Гострий цистит: поставтеся до лікування відповідально

Гострий цистит — це в основному жіноче захворювання, що пов’язано з особливістю будови сечовивідного каналу у жінок. Майже третина жінок протягом життя хоч раз перенесли це захворювання. Зустрічається гострий цистит і у чоловіків, але набагато рідше і в основному у другій половині життя.

Причини виникнення гострого циститу

Гострий цистит — це запалення стінки сечового міхура з гострим раптовим початком. Гострий цистит частіше зустрічається у жінок тому, що їх сечівник (уретра) більш широкий і короткий, в результаті чого інфекція з прямої кишки або із статевих органів швидше потрапляє в сечовий міхур, ніж у чоловіків, що мають вузьку, довгу і непряму уретру. Тому і хворіють чоловіки циститом дуже рідко.

Цистит у чоловіків може виникати на фоні запальних процесів в передміхуровій залозі, і інших чоловічих статевих органах. Іноді це відбувається після катетеризації сечового міхура з метою одержання сечі для дослідження або при інструментальних маніпуляціях. Особливо небезпечна катетеризація сечового міхура при аденомі передміхурової залози і простатиті.

Збудниками циститу найчастіше бувають деякі види стафілококів, протей та деякі інші бактерії. Але в переважній більшості випадків захворювання викликає кишкова паличка, так як вона має особливість осідати на клітинах слизової оболонки, що вистилає внутрішню поверхню сечового міхура, а також швидко розмножуватися в сечі. Крім бактеріальних збудників, в етіології циститу грають роль мікоплазми, віруси, хламідії, трихомонади, гриби роду кандида.

Факторами при гострому циститі найчастіше є переохолодження і зниження імунітету. Зниження захисних сил організму дозволяє збудникам інфекції впроваджуватися в слизову оболонку і викликати захворювання.

Ознаки гострого циститу

Захворювання починається раптово, частіше після сильного переохолодження. З’являються часті болісні позиви до сечовипускання з виділенням іноді всього декількох крапель сечі, болі в області сечового міхура. При тяжкому перебігу циститу позиви до сечовипускання виникають кожні кілька хвилин, так як скорочення м’язи стінки сечового міхура і підвищення тиску в ньому, викликає наказовий позив до сечовипускання при скупченні в ньому навіть декількох крапель сечі. Сечовипускання супроводжується сильними ріжучими болями і виділенням декількох крапельок крові в самому кінці сечовипускання.

Іноді це супроводжується порушенням загального стану: підйомом температури, ознобом, нездужанням. Хворий стає повністю непрацездатним як мінімум, на 2-3 дні. В середньому гострий цистит триває близько тижня. Сеча стає каламутною, з неприємним запахом, іноді в ній з’являється кров.

Діагностика та лікування гострого циститу

Діагностика циститу заснована на типових клінічних проявах та дослідженні сечі. В загальному аналізі сечі виявляється велика кількість лейкоцитів, свіжі еритроцити (при тяжкому перебігу їх буває багато), багато бактерій. Обов’язково проводиться посів сечі на живильні середовища для того, щоб виявити збудника захворювання і його чутливість до антибіотиків.

В останні роки все частіше збудниками гострого циститу є штами кишкової палички, нечутливі до більшості антибіотиків, що викликає певні труднощі при лікуванні гострого циститу.

Гострий цистит вимагає постільного режиму. Для промивання сечовивідних шляхів і виведення з них бактерій та їх токсинів призначається рясне пиття і дієта з виключенням гострих і солоних страв, алкогольних напоїв. Пити можна мінеральну воду, відвари і настої трав, що володіють антибактеріальними і сечогінними властивостями, такими, як ведмежі вушка, листя брусниці.

Щоб снить болю, призначають теплові процедури (теплі ванни, грілки на низ живота). Для зняття болю застосовують також спазмолітики (лікарські препарати, що знімають спазм мускулатури сечового міхура, наприклад, но-шпу).

При тяжкому перебігу гострого циститу призначаються антибіотики. Сьогодні найефективнішим антибіотиком для лікування гострого циститу вважається монурал, який не тільки вбиває хвороботворні бактерії, але і перешкоджає їх осадженню на поверхні слизової оболонки сечового міхура. Крім того, монурал здатний концентруватися і довгостроково перебувати в сечі, продовжуючи своє антибактеріальну дію (він пригнічує один з етапів синтезу бактеріальної клітини, що призводить до її загибелі) навіть через дві доби після одноразового прийому, що забезпечує повне знищення патогенної мікрофлори в сечовому міхурі. Монурал можна застосовувати навіть вагітним жінкам і дітям, так як він не робить негативного впливу на плід і на дитячий організм.

Гострий цистит деякі вважають легким захворюванням на зразок нежиті, але це не так, недолікований гострий цистит може стати хронічним або дати важкі ускладнення на нирки.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.