Гранулема зуба: до чого може довести карієс

Гранулема — це вогнище запалення, оточений капсулою. Гранульома може утворюватися в різних тканинах, відбувається це, як правило, в результаті хронічного запального процесу. Наприклад, зубна гранульома утворюється в області періодонта — зв’язки, що утримує зуб у комірці.

Періодонтит, його причини та види

Періодонтит — це сполучнотканинна зв’язка, що заповнює щілину між коренем зуба і стінкою зубної альвеоли і утримує корінь зуба в зубній альвеоле щелепи. Запалення періодонта (періодонтит) може виникати при попаданні інфекції (наприклад, при пульпіті, що виникла на тлі карієсу), при травмі, токсичній дії лікарських речовин. Запалення може виникнути при попаданні інфекції з вогнища запалення на щелепи при її запаленні (остеомієліті), з гайморової порожнини, із запалених околозубних тканин (при пародонтиті).

Розрізняють верхівковий (апікальний — запалення розвивається між верхівкою кореня зуба і стінкою зубної альвеоли) і крайової (маргінальний — запалення починається з краю ясен) періодонтит.

Періодонтит може бути гострим (серозним або гнійним) і хронічним (гранулюють, гранулематозним, фіброзним).

Що таке гранульома зуба

Гранулема зуба розвивається при хронічному гранулематозному верхівковою періодонтит. Це пухлиноподібне утворення біля верхівки кореня зуба з грануляційної тканини, оточене капсулою, що виникає в результаті хронічного запалення при попаданні інфекції в періодонт з каналу зуба. Гранулематозний періодонтит ділять на просту зубну гранулему, складну зубну гранулему і кістогранулем.

Зовні зубні гранульоми представляють собою кулясте або овальне утворення, оточене щільною сполучнотканинною оболонкою, зазвичай з гладкою поверхнею, припаяне до верхівки кореня зуба, через що гранульома часто витягується разом з вилученим коренем зуба. Забарвлення зубних гранульом різна — від світло-жовтого до темно-червоного.

Проста зубна гранульома мікроскопічно характеризується утворенням центру созревающей грануляційної тканини, відмежовані сполучнотканинною капсулою різної товщини. У складній зубної гранулеме формування центру грануляційної тканини супроводжується розростанням в ній тяжів епітелію. Кістогранулема (околокорневой кіста) утворюється з складною зубної гранульоми в результаті розпаду епітеліальних тяжів і освіти дрібних щілиноподібних просвітів, при злитті яких поступово утворюється порожнина, зазвичай вистелена зсередини епітелієм. Сполучнотканинна стінка кістогранулеми спаяна з періодонтит ураженого зуба.

Ознаки гранульоми зуба

Види гранулематозного періодонтиту (зубна гранульома проста, складна, кістогранулема) важко розрізняються. Перебіг їх частіше безсимптомний, рідше хворі скаржаться на неприємну ниючий біль і незначну болючість при накусиваніі. Зуб може мати коронку зміненого кольору, неякісно запломбовані канали або каріозну порожнину з розпадом м’яких тканин зуба (пульпи) в каналах коріння зуба.

При постукуванні зуба найчастіше болючості немає, а при промацуванні ясна зазвичай можна виявити невелике хворобливе вибухання кісткової стінки зубної альвеоли зі щечно-губної поверхні.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.