Імовірність зачаття — як правильно розрахувати свій цикл

Якщо жінка має постійного партнера, то вона може розрахувати час, як для безпечного сексу, так і для зачаття дитини. Так під час менструального циклу є період, коли зачаття абсолютно неможливо — його якраз і можна використовувати для безпечного сексу. Але менструальний цикл має і час найбільшого сприяння зачаття — воно не так тривало, його потрібно знати і не пропустити, якщо є бажання мати дітей.

З яких періодів складається менструальний цикл жінки

Весь менструальний цикл жінки можна розділити на три періоди:

 • період дозрівання фолікулів (перші 14-16 днів з першого дня менструації), під час якого найбільш активні жіночі статеві гормони естрогени; вони сприяють дозріванню яйцеклітини в яєчнику;
 • період овуляції (14-16-й день з першого дня менструації) — розриву фолікула і виходу яйцеклітини з яєчника в черевну порожнину і звідти в маткову трубу; ця фаза проходить під впливом фоллікулстімулірующего (ФСГ) і лютеонізірующего (ЛГ) гормонів гіпофіза ; сигналом для виділення цих гормонів є необхідний рівень естрогену в крові;
 • період жовтого тіла або прогестероновий (з 15-17 по 28 день менструального циклу): на місці лопнув фолікула утворюється жовте тіло, яке починає виробляти прогестерон і естрогени; у разі настання вагітності прогестерон готує слизову оболонку порожнини матки до впровадження зародка; крім того, він гальмує дозрівання інших фолікулів, які могли б перешкодити розвитку даної вагітності; якщо вагітність не наступає, то жовте тіло припиняє свою функцію, рівень статевих гормонів падає і починається відторгнення вже підготовленої до прийому зародка слизової оболонки порожнини матки — менструація.
 • Періоди менструального циклу з найбільшою ймовірністю зачаття

  Найбільша вірогідність зачаття наступає в період овуляції на 14-16 день після першого дня менструації. Вважається, що час найбільшої ймовірності зачаття одно часу овуляції плюс дві доби (доба живе яйцеклітина і ще добу — поправка на неточність обчислення часу овуляції). Саме в цей день яйцеклітина потрапляє в маткову трубу і може зустрітися зі сперматозоїдом. Імовірність зачаття в цей момент становить 1:3.

  Можливість зачаття є і в дні, що передують овуляції (не більше 6 днів до овуляції), це пов’язано з тим, що сперматозоїд може зберігати свою життєздатність поза насінної рідини протягом 2-6 днів.

  Періоди менструального циклу з найменшою ймовірністю зачаття

  У менструальному циклі є два періоди, коли можна займатися безпечним сексом:

 • перший період менструального циклу (14-16 днів) — він носить також назву фази відносної стерильності; фаза відрізняється тим, що чим ближче час овуляції, тим більше ризик зачаття;
 • третій період менструального циклу (з 16-18 до останнього дня менструального циклу) — зачаття абсолютно неможливо, так як немає яйцеклітини — вона більше доби не живе; ризику зачаття немає зовсім.
 • Календарний метод планування вагітності

  Для того, щоб займатися безпечним сексом, потрібно провести спеціальний розрахунок, проаналізувавши тривалість свого менструального циклу протягом мінімум півроку. Протягом цього періоду не можна використовувати гормональні контрацептиви.

  Перш за все, виділяють самий короткий і самий довгий менструальні цикли, які були протягом аналізованого періоду. Потім з самого короткого періоду віднімають число 18 — виходить день початку небезпечного періоду, наприклад, 26 — 18 = 8 (8-ий день менструального циклу). З самого довгого періоду віднімають 11: 30-11 = 19 (19-ий день менструального циклу).

  У результаті виходить, що небезпека небажаної вагітності зберігається з 8-го по 19-ий день менструального циклу.

  Даний підрахунок підходить тільки тим жінкам, які мають стабільний, не надто мінливий по тривалості менструальний цикл. Якщо ж менструальний цикл кожен місяць значно змінюється, то краще порадитися зі своїм гінекологом. Не потрібно також забувати про попередньому аналізі — без нього провести точний розрахунок неможливо.

  Якщо ви вирішили завести дитину

  Якщо ви вирішили завести дитину, то для збільшення можливості зачаття вам потрібно кинути палити (нікотин гальмує дозрівання фолікула), вживати алкоголь (під його впливом в корі надниркових залоз починає виділятися адреналін, який згубно діє на прогестерон — матка не може вчасно підготуватися до прийому зародка), пити багато кави (він також викликає підвищення рівня адреналіну в крові).

  Дієта жінки, яка хоче зачати дитину повинна включати в себе велику кількість овочів і фруктів, особливо, брюссельської та цвітної капусти, шпинату, моркви, горіхів. Є дуже багато м’яса не слід — м’ясні продукти повинні складати не більше 1/5 раціону. Але й відмовлятися від м’яса не варто — тваринний білок попереджає появу залізодефіцитної анемії.

  Календар зачаття — це здорово, він позбавить вас від зайвих турбот і наповнить сексуальне життя свободою.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.