Гострий панкреатит — якщо схопило в лівому боці

Як відомо, підшлункова залоза виконує надзвичайно важливі функції в організмі: вона бере участь у перетравлюванні білків, жирів і вуглеводів у кишечнику, а гормони залози регулюють рівень глюкози в крові. Без здорової підшлункової залози неможливий повноцінний енергетичний обмін. Якщо раптом ви відчули гострий біль у верхній лівій частині шлунка, яка поступово охоплює лівий бік, не виключено, що це пов’язано з початком гострого панкреатиту.

Панкреатит — це запалення підшлункової залози, що виникає через впливу на неї комплексу панкреатичних ферментів, передчасно активізованих безпосередньо в тканині залози і панкреатичних протоках. Такий вплив може викликати некроз тканин.

Існує два види панкреатиту: хронічний і гострий.

Гострий панкреатит має кілька різновидів: жировий панкреонекроз (з’являються плями жирового некрозу в залозі, клітковині, що оточує залозу, в черевній порожнині), геморагічний (виявляються ділянки крововиливів в підшлунковій залозі, виражений набряк), гнійний (некрози і черевна порожнина мають гнійне вміст).

Перший прояв гострого панкреатиту — найсильніша біль, яка буквально не дає хворому розігнутися. Такий напад може статися після прийняття великої кількості низькоякісного алкоголю, жирної або гострої їжі. З інших зовнішніх ознак відразу стає помітно зміна кольору шкірних покривів — вони набувають блідий, землистий відтінок, можуть з’являтися ціанотичний (синюшні) плями. Пульс стає частим, а тиск знижується в результаті больового шоку. Також хворий відчуває нудоту і блювоту, часту, болісну, вмістом шлунка і жовчю. Блювота настільки сильна, що з’являється навіть після невеликого ковтка води.

Гострий панкреатит з’являється через ураження ацінозних клітин підшлункової залози, високого рівня отделяемості панкреатичного соку і труднощі його відтоку. У такому випадку починають активізуватися власні ферменти залози, які перетравлюють тканину.

Дуже важливо швидко діагностувати початок хвороби, так як клінічний період гострого панкреатиту невеликий. Перший період — шок-колапсу. Він триває від 1 до 5-ти діб. Далі починає розвиватися функціональна недостатність підшлункової залози і токсична дистрофія органів, в тому числі, печінки, нирок — 5 до 9 днів. Після цього починається період ускладнень.

Для діагностики гострого панкреатиту проводиться цілий комплекс обстежень: загальний аналіз крові, радіографія (обстеження легенів), ангіографію (діагностика судин підшлункової залози), томографію (дослідження підшлункової залози по зрізах), УЗД, ФГДС (обстеження шлунка).

Після діагностування гострого панкреатиту потрібна негайне хірургічне втручання. Оперативна госпіталізація на початкових етапах захворювання може зупинити запальні процеси. Кілька днів (3-4) хворий повинен дотримувати строгий постільний режим, приймати лужне питво (розчин соди, мінеральна вода), голодувати, прикладати грілку з льодом на живіт. Також необхідним є промивання шлунку холодною водою через зонд. Звичайно ж, прописується цілий комплекс прийому антибіотиків.

При вдалому оперативному втручанні та дотриманні післяопераційного режиму, приблизно з четвертого дня можна починати прийом їжі. Проте ж, важливо пам’ятати, що лікувальна дієта повинна бути продумана до найдрібніших деталей.

Їжу варто приймати невеликими порціями, але не менше 5-6 разів на день. Можна готувати деякі сорти м’яса, риби, свіжий нежирний сир, негострий сир. Необхідно обмежити вміст жирів у раціоні до 60 г на добу. Просто виключите свинячий, баранячий жир. Але пожертвувати доведеться не лише їжею з високим вмістом жиру. Також варто обмежити продукти з вуглеводами, особливо солодке. Їжа, призначена для прийому, повинна бути теплою. Якщо дотримуватися ці основні правила, поступово буде відбуватися відновлення підшлункової залози.

Ганна Моруга

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.