Грибковий кандидоз: вражає ослаблений організм

загрузка...

Кількість грибкових захворювань в останні роки значно збільшується. Відбувається це за рахунок зниження імунітету (дає про себе знати офісна малорухлива робота) і повсюдне використання за допомогою антибіотиків для лікування простудних захворювань без призначення лікаря.

Що таке кандидоз

Кандидоз (кандидомікоз) — це грибкове захворювання, яке викликається дріжджоподібними грибками роду Candida. Усього в природі існують десятки видів грибків цього роду, але найчастіше кандидоз викликається грибками виду Candida albicans. Всі грибки цього роду вважаються умовно-патогенними, так як майже постійно живуть на шкірі і слизових оболонках, не викликаючи захворювань. Але як тільки знижується імунітет, грибки роду Candida починають активно розмножуватися, проникати у верхні шари шкіри і слизових оболонок і викликати захворювання.

Під мікроскопом можна побачити, що грибки Candida являють собою круглі клітки діаметром до 8 мкм з грибковими нитками (псевдоміцелій). Грибки можуть розмножуватися і в навколишньому середовищі, вони стійкі до низької і високої температури і виживають навіть під прямими сонячними променями. У зовнішньому середовищі їх може вбити тільки тривале ультрафіолетове вплив у вологих умовах. При кип’ятінні і автоклавуванні грибки гинуть протягом п’яти хвилин. На шкірі вони гинуть від спиртового розчину йоду і анілінових барвників (наприклад, метиленового синього), у зовнішньому середовищі — від дезінфікуючих засобів (формаліну, лізолу і так далі).

Як можна захворіти кандидозом

Вродженого імунітету до грибків роду Candida не існує, але при захворюванні у відповідь на впровадження в організм грибків виробляються антитіла, які можна виявити за допомогою лабораторних досліджень.

кандидозу можна захворіти при зниженні захисних сил організму (імунітету). Це може статися після важких захворювань (особливо, якщо для їх лікування використовувалися антибіотики), при гормональних порушеннях, порушеннях обміну речовин (особливо, при цукровому діабеті), постійному травмуванні слизових оболонок (наприклад, слизових статевих органів трусами-стрингами). Недосконалий імунітет у дітей і людей похилого віку є причиною частого виникнення у них кандидозу.

кандидозу можна і заразитися від хворих цим захворюванням або при безпосередньому зіткненні з хворим (наприклад, при статевому контакті), або через предмети особистої гігієни. Заразитися можна також через заражені грибками овочі та фрукти. Наприклад, характерний професійний кандидоз у людей, які збирають і обробляють фрукти і овочі.

Якщо на шкірі або слизових оболонках людини є пошкодження, то у нього більше шансів захворіти кандидозом (як в результаті активізації власної умовно-патогенної мікрофлори, так і в результаті зараження від хворого). Саме тому найчастіше заражаються робітники, які збирають і обробляють фрукти і овочі — низький рівень організації праці та техніки безпеки призводить до постійних дрібним травм шкіри. При порушенні гігієнічних вимог в медичних установах, особливо в дитячих, в тому числі в пологових будинках, кандидоз може спалахувати у вигляді госпітальних інфекцій. Особливо небезпечно таке положення в дитячих яслах, так як у дітей до трьох років відзначається недосконалість імунітету.

Як протікає кандидоз

Кандидоз може протікати у вигляді уражень шкіри, слизових оболонок і внутрішніх органів. Зустрічаються алергічні та генералізовані (з ураженням всіх органів і тканин) форми кандидозу. Але найчастіше зустрічається кандидоз слизових оболонок порожнини рота і статевих органів, а також кишечника.

Остання форма майже завжди виникає на фоні прийому антибіотиків, особливо, якщо це відбувається безконтрольно. Перебіг може бути як легким і непомітним, так і дуже важким.

Діагностика та лікування кандидозу

Діагноз кандидозу встановлюють на підставі типових проявів шкірного кандидозу і кандидозу слизових оболонок. Підтверджується діагноз дослідженням під мікроскопом зіскрібків і мазків, взятих з осередку ураження або калу при підозрі на кандидоз кишечнику — в них виявляється велика кількість грибків роду Candida. Метдом ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції) можна виявити ДНК грибків в досліджуваному матеріалі і в крові. Проводиться також посів біологічного матеріалу на живильні середовища з метою вирощування та ідентифікації грибка.

Якщо є підозра на кандидоз внутрішніх органів, то проводяться спеціальні реакції на виявлення антитіл до грибків роду Candida. Можна також проводити шкірні алергічні проби з кандідоаллергеном.

Лікування кандидозу проводять за допомогою спеціальних протигрибкових препаратів. При кандидозі шкіри та слизових захворювання звичайно закінчується одужанням, але при генералівованном і хронічному кандидозі прогноз може бути сумнівним.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.