Грип та його ускладнення — чи можливий летальний результат?

Грип — загальновідоме гостре інфекційне захворювання , що вражає всі вікові групи населення, що передається повітряно-крапельним шляхом і що має дуже високий індекс контагіозності. Пік захворюваності припадає на осінньо-зимовий період, в різні роки хвилі підйому мають різну висоту, що залежить від багатьох факторів. Грип — важке захворювання, несучі велику кількість життів, порівнянне з людськими втратами під час світових воєн.

Симптоми

Для грипу характерний гострий початок в протягом декількох годин, максимум — через п’ять діб після контакту з джерелом інфекції.

Характерно різке підвищення температури тіла до високих цифр на тлі відсутності вираженої катаральної симптоматики, навпаки, хворий відчуває сухість у носоглотці. Катастрофічно наростають головний біль та біль у м’язах, які пацієнти описують як ломоту у всьому тілі. Самопочуття страждає до такої міри, що людина вкладається в ліжко і не має можливості активно пересуватися навіть по будинку. Паралельно наростають явища легенево-серцевої недостатності, при благополучному перебігу проходять протягом декількох діб.

Перебіг грипу може бути різного ступеня тяжкості — від легкої до дуже важкою, токсичної. При цьому грип небезпечний не тільки своїм важким перебігом, але й ускладненнями.

Ускладнення грипу

До ранніх ускладнень грипу належать набряк легенів і набряк мозку при важкому перебігу грипозної інфекції. Такі стани розвиваються дуже швидко і мають високу частку летальності, тому при виражених симптомах інтоксикації необхідна термінова госпіталізація в профільне відділення.

Інші ускладнення розвиваються не так швидко, але теж мають дуже неприємні наслідки для хворого. Первинна грипозна пневмонія протікає зазвичай дуже важко і швидко, закінчуючись у великому відсотку випадків летально. Часто розвивається вторинна, бактеріальна пневмонія, яка протікає також досить важко, але, на відміну від первинної, результат має сприятливий.

Отити, синусити, бронхіти і риніти — теж часто ускладнюють перебіг грипу, їх перебіг мало відрізняється від класичного. Синдром Рейє (Рея) частіше розвивається у дітей, яким для зниження температури при грипі давали аспірин, і проявляється посиленням інтоксикації, приєднанням блювоти, і без надання невідкладної допомоги закінчується смертю.

Літні пацієнти є групою ризику при розвитку таких ускладнень при грипі, як міокардити і перикардити, які, на тлі наявної хронічної серцевої патології так само можуть закінчитися летально.

Лікування

У період епідемії грипу, при появі високої температури тіла і при розвитку інтоксикації потрібно негайно організувати хворому постільний режим, мобілізувавши всі сили організму на боротьбу з інфекцією, і викликати лікаря додому, щоб обмежити контакти хворого з ще здоровими людьми на роботі і в поліклініці.

Пацієнту необхідно забезпечити посилений питний режим. Пиття повинне бути теплим, приємним і постійним. Харчування такого пацієнта має бути легким, переважно з білків і відварених овочів. Ні в якому разі не можна їсти насильно. А ось пити потрібно навіть при відсутності спраги. Якщо симптоми інтоксикації прогресивно наростають — не потрібно чекати приходу лікаря, краще викликати бригаду швидкої допомоги і підготуватися до можливої госпіталізації. Особливо це стосується дітей раннього віку і літніх пацієнтів, однак і люди працездатного віку зазвичай госпіталізуються в стаціонар, так як домашніми засобами і улюбленими таблетками, нібито мають протигрипозні властивості, впоратися з таким важким захворюванням і, тим більше з його ускладненнями, не вийде.

Світлана Шимкович

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.