Гострий ларингіт: коли горлечко болить

Гострий ларингіт — запалення гортані, частіше розвивається у дітей . У нормі голосові складки виглядають гладкими, рожево-сірого, перламутрового кольору і відповідають за освіту звуків. Запалення призводить до втрати блиску і гладкості, потовщення складок, що викликає зміна голосу від осиплости до повної втрати. У дітей до трьох років невелику відстань між складками і дуже розвинена міжтканинна клітковина, яка володіє вираженими гідрофільними властивостями, у зв’язку з чим у них швидко розвивається набряк гортані з порушенням дихання (помилковий круп). Саме тому найважче переносять захворювання діти раннього віку, з паратрофії другий — третього ступеня.

Етіологія, патогенез і клінічні прояви

Ларингіт викликають вірусні і бактеріальні інфекції, травми, опіки гортані і перенапруження її зв’язкового апарату. Гострий ларингіт у дітей раннього віку частіше викликається вірусами, з швидким розвитком симптоматики.

Розрізняють ларингіт без стенозу і стенозуючий. Ларингіт без стенозу проявляється підвищенням температури тіла і осиплостью голосу. Катаральний синдром може бути слабовираженним або відсутнім. Стенозуючий ларингіт супроводжується утрудненням дихання різного ступеня.

 • Стеноз першого ступеня
 • Стан дитини середнього ступеня тяжкості, самопочуття страждає незначно. Відзначається легка осиплість голосу, ціаноз носогубного трикутника, западіння яремній ямки при диханні.

 • Стеноз другого ступеня
 • Стан дитини середнього ступеня тяжкості, самопочуття страждає. Дитина неспокійна, плаксива. Спостерігається виражений ціаноз носогубного трикутника, в диханні беруть участь яремна і надключичні ямки.

 • Стеноз третього ступеня
 • Стан дитини тяжкий. Самопочуття значно страждає, він загальмований і переляканий. Відзначається загальний ціаноз. У диханні беруть участь яремна і надключичні ямки, м’язи межреберій. Дихання шумне, стенотическое, яке можна почути, перебуваючи на значній відстані від дитини.

  Діагностика та лікування

  Діагностика грунтується на характерних клінічних даних, у вигляді осиплости голоси, грубого, гавкаючого кашлю і труднощі дихання. Підтверджує діагноз огляд отоларинголога. Гострий ларингіт для дітей раннього віку — дуже небезпечне захворювання, яке може привести до летального результату, у зв’язку з чим лікування повинно бути комплексним і своєчасним. Лікувально-охоронний режим полягає у психологічному та голосовому спокої. Харчування має бути нейтральним, м’яким, теплим, не дратівливим. Обов’язково призначення питного режиму, при якому дитина отримує теплу лужну мінеральну воду без газу до півтора літрів на добу, залежно від віку, дробно: по одній чайній або столовій ложці кожні п’ять — десять хвилин.

  При перших ознаках стенозу, в будь-який час доби необхідно терміново викликати лікаря швидкої допомоги на будинок. До приїзду лікаря потрібно дотримувати спокій. Дитина повинна перебувати на руках у матері.

  Добре допомагають інгаляції вологою парою, в домашніх умовах їх проводять у ванній кімнаті, пускаючи гарячу воду через душ. Після того, як кімната наповниться парою, мама з дитиною в одязі, яку легко можна переодягти, заходять туди. Щоб дитина не злякався, потрібно взяти з собою улюблені іграшки або книжки. Вийшовши з ванної кімнати, необхідно швидко переодягнути малюка в сухий одяг, напоїти теплою водою. Такі інгаляції потрібно проводити по десять хвилин, через десять — п’ятнадцять хвилин, до приїзду швидкої допомоги.

  При стенозі гортані обов’язкова госпіталізація в профільний стаціонар, так як погіршення стану може розвинутися дуже швидко і зажадати ларінгостоміі або допомоги реаніматолога.

  Прогноз при ларингіті без ознак стенозу і правильному лікуванні сприятливий. Поліпшення стану настає протягом доби. При неправильному або пізньому лікуванні стенозуючого ларингіту — прогноз сумнівний, можливий летальний результат.

  Світлана Шимкович

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.