Грижа міжхребцевого диска — коли бити тривогу?

Грижа міжхребцевого диска характеризується зміщенням або руйнуванням міжхребетних дисків. Між хребцями, створюючими хребет, розташовані диски, який виконують, в деякому роді, функцію амортизаторів. Коли ці диски не пошкоджені і знаходиться на своїх місцях, вона зменшують тиск, який припадає на хребет, і забезпечують його гнучкість. Однак коли диск пошкоджується, хребці можуть почати стикатися один з одним, защемляти нерви і викликати біль.

Грижа міжхребцевого диска може розвинутися в будь-якій частині хребта, однак найбільш часто це відбувається в поперековому відділі.

Що викликає грижу міжхребцевого диска?

Основними причинами грижі міжхребцевого диска є:

 • Зношування міжхребцевих дисків. У міру старіння хрящова тканина (з яких складаються диски), втрачають воду, стоншуються, стають менш пружними та міцними.
 • Травма хребта, крім інших серйозних проблем, може призвести до появи тріщини і в зовнішній частині міжхребцевого диска. Коли це відбувається, менш тверде ядро диска зміщується, через що диск може зміститися і навіть розпастися не кілька шматків.
 • Симптоми

  Тиск, який пошкоджені міжхребцеві диски надають на корінці спинномозкових нервів, часто викликає біль, оніміння і слабкість в тих м’язах, через які проходять ці нерви. Грижа міжхребцевого диска в поперековому відділі часто викликає біль і оніміння в стегні і нижньої частини ноги. Це також називається ішіасом. Ішіас є одним з найпоширеніших симптомів грижі міжхребцевого диска.

  Якщо диск не тисне на корінці спинномозкових нервів, пацієнт може відчувати лише біль у спині або не відчувати взагалі ніякого болю.

  Якщо у вас спостерігається слабкість або оніміння в обох ногах, а також нетримання сечі, слід якомога швидше звернутися до лікаря. Це можуть бути ознаки рідкісного і дуже серйозного стану, який називається синдром кінського хвоста.

  Діагностика

  В першу чергу при діагностиці грижі міжхребцевого диска лікар вивчає анамнез пацієнта і проводить огляд. Якщо він впевнений, що симптоми вказують на грижу міжхребцевого диска, подальші аналізи можуть не знадобитися. У деяких випадках для підтвердження або спростування діагнозу потрібно магнітно-резонансна томографія (МРТ) або комп’ютерна томографія (КТ).

  Як правило, симптоми грижі міжхребцевого диска проходять протягом декількох тижнів або місяців. Щоб прискорити одужання, пацієнтам рекомендується:

 • Відпочивати, якщо з’являється дуже сильний біль. В інших випадках потрібно зберігати звичний рівень активності. Навіть після одного або двох днів, проведених у ліжку, м’язи можуть помітно ослабнути, через що проблема посилиться.
 • Прикладати до місць локалізації болю грілку на 15-20 хвилин кожні 2-3 години. Крім того, рекомендується приймати гарячий душ і ванни. Деяким пацієнтам допомагають холодні компреси — потрібно прикладати пакет з льодом на 10-15 хвилин один раз на 2-3 години.
 • Виконувати вправи, які рекомендував лікар.
 • При необхідності приймати препарати, які полегшує симптоми. Вони не можуть вилікувати грижу міжхребцевого диска, але здатні усунути біль і запалення.
 • Приблизно половина пацієнтів з таким діагнозом поправляється протягом одного місяця; у більшості симптоми зникають або стають набагато слабкіше через півроку. Тільки одному з десяти пацієнтів на тому чи іншому етапі розвитку захворювання потрібно хірургічна операція.

  Запобігання грижі міжхребцевого диска

  Щоб запобігти розвитку цього захворювання або його ускладнень, слідуйте цим рекомендаціям:

 • Піднімайте тяжкості з обережністю. Наприклад, присідайте, перш ніж підняти щось — так вага буде припадати не тільки на спину, але і на ноги.
 • Слідкуйте за поставою. Правильна постава робить благотворний вплив, як на фізичне, так і на психологічне здоров’я.
 • Регулярно займайтеся спортом.
 • Підтримуйте здорову вагу — зайва вага збільшує навантаження на поперек.
 • Не паліть. Хімічні речовини, що містяться в тютюновому димі, підвищують ризик руйнування міжхребцевих дисків.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.