Гострий панкреатит — легше попередити ніж лікувати

Гострий панкреатит — це запалення підшлункової залози, яке розвивається дуже швидко. Зазвичай воно проходить протягом декількох днів, але іноді симптоми погіршуються і захворювання стає дуже небезпечним. Найбільш поширені причини гострого панкреатиту — камені в жовчному міхурі і зловживання алкоголем.

Що таке підшлункова залоза?

Підшлункова залоза знаходиться у верхній частині черевної порожнини, позаду шлунка і кишечника. Вона виробляє рідину, що містить ферменти, необхідні для переварювання їжі. Ферменти виробляються в клітинах, які потрапляють в тонкі канали (трубки). Ці канали з’єднуються на зразок гілок дерева, утворюючи головний протока підшлункової залози. Через нього рідина, що містить ферменти, виводиться в дванадцятипалу кишку (частина кишечника, розташована безпосередньо за шлунком). У підшлунковій залозі ферменти знаходяться в неактивній формі, інакше вони почали б перетравлювати підшлункову залозу. Вони «активуються» тільки в дванадцятипалій кишці.

За підшлунковій залозі розподілені групи клітин, які називаються острівцями Лангерганса, що виробляють гормони інсулін і глюкагон. Ці гормони надходять безпосередньо в кровотік, щоб контролювати рівень цукру в крові.

Жовч з жовчного міхура і печінки виводиться через жовчний проток, що з’єднується з головним протокою підшлункової залози безпосередньо перед тим місцем, де останній виходить у дванадцятипалу кишку. Жовч також допомагає переварюю їжі.

Що таке панкреатит?

Панкреатит, або запалення підшлункової залози, буває двох типів:

 • Гострий панкреатит — стан, при якому запалення розвивається швидко, і часто повністю виліковується за кілька днів, не завдаючи організму серйозної шкоди. У деяких випадках гострий панкреатит протікає дуже важко.
 • Хронічний панкреатит характеризується стійкими запальними процесами. Запалення менш сильне, ніж при гострому панкреатиті, проте в силу своєї тривалості призводить до утворення рубців і серйозних ушкоджень підшлункової залози.
 • Причини гострого панкреатиту

  В останні роки гострий панкреатит зустрічається все частіше; фахівці пов’язують це зі зростаючою споживанням алкоголю. У 8 з 10 випадків причинами гострого панкреатиту є алкоголь або камені в жовчному міхурі.

 • Камені в жовчному міхурі можуть через жовчний проток потрапити в дванадцятипалу кишку, що зазвичай не викликає жодних проблем. Проте в деяких людей каміння застряють там, де жовчний проток і головний протоку підшлункової залози з’єднуються з дванадцятипалої кишкою. Це впливає на ферменти підшлункової залози, в деяких випадку повністю їх блокуючи, і служить тригером панкреатиту.
 • Алкоголь. Поки не цілком ясно, як саме алкоголь викликає запалення підшлункової залози. Перші симптоми гострого панкреатиту, як правило, з’являються через 6-12 годин після того, як пацієнт сильно зловживав алкоголем. У деяких панкреатит розвивається навіть після вживання невеликої кількості алкоголю.
 • Нетипові причини гострого панкреатиту: вірусні інфекції (наприклад, свинка, ВІЛ), рідкісні побічні ефекти деяких медикаментів; пошкодження або хірургічна операція, зачепили підшлункову залозу і прилеглі органи, паразитарні інфекції, підвищений рівень холестерину або кальцію в крові, аномалії структури підшлункової залози.
 • Аутоімунні розлади — іноді підшлункова залоза піддається атакам імунної системи, наприклад, при таких порушеннях, як синдром Шегрена і первинний білінарний цироз.
 • Приблизно в одному з десяти випадків причини гострого панкреатиту залишаються невідомими. Ймовірно, багато ці випадки викликані крихітними каменями в жовчному міхурі — настільки маленькими, що їх неможливо виявити під час аналізів.

  Що відбувається при гострому панкреатиті?

  У хворого на гострий панкреатит травні ферменти, які виробляє підшлункова залоза, активуються в самій підшлунковій залозі і починають «перетравлювати» її частини. Це запускає ряд хімічних реакцій, які, в свою чергу, викликають запалення підшлункової залози. У 4 з 5 випадків запалення протікає у відносно м’якій формі і триває не більше тижня. Протягом декількох днів симптоми можуть бути досить сильними, проте потім слабшають, а підшлункова залоза повністю відновлюється.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.