Ігри для школярів: думати і рухатися

Досягнення шкільного віку зовсім не означає, що дитина перестала бути дитиною. Одним з найкращих способів проведення дозвілля і пізнання навколишнього світу для нього все також залишається гра. Ігри для школярів відрізняються більш складною концепцією та структурою, ніж ті, що адресовані дітям молодшого віку. Якщо дошкільнятам у грі часто потрібно дорослий компаньйон, то школярі успішно це роблять у компанії ровесників або самостійно — наприклад, граючи в комп’ютерні ігри.

Всі популярні ігри для школярів умовно можна розділити на два основних види: рухомі та інтелектуальні або розвиваючі. Як різновид інтелектуальних ігор виступають комп’ютерні, але тільки за умови, що вони містять будь цінну інформацію для дитини, а не побудовані за принципом примітивних «стрілялок» і «бродилок».

Розвиваючі та інтелектуальні ігри для школярів

Користь таких ігор деколи просто неоціненна. Вони можуть використовуватися і як різновид сімейного дозвілля, і як допоміжний компонент на різних уроках, що проводяться шкільними вчителями. Навіть в молодших класах діти із задоволенням беруться за розгадування шарад і головоломок. Важливо підбирати завдання для них так, щоб вони не виявлялися надто складними, інакше у дитини може пропасти весь інтерес до гри.

Увага школярів середнього віку часто залучають ігри типу анаграм — цей принцип навіть ліг в основу популярної передачі «Великі букви» на одному з російських телеканалів: в якомусь слові, бажано довгому, переплутуються букви, а гравцям належить відгадати, яке саме слово зашифровано. Інший варіант: запропонувати дітям скласти з букв, присутніх в довгому слові, як можна більше інших коротких слів.

Розважальний характер носять гри, в процесі яких потрібно зав’язувати очі хусткою і зображувати на аркуші паперу якісь предмети або, наприклад, домальовувати картинку. Але вони розвивають не стільки мислення, скільки дрібну моторику і в деякій мірі уяву.

Навчальні та розвиваючі комп’ютерні ігри допомагають школярам у цікавій і цікавій формі засвоїти корисну інформацію та опанувати новими корисними навичками. Вони не мають нічого спільного з розважальними комп’ютерними іграми, весь сенс яких зводиться до того, щоб кілька разів поспіль вразити одну і ту ж мету або вийти на певний рівень.

Рухливі ігри для школярів

Популярні рухливі ігри не варто плутати зі спортивними — наприклад, баскетболом, волейболом, футболом або бадмінтоном, в які школярі теж досить часто грають за власною ініціативою. Рухливі ігри теж будуються на специфічних правилах, але в їх основі завжди лежить певна інтрига, захоплюючий елемент: наприклад, у грі «Салки» учасники повинні наздоганяти один одного і «осалівать», тобто стосуватися рукою, після чого той, кого стосуються, і стає «Салком». У цієї гри багато різновидів — школярі грають то в кругові квача, то в перехресні або ланцюгові, то називають цю гру «догонялки», «Піжмурки», «латками», «Ляпко», «плямками» і так далі.

Дівчатка шкільного віку, так часом і хлопчики, в теплу пору року охоче грають в «класи» або «класики»: на асфальті крейдою креслять десять квадратів і потім стрибають по ним, намагаючись не наступати на лінії і одночасно в стрибку пересуваючи ногами біту.

Не одне покоління школярів, починаючи, мабуть, приблизно з середини ХХ століття, виросло на грі «Море хвилюється». Суть її полягає в тому, щоб по команді ведучого гравці завмирали в довільній позі. Поки ведучий оглядає вийшли фігури, гравці не повинні ворушитися. Той їх них, хто не зможе протягом пари хвилин стояти або сидіти спокійно, вибуває з гри, а переможцем виявляється гравець, чий «тимчасової» рекорд виявився найбільш вражаючим.

Світлана Усанкова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.