Графік базальної температури при овуляції: на що він може вказати

загрузка...

Визначення овуляції дуже важливо для жінок . Це необхідно не тільки для розрахунку «безпечних» днів, але і для визначення сприятливого часу для зачаття. Найпростішим способом визначення овуляції є складання графіка базальної температури. Вимірювання базальної температури відноситься до простих методів і не вимагає спеціального устаткування (крім термометра) і може проводитися жінкою в домашніх умовах. Вимірювання базальної температури проводитися в прямій кишці, у піхві або в роті в стані спокою (після не менш шести годин сну).

Що таке овуляція?

Протягом кожного менструального циклу в яєчнику відбувається дозрівання яйцеклітини, яка готова до запліднення. Процес цей регулюються гормонами гіпофізу та яєчників. Вихід дозрілий яйцеклітини відбувається приблизно в середині циклу, а тривалість її життя становить приблизно 24-36 годин, у випадку, якщо запліднення не відбулося, вона дегенерує. Перед овуляцією в організмі збільшується вміст лютеїнізуючого гормону, яке відбувається внаслідок наростання естрадіолу. Естрадіол виробляється зростаючим фолікулом, з якого вийде яйцеклітина. Після розриву головного фолікула і виходу яйцеклітини на його місці формується жовте тіло, яке починає продукувати прогестерон. Прогестерон готує слизисту оболонку матки до імплантації зародка (ендометрій потовщується і розпушується). Зачаття можливо тільки під час овуляції.

Графік базальної температури при овуляції

Нормальний графік базальної температури з сталася овуляцією являє собою двофазну криву. Тобто, в першу фазу менструального циклу базальна температура тримається на рівні 36,5-36,9 градусів, напередодні овуляції відбувається її спад, а після (у другій фазі менструального циклу) вона різко піднімається на 0,2-0,4 градуса і тримається близько 10-14 днів. Перед менструацією температура знижується. Якщо графік базальної температури зберігається у вигляді двофазної лінії на протязі не менше трьох менструальних циклів — це свідчить про нормальне функціонування яєчників.

Варіанти патологій графіка базальної температури

 • Естроген-прогестеронових недостатність
 • При даній патології відсутній різкий підйом температури в другу фазу. Підвищення температури не більше 0,2-0,3 градусів. Можливе підвищення температури напередодні менструації, а сама друга фаза менструального циклу коротшає до десяти днів і менше. Естроген-прогестеронових недостатність свідчить про гормональні порушення, які призводять до безпліддя.

 • Естрогенна недостатність
 • У разі дефіциту естрогенів на графіку видно значний розмах температури. Графік буде виглядати як монофазні крива без значного підйому у другу фазу. Естрогенна недостатність також є причиною безпліддя.

 • Гіперпролактинемія
 • При гіперпролактинемії спостерігається підвищений вміст пролактину (гормон, який відповідає за утворення молока). Графік базальної температури буде у вигляді монофазной кривої, а сама температура тримається вище 37 градусів (як у вагітних жінок). Менструацій немає.

 • Стимуляція овуляції
 • Під час стимуляції овуляції (кломіфен призначається в першу фазу, дюфастон у другу) відзначається двофазний графік з вираженими першою і другою фазами і значний підйом температури після овуляції. Відхилення графіка від норми свідчать про неправильної дозуванні ліків.

  На що звертати увагу при складанні графіка

  Випадки, коли слід звернутися до лікаря:

 • короткі (менше 21 дня) і довгі (більше 35 днів) менструальні цикли;
 • постійні затримки менструацій більше, ніж на десять днів;
 • графік базальної температури протягом циклу зберігає низьку або високу температуру (без зрушень);
 • різкі перепади температури в першу і другу фази циклу;
 • різниця температур між першою і другою фазою менше 0,4 градусів;
 • відсутність овуляції на графіку;
 • відсутність вагітності при нормальних двофазних графіках протягом року.
 • Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.