Ігротерапія — шлях до успішного розвитку дитини

Ігротерапія — це частина загальної картини того, що відбувається з людиною . Важлива частина, але, тим не менше, лише складова великого процесу, і тільки так її можна оцінювати. Є й інші напрямки, в яких повинен працювати психотерапевт або його колеги. Оскільки найчастіше об’єктами такої терапії є діти, важливо, щоб у ній були задіяні і дорослі з їх найближчого оточення.

У терапії можуть брати участь діти різного віку — від 0 до 100 + років

Техніки ігротерапії можуть бути досить легко адаптовані до потреб дорослих людей і їх «внутрішніх дітей». Наприклад, багато терапевти помічають, що у дорослих, які на сеансах регулярно будують щось з піску або грають в інші ігри, властиві дітям молодшого віку, поліпшення настає швидше, ніж при використанні виключно розмовної терапії. Адаптація повинна проводитися в залежності від вікових груп, проте в цілому гра є відмінним засобом для отримання того імпульсу креативності та свободи мислення, який необхідний для ефективного лікування. Традиційно вважається, що терапевтичний ефект ігротерапії може бути помітний у дітей старше трьох років, однак деякі лікарі вже відходять від цього стандарту, пропонуючи лікування дітям більш молодших віків.

Уникати правил

Вся область, яка стосується вивчення і лікування психічних розладів, ще дуже молода. Загальному сучасному підходу до їх лікування ледве виповнилося сто років, а терапії, спрямованої на лікування дітей, ще менше, тому твердження, що який-небудь метод є хорошим, тому що «перевірений багатьма поколіннями фахівців» не виправдані. Кращі фахівці в області найбільш відкриті експериментам, а ігротерапія — це вид лікування, який передбачає постійне експериментування.

Історія появи і розвитку ігротерапії

 • 1919 рік — Герміна Хуг-Хельмут стала першим терапевтом, що використав ігротерапію для лікування дітей. 5 років опісля вона була убита своїм вісімнадцятирічним племінником, який за деякими даними, також був її клієнтом. Це викликало в медичному співтоваристві бурхливе обговорення по воду необхідності дуже відповідального підходу до експериментів в області психотерапевтичної роботи з дітьми.
 • 1932 рік — Мелані Кляйн інтегрувала гри в свої сеанси, щоб зробити їх більш привабливими для дітей і допомогти їм почувати себе комфортніше. Трохи пізніше була розроблена структурна ігротерапія — в цьому підході гра вже безпосередньо використовувалася як заміна словами. На формування цього методу вплинуло психоаналітичне вчення і, принаймні, частково, переконання в катарсичний значенні гри.
 • 1936 рік — Отто Ранк описав важливість так званої «травми народження» в розвитку людини. Багато психотерапевти використовували цю теорію, розробляючи свої підходи в області ігротерапії. Поняття про травму народження привело їх до переконання в необхідності створити для дитини почуття безпеки під час ігротерапії. У цьому підході особлива увага приділялася взаємовідносинам пацієнта і терапевта, а значення минулих подій кілька применшувати. Вплив психоаналізу на цьому етапі було і раніше дуже сильно.
 • 1938 рік — з’явилася так звана ігрова терапія відіграш, призначена для роботи з дітьми, які перенесли особливі травми. У ході такої терапії лікар за допомогою гри намагався викликати у дитини ті ж переживання, які були у нього в момент травми, а також ті, які йому тоді з якоїсь причини довелося стримувати. У цьому ж році була розроблена активна ігротерапія, яку застосовували в роботі з дуже імпульсивними дітьми. Вважалося, що якщо дати дитині можливість виразити через гру страх, гнів та інші дуже сильні емоції, то поступово настане поліпшення і поведінка дитини стане більш соціально прийнятним.
 • У наступні роки ігротерапія ставала все більш спрямованою, тобто з’являлися конкретні методи для вирішення певних проблем. У ігротерапії почали використовувати малювання, музику, різні техніки релаксації.

  Сьогодні однією з найважливіших складових ігротерапії є встановлення меж допустимого. Дитина, яку абсолютно не обмежують, переживає почуття незахищеності і не може повною мірою довіряти дорослим. Це не означає, що потрібно встановлювати жорсткі рамки, які заважають розвитку. Обмежень повинно бути якомога менше, але настільки багато, наскільки це необхідно.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.