Гостра непрохідність кишечника: головне — вчасно звернутися за допомогою

загрузка...

Гостра непрохідність кишечника — це стан, що вимагає негайної медичної допомоги. Якщо у людини з’являються раптові сильні болі в животі, то не потрібно намагатися впоратися з ними самостійно і приймати знеболюючі ліки — слід негайно викликати швидку допомогу.

Від чого залежить перебіг кишкової непрохідності

Перебіг кишкової непрохідності може бути різним. Кишкова непрохідність буває повною і частковою. Повна непрохідність у свою чергу ділиться на гостру, підгостру, хронічну і рецидивуючу. Крім того, розрізняють високу (якщо перешкода розташоване на початку кишечника) і низьку (перешкода розташоване в кінці кишечника) кишкову непрохідність.

Перебіг кишкової непрохідності може залежати від різноманітних причин: форми непрохідності, причини її виникнення, рівня перешкоди (висока, низька), віку хворого та стану його здоров’я.

При гострому перебігу непрохідності дуже швидко і раптово розвиваються всі симптоми, характерні для цього захворювання. У більшості випадків, якщо хворому не була надана негайна хірургічна допомога, дуже швидко з’являються ознаки гострого запалення очеревини — перитоніту, тобто включення в запальний процес всієї черевної порожнини.

Основні ознаки

Основними ознаками гострої кишкової непрохідності є біль в животі, блювота, затримка стільця і газів. Залежно від причини кишкової непрохідності вони можуть проявлятися по-різному.

Біль при гострої кишкової непрохідності виникає завжди. Починається вона в більшості випадків гостро і раптово, але інколи наростає поступово, наприклад, при обтураційній кишкової непрохідності, коли просвіт кишечника спочатку закривається не повністю. Характер болю також може бути різним. Але все ж частіше болі носять переймоподібний характер. При цьому якщо причиною кишкової непрохідності є закупорка просвіту кишки (обтурація), болі між переймами можуть проходити зовсім, тоді як при обмеженні кишечника разом з брижі (зв’язкою, на якій підвішений кишечник у черевній порожнині) і проходять в ній судинами болю носять більш постійний характер і між переймами зовсім не проходять.

Якщо хворому не буде надана допомога протягом першої доби-двох, то біль може зовсім пройти, тоді як загальний стан хворого значно погіршиться. Це дуже погана ознака, який говорить про тяжкий стан хворого.

Від причини та види непрохідності кишечника залежить і такий симптом, як блювота. Якщо перешкода на шляху калових мас знаходиться в тонкому кишечнику, то блювота є основною ознакою захворювання нарівні з болем. Вона виникає безліч разів і не приносить полегшення. Така блювота супроводжується сильною нудотою, нестримною гикавкою, відрижкою. Якщо ж перешкода знаходиться в нижній частині кишечника, наприклад, в якомусь відділі товстої кишки, блювоти може і не бути зовсім або вона виникає один — два рази. Але якщо у хворого починається запалення очеревини (перитоніт), то і в тому, і в іншому випадку блювання стає дуже частою і призводить до зневоднення хворого. Якщо хворий довго залишається без медичної допомоги, то у нього може початися калових блювота — вмістом тонкого кишечника.

Ще один обов’язковий симптом гострої кишкової непрохідності — затримка стільця і газів. Здуття живота через затримку газів при різних формах кишкової непрохідності відбувається по-різному. Наприклад, якщо перешкода знаходиться у верхній частині кишечнику, гази розподіляються нерівномірно і живіт виглядає асиметричним. При розташуванні перешкоди в товстому кишечнику здуття живота може бути рівномірним. При обтураційній непрохідності руху кишечника (перистальтика) видно на око, а якщо порушена функція кишечника (наприклад, внаслідок парезу кишечника — динамічна непрохідність), то здуття живота буде рівномірним і перистальтики не помітно. При приєднанні перитоніту перистальтика кишечника при будь-якій формі кишкової непрохідності зникає.

Затримка стільця починається не відразу. Іноді на тлі виникла болю і блювоти однократний стілець може бути. У деяких випадках стілець буває після клізми. Характерно, що в будь-якому випадку кал виділяється дуже невеликими порціями.

Чим більше проходить часу з початку захворювання, тим більше наростає загальна інтоксикація організму. В значній мірі вона залежить від зневоднення на тлі блювоти. Дуже добре ступінь інтоксикації відбивається на стані мови. Видно, як у міру наростання інтоксикації мова стає все більш сухим, покривається білувато-жовтим нальотом, потім наліт стає коричневим, губи у хворого розтріскуються від сильного обезводнення.

Температура тіла в хворого може бути дуже різною: від високої, до низької, характерної для вираженого зневоднення.

При появі раптових болів у животі єдиною допомогою хворому повинен бути тільки виклик швидкої допомоги.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.