Грибкова інфекція: попередити і перемогти

Грибкові інфекції являють собою ураження тканин організму одним або декількома видами грибків. Грибкові інфекції можуть бути поверхневими і локалізованими (грибкові інфекції шкіри) або торкатися більш глибокі тканини і призводити до серйозних інфекційних захворювань легенів, крові (сепсис) або системним захворюванням. Деякі грибки відносяться до умовно-патогенних мікроорганізмів, в той час як інші є патогенними, викликаючи захворювання незалежно від стану імунної системи.

Що таке грибки

Грибки — одна з чотирьох основних груп мікроорганізмів (бактерії, віруси, паразити і грибки). У природі грибки існують в одній з двох форм: у вигляді одноклітинних дріжджів або цвілі. Деякі гриби диморфних, тобто переходять з однієї форми в іншу в залежності від навколишнього середовища. Хоча дріжджі не можна розгледіти неозброєним оком, цвіль можна побачити: вона являє собою плями з нечіткими обрисами і утворюється на перестиглих плодах або черствому хлібі, а також в приміщеннях з високою вологістю, наприклад, в ванною або душовою. Відомо більше 50 000 видів грибів, але збудниками захворювань у людини можуть бути менш 200 видів. Приблизно 20-25 з них поширені і представляють реальну загрозу для здоров’я.

Більшість грибкових інфекцій виникають при контакті з джерелом грибів, наприклад, їх суперечками на якій-небудь поверхні чи в повітрі, грунті, або пташиному посліді. Як правило, сприятливе середовище для розвитку інфекції створюється при підірваному імунітеті, коли захисні сила організму ослаблені. Заразитися грибковою інфекцією може будь-яка людина може, але певні групи населення піддаються підвищеному ризику грибкових інфекцій і їх рецидивів. До факторів ризику відносяться:

 • пересадка органів;
 • наявність ВІЛ / СНІДу;
 • проходження хіміотерапії або лікування іммунносупрессорнимі препаратами;
 • цукровий діабет і захворювання легенів.
 • Грибкові інфекції за участю грибів можуть розвиватися на поверхні і в складках шкіри, в згинах, а також на інших ділянках тіла з підвищеною температурою і високою вологістю. Також інфекції можуть виникнути в місці травми, ушкодження слизових оболонок, придаткових пазух носа, і легенів. Грибкові інфекції викликають імунну реакцію організму, і, як наслідок, запалення і пошкодження тканин, і в деяких випадках алергічну реакцію.

  Багато грибкові інфекції поширюються на невелику площу, наприклад, між пальцями ніг, в той час як інші можуть поширюватися по всій шкірі і проникати в більш глибокі тканини. Прогресуючі грибкові інфекції та інфекції, що починаються в легенях, часто потрапляють в кров і з кровотоком розноситься по всьому організму. Деякі грибкові інфекції зникають без будь-якого втручання, але більшість з них потребують медичної допомоги і часто тривалого лікування. Глибокі грибкові інфекції з часом погіршуються і при відсутності своєчасного лікування можуть привести до необоротних пошкоджень, а в деяких випадках і до летального результату. Деякі грибкові інфекції легко передаються іншим людям, проте є й такі, які не поширюються далі інфікованої людини.

  Грибкові інфекції класифікують за частини тіла, яку вони вражають, за глибиною проникнення в організм, по збудника інфекції і за формою грибка. Деякі мікроорганізми можуть викликати як поверхневі, так і системні інфекції.

  Поверхневі грибкові інфекції шкіри, нігтів і волосся

  Поверхневі грибкові інфекції можуть бути викликані як дріжджами, так і цвіллю. На поверхні шкіри існує безліч мікроорганізмів, що утворюють нормальну мікрофлору. Нормальна мікрофлора не викликають захворювань і не запускає імунну реакцію. Однак якщо шкірні покриви пошкоджені, а імунна система ослаблена, будь мікроорганізм, присутній в мікрофлорі шкіри, може викликати шкірну інфекцію. Якщо співвідношення мікроорганізмів у мікрофлорі змінилося, тобто якщо бактерій стало менше, а грибів — більше (іноді це відбувається при використанні антибіотиків широкого спектра дії) може виникнути грибкова інфекція, пов’язана з порушенням балансу мікрофлори.

  Дріжджові інфекції

  Кандидоз — найпоширеніша дріжджова інфекція, що обумовлено в першу чергу надмірно швидким ростом дріжджових грибків Candida Albicans і інших видів Candida, які є частиною нормальної мікрофлори. У порожнині рота кандидоз викликає почервоніння і білий наліт і називається «молочницею». У дітей грибки Candida можуть викликати попрілості. У жінок кандидоз викликає свербіж геніталій і виділення з піхви («молочниця»). За статистикою, майже 75% жінок хоча б раз у житті стикалися з дріжджовий інфекцією. Кандидоз може також викликати ряд інших інфекцій, в тому числі інфекції нігтів, і може набути системного характеру, особливо у людей з ослабленим імунітетом.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.