихальних шляхів і травного тракту. Тому діти, що перебувають на грудному вигодовуванні, практично не хворіють на кишкові інфекції. І, навпаки, штучники знаходяться під постійною загрозою цього захворювання, тому всі пляшечки і соски таких дітей повинні стерилізуватися. Свій IgA дитина починає повністю виробляти тільки до 5-6 років.

Розумна система імунітету подбала і про те, щоб при зустрічі з величезною кількістю інфекції після народження у дитини не було алергічних реакцій. Для цього в організмі новонародженої дитини присутня підвищена кількість Т-лімфоцитів супресорів, які були потрібні його організму і раніше, у внутрішньоутробному періоді для того, щоб «не конфліктувати» з організмом матері.

Як зміцнити імунітет новонародженої дитини

Це потрібно почати робити ще під час вагітності: правильне повноцінне харчування, систематичні прогулянки на свіжому повітрі, заняття гімнастикою, своєчасна профілактика і лікування всіх ускладнень вагітності, особливо, інфекційного характеру, є прекрасним засобом зміцнення імунітету у новонародженої дитини.

Після народження основним засобом зміцнення імунітету є грудне вигодовування. Але не менше значення має і правильний догляд за дитиною.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.